Ion roman psihologic!

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Ion roman psihologic!

Profesor

#76 Romanul Psihologic-Ion

2016-07-05 09:50

Da!Anonim daca  nu psihologic,atunci de ce se afla in dezbatere publica?De ce ziarele vorbesc despre asta?

Profesor

#77 Romanul Psihologic-Ion

2016-07-05 09:54

Sa se ia in considerare!!!Este.La simulari colegul meu,profesor de romana si doctor licentiat,a punctat acest subiect.Copii au fost punctati,si mi-a spus ,este roman psihologic,pentru  ca apare conflictul  interior dintre pamant,Ana si iubirea pentru Florica!!Sa se ia in considerare!!

anonim

#78 Re: Re: Re: Re: nu pot sa cred :)

2016-07-05 09:56

Ti-am cerut cateva titluri de carti si nume de autori care sustin afirmatia: Romanul "Ion" este un roman psihologic. Am primit un raspuns care contine cuvintele "link" si "internet". Apropo, daca dumneata esti mare fan al internetului, vezi ca sunt si exercitii de gramatica, poate mai exersezi conjugarea verbului "a fi". Multumesc anticipat.

Profesor

#79

2016-07-05 09:59

Imediat!!!


Musafir

#80 Re: Re: nu pot sa cred :)

2016-07-05 10:03

#68: 123 - Re: nu pot sa cred :) 

 Dacă nu profesorii sau sistemul este de vina atunci cine? Pentru ce mergem la școală? Nu mergem ca sa învățăm? Mergem la școală ca sa facem studiu individual acasă? Este aberant argumentul tău. Dacă profesorii ne-au învățat un lucuri, asa am scris. Am avut încredere în profesorul de la clasa care este specializat pe materie. 

Vino cu argumente mai pertinente. Nu spune ca dacă voiam învățam. Am învățat îndrumați de profesori. 

anonim

#81 Re: Romanul Psihologic-Ion

2016-07-05 10:03

Cu tot respectul, stim bine ca presa a urmarit intotdeauna un singur lucru: sa controleze oamenii. Nu degeaba toate canalele tv, ziarele, posturile de radio sunt controlate politic. Repet: cine vrea sa invete,invata. Pune mana pe carte si invata. Daca exista anumite carti care sustin faptul ca romanul "Ion" este psihologic, sunt cu siguranta infinit mai putine la numar decat cele in care nu se argumenteaza acest lucru. E trist ca suntem controlati si ca acceptam acest lucru fara sa ne punem intrebari.Daca e pana acolo, aproape in orice roman sunt prezente modalitati de analiza psihologica si elemente precum conflictul interior. :) 


Musafir

#82 Re: Re: Re: Re: Re: nu pot sa cred :)

2016-07-05 10:04

#78: anonim - Re: Re: Re: Re: nu pot sa cred :) 

 Dacă nu ești de specialitate, te rog, să nu mai comentezi. 

Mulțumesc. 


Musafir

#83 Ion se încadrează in tipologia romanului psihologic

2016-07-05 10:05

Sper sa il ia in considerare... Macar 10 puncte sa ofere. Nu este corect! 

Profesor

#84 Romanul Psihologic-Ion

2016-07-05 10:07

BACALAUREAT-EDITURA ART GRUP EDITORIAL-LIMBA SI LITERATURA ROMANA- PROBA SCRISA-PROBA  ORALA.

CUMPARATA IN ANUL 2012.

SUB-III-PAGINA 37 

anonim

#85 Re: Re: Re: nu pot sa cred :)

2016-07-05 10:08

#80: - Re: Re: nu pot sa cred :) 

 Cum sa nu faci studiu individual? Atunci cum ai invatat pentru bacalaureat? 


Musafir

#86 Re: Romanul Psihologic-Ion

2016-07-05 10:15

Un profesor nu trebuie sa fie la curent cu schimabrile efectuate in programa de-a lungul timpului? Nu imi spuneti ca nu s-a schimbat nimic in afara de acest lucru din 2012 pana acum.

Ion

#87 Re: Re: Romanul Psihologic-Ion

2016-07-05 10:21

#86: - Re: Romanul Psihologic-Ion 

 Pai da ca este perfect normal ca in 2012 sa fie considerat psihologic, iar in 2016 sa nu mai fie. Ce prostii mai sunt si astea?


Musafir

#88 Re: Re: Re: Re: nu pot sa cred :)

2016-07-05 10:22

#85: anonim - Re: Re: Re: nu pot sa cred :) 

 M-ai înțeles greșit.  Dacă era după cum spui tu ar însemna că ne-am dus la școală ca sa avem de unde sa venim. Nu contest ca nu trebuie sa învățăm, este absurd. Dar tu spui ca nu ei sunt de vina. Ba da. Ei au o pondere destul de mare. Ei ne-au îndrumat. Noi am avut încredere. Și cu asta am pus punct. Nu toată lumea are bani sa facă pregătiri. Și învață ce li se predă la școală, dacă profa zice ceva atunci e sfânt. Punct.

