Morometii la subiectul 3 la bac

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Morometii la subiectul 3 la bac


Musafir

#1326 Re:

2016-07-05 11:35

#5: Darius Marian -  

 daca ti-ai scris numele pe lucrare sa-ti dea si tie un 5 nu?

Cata

#1327 Re: Re: Re: INTERBELIC

2016-07-05 11:35

#406: claudia - Re: Re: INTERBELIC 

 Cerintele la bac dintotdeauna au fost formulate asa, nu mai dati vina pe exprimare, singura vina a fost neatentia voastra. Si chiar daca manualele ar contine aceasta precizare, faptul ca voi toti care o sustineti acum sunteti constienti de diferenta dintre actiunea interbelica din roman si faptul ca romanul a fost publicat postbelic, ma face sa ma intreb de ce nu ati analizat si la bac distinctia asta. A fost de vina tot exprimarea celor care au formulat subiectul? Sau mai degraba neatentia voastra? Stiu, e dificil sa iti asumi responsabilitatea pentru greselile tale si intotdeauna e mai usor sa dai vina pe altii. Dar in loc sa dati dovada de creativitate în a va gasi scuze,mai bine ati spune merci ca puteti trece bacul si fara punctul 3. Ghinionul e ca nu puteti spune ca va mai fi si o data viitoare :))) 

Bac 2016

#1328 Re: INTERBELIC

2016-07-05 11:36

#2: Bogdan - INTERBELIC 

 Problema e ca subiectele au fost mai mult decat usoare. Bine ca suntem generatia care arunca intr-o parte si in alta cu petitii pentru ca nu suntem in stare sa ne asumam greselile. Si in alti ani s-a intamplat asa,dar n-a sarit nimeni cu atatea petitii pentru ca n-au fost in stare sa inteleaga ca INTERBELIC se refera la perioada in care s-a publicat romanul. Nu trebuie sa vi se dea mura in gura,nu vedeti subiecte de bac prima data in viata voastra. Refuz sa cred ca nici macar o data nu vi s-a prezentat un amarat de model de subiect de bac in care sa vedeti ca vi se cere perioada in care opera a fost publicata,nu perioada in care are loc actiunea. Nu pot sa spun decat ca imi e rusine ca oameni de genul ajung sa ramana in tara si altii trebuie sa plece ca sa se fereasca de incultura,ca degeaba incerci sa misti ceva aici,n-ai loc de altii.

Sanatate si bafta multa la note!


Musafir

#1329 Re: Re: Nu mai am cuvinte.

2016-07-05 11:37

#1322: - Re: Nu mai am cuvinte. 

 Uu comentariu al unui om care gandeste putin si nu este orbit de ura care a devenit o moda si care evolueaza rapid.Credeti ca daca faceti ceva bun si incercati sa-i ajutati pe altii care au fost putin indecisi si poate ca merita sa fie punctati la subiectul al iii-lea  o sa va ia cineva mancarea de pe masa?Sau nu va simtiti bine daca nu dati dovada de atata rautate?


Musafir

#1330

2016-07-05 11:42

Ba frate eu nu înțeleg toți lache astia care au auzit prin sala ca nu trebuie sa comenteze Moromeții sau toți copii de cămașă a 9 a a 10 a care daca ii intrebi de genu epic iti povestesc de homosexuali de ce plm comentați?

Musafir

#1331 Re: Retardatii dracu!

2016-07-05 11:44

#12: Petitia Dracu' - Retardatii dracu! 

 Așa ! Corect dacă ar fi învățat cum trebuie pentru bac ar fi știut că în perioada interbelică sunt si alte romane din care să aleagă, si sa fie sigure . Si au fost 3 , chiar Ion a mai picat si la o simulare..


Musafir

#1332

2016-07-05 11:44

sincer imi pare rau ca exista atatia oameni rai...dk aveti atata invidie...cei care au scris bine romanul dk sunteti asa de rai pe voi nu va afecteaza cu nimik ca o sa fie punctati si astialalti...rautatea si invidia voastra o sa ajungeti si voi in o situatie similara cand toti o sa se ridice impotriva voastra pentru ca dumnezu le intoarce toate...

booggg

#1333

2016-07-05 11:44

si cand aflam daca se ia in considerare?

BELCIUG

#1334

2016-07-05 11:47

Eu am scris poezia modernista la subiectul 3, dar nu mi-se pare corect sa nu primesc nimic, doar e interbelica nu?

 


Musafir

#1335

2016-07-05 11:47

Chiar dacă am încurcat subiectul cerut pentru partea a doua a punctajului din barem ce cere redactarea textului merită luat în considerare!!!
RAUTATEA IN PERSOANA

#1336 Re: Re: Re: Nu mai am cuvinte.

2016-07-05 11:51

#1329: - Re: Re: Nu mai am cuvinte. 

 Nu e vorba de rautate aici,e vorba ca ajungem sa ne ducem dracului daca lasam pe toata lumea sa creada ca ceva-ceva tot au facut acolo,ca saracii au avut si ei emotii si ca nu ni se ia painea de pe masa daca le dam acolo,sa se simta si ei bine. Greseala e greseala.Ti-o asumi sau nu. Mai sunt sesiuni de bacalaureat,nu reusesti acum,dai in toamna,inveti mai bine. Nu e capat de tara. 