Profesor

#89 Romanul Psihologic-Ion

2016-07-05 10:23

 

Un profesor bun se uita in toate cartile de bac spre a-si invata cat mai bine elevii pentru bac!!


Musafir

#90 Re: Romanul Psihologic-Ion

2016-07-05 10:27

#89: Profesor - Romanul Psihologic-Ion 

 Și suntem noi vinovați ca nu sunt profesori buni în sistem? De ce sa suferim noi după urma incompetențelor? 

Sunt mulți care au scris" Ion" pentru ca asa li s-a spus la clasă. Dacă era un caz particular mai spuneam, dar suntem multi. Nu trebuie sa suferim atâta timp cât nu e vina noastră 

Profesor

#91 Romanul Psihologic-Ion

2016-07-05 10:30

Nu!Doamne fereste!Eu  cer sa se puncteze!!Copii au invatat ceea ce le-au predat profesorii la liceu!!


Musafir

#92

2016-07-05 10:30

Putem sa aruncam cu noroi în stânga și în dreapta, dar e tardiv. Susțin aceasta petiție! Elevii nu sunt vinovați pentru ca au dat crezare profesorilor din sistem care au terminat o facultate, au o specializare și predau în școlile de top și nu numai. 

anonim

#93

2016-07-05 10:31

Nu stiu ce numiti dumneavoastra prostii insa eu numesc prostii aceste petitii care sunt initiate doar pentru a cauta scuze.

Ma voi retrage acum, sper ca aceasta petitie sa nu aiba niciun impact asupra evaluatorilor si ca generatiile viitoare sa citeasca mai mult in loc sa asculte tot ceea ce spune presa. Vor sa fim inculti si noi le facem jocul, unii dintre noi.

#Romaniatrezeste-te

 


Musafir

#94 Re: Ion

2016-07-05 10:31

#34: - Ion 

 Romanul Baltagul care este tot obiectiv la fel ca si Concert din muzica de Bach de Hortensia Papadat Bengescu. Si sunt scoli in care este predat Ion ca roman psihologic.

Profesor

#95 Romanul Psihologic-Ion

2016-07-05 10:34

Musafir ai dreptate!Va dau dreptate!Anonim nu mai judeca!!Este  psihologic,cate dovezi mai vrei??


Musafir

#96 Re: Re:

2016-07-05 10:37

#45: ** - Re:  

 Poate se referea la faptul ca cei de la profil real au scris Morometii ca roman interbelic. Primul volum a aparut in 1955 iar al doilea in 1967.

Elev

#97 Re: Romanul Psihologic-Ion

2016-07-05 10:39

#84: Profesor - Romanul Psihologic-Ion 

 Puteti daca ca rog sa faceti poza la coperta daca aveti cartea? Multumesc!


Musafir

#98 Re:

2016-07-05 10:40

#93: anonim -  

 Ce scuze, domnule? 

Se găsesc scuze pentru profesorii care nu-și cunosc materia iar elevii au de suferit din cauza asta. Ce scuze cautam? Ce vina are un elev ca a învățat îndrumat de un profesor? Ce putea sa facă mai mult de atat? Pana acum eram acuzați ca nu învățăm, acum ca am învățat, dar am învățat îndrumați de incompetenți.. Tot nu e bine! 

Dumneavoastră Promovați incultura! Ar trebui sa se tragă un semnal de alarma! Sa fie dați afară pe capete profesorii care nu au ce cauta la catedră! 


Musafir

#99

2016-07-05 10:43

Distribuiți aceasta petiție! Trebuie sa facem ceva! Nu suntem noi țapul ispășitor pentru un sistem corupt plin de erori! 


Musafir

#100 Re: Re: Re: Re: nu pot sa cred :)

2016-07-05 10:48

#85: anonim - Re: Re: Re: nu pot sa cred :) 

 Deci ceea ce spui tu e ca nu ar trebui sa avem incredere in profesori ci sa studiem individual. Din ce surse? Daca intr-un cadru didactic specializat nu te poti increde, atunci in cine? Cei mai in masura sa dezbata acest caz sunt cei direct implicati. Nu cred ca ar trebui ca Cotoc cei care se implica in astfel de discutii doar din satisfactia de a dovedii cuiva in contrariu sa fie luati in seama. 

Cu totii avem drepturi dar si responsabilitati. Suntem constienti de acest fapt. Dar asa cum pretindeti de la noi sa ne asumam responsabilitatea greselilor noastre si ar trebui sa incetati sa ne criticati. Caci ultimul lucru de care avem nevoie sunt niste papagali care se plictisesc acasa si se decid sa isi dea cu parerea desi nu sunt intrebati.

Cei ce sunt "ofensati" de aceasta petitie sa o ignore si gata. Daca cei de profil real au facut o petitie ca romanul Morometii sa fie acceptat ca roman interbelic desi este clar ca lumina zilei ca este postbelic(primul volum 1955, al doilea volum 1967) atunci si noi avem dreptul sa cerem acceptarea si trecerea in barem a romanului Ion ca varianta pentru roman psihologic