Sunteti motivul 7500 de emigrare cu petitia asta. Sa nu mai vorbim de cea de la Evaluarea Nationala. Sper sa muriti de foame cand fura interlopii tara. 

Sergiu

#1338 Petitie inutila

2016-07-05 11:53

 Se vede din motivatia petitiei cat de cult si inteligent e cel care a redactat-o, in numele colegilor lui de generatie care nu stiu ce inseamna cuvantul interbelic. Exprimarea e ambigua, sunt insirate dezacorduri si formularea e una de spatele blocului. Dragi tineri, nu trebuie sa semnati o petitie, ci sa va consolati cu ideea ca viata nu va fi usoara pentru multi dintre voi. 


Musafir

#1339

2016-07-05 11:57

Pentru ca și eu am făcut aceiași greșeală și am învățat foarte mult pentru Bacalaureat și din cauza emoțiilor am scris Morometii crezând ca este un roman interbelic nu postbelic
Sorin

#1340 Re:

2016-07-05 11:58

#1339: -  

 Se scrie "aceeasi" greseala, studiosul lui tata. 


Musafir

#1341

2016-07-05 11:59

Sa se facă dreptate!!!

Musafir

#1342 Re:

2016-07-05 12:00

#1339: -  

 Emotii au fost in fiecare an,pentru NUMELE LUI DUMNEZEU! Nu e o scuza,nu te apuci sa faci/semnezi petitii pentru ca n-ai fost in stare sa te aduni. E un examen,nu era coada la intrarea in abator. Si eu am avut emotii,am stat sa ma adun si am scris. Greseala e greseala,nu ai vrut sa o faci,nu sustin ca nu ai invatat,dar minimul de atentie era necesar si chiar posibil. 


Musafir

#1343 Re: Re: Re: Re: Nu mai am cuvinte.

2016-07-05 12:01

#1336: RAUTATEA IN PERSOANA - Re: Re: Re: Nu mai am cuvinte. 

 Crezi ca daca nu se va puncta asta si ti se va face voia,nu vor fura interlopii tara?Ai gasit sa te legi de interlopii care fura tara exact la acest subiect...Greseala se plateste cum zici tu,dar oare nu tocmai aceste sanciuni si rautati exagerate  duc la confliecte si la ura?Nu puteti trai daca nu doriti ce este mai rau pentru cineva?


Musafir

#1344 Re: Re: INTERBELIC

2016-07-05 12:01

#758: - Re: INTERBELIC 

 Musafir, te felicit pentru comentariu!


Musafir

#1345

2016-07-05 12:02

Doamne ajuta!! Te rugam

Musafir

#1346 Re: Re: Re: Re: Re: Nu mai am cuvinte.

2016-07-05 12:06

#1343: - Re: Re: Re: Re: Nu mai am cuvinte. 

 E vorba de dreptate si de corectitudine. E drept si corect ca un om sa-si asume greseala,in niciun caz nu era vorba de ura. Nu dorm mai bine daca iau altii mai putin,dar nu e nici corect sa stii ca poate toata lumea in tara asta sa faca ce vrea. Se fac petitii pentru orice. Vreau si eu sa fac o petitie pentru introducerea unei benzi pentru gaini in Bucuresti. E absurd,e ilogic, DAR EU AM GAINI. Si n-am unde sa le plimb. E logic ,nu? Eu vreau. Mai vreau si sa scot trotuarele si sa fac loc PENTRU GANINILE MELE. E corect?Nu e. Dar eu vreau. E un exemplu absurd,dar cam asa functioneaza Romania in ultimii ani. Eu vreau. Si se face. 

Roxana

#1347

2016-07-05 12:07

 Copii retardati, asta sunteti. Niste rasfatati pupati in cur de parinti care asteapta sa fie premiati si pentru o greseala. Puneti mana pe carte si lasati petitiile ca sunteti niste penibili. Cel/cea care a scris descrierea petitiei este un/o analfabeta. Te tii de petitii si tu nu poti sa scrii corect. Semnand petitia aceasta prosteasca scrisa de un/o inteligent/a, dai cu bata-n balta. Semnati ceva scria gresit, dar de ce ma mir? Asa ati facut si voi la bac...la bac, frate. Asteptati mult si bine sa se ia in considerare petitia asta prosteasca, nu se va intampla. Si daca e sa se intample, ministerul invatamantului ar trebui sa se numeasca ministerul petitiilor....penibil, penibili, tampiti

Fasole

#1348 Petitie...

2016-07-05 12:07

Si eu am scris Morometii la subiectul 3 dar asta nu inseamna ca voi semna o petitie care pur si simplu nu-si are rostul. Subiectul a zis clar interbelic si (din pacate si eu) ati scris un roman postbelic. Nu stiu sigur cati au invatat din cei care au semnat dar macar eu recunosc ca desi am invatat toate operele pentru bacalaureatul la romana trebuie sa fiu sanctionat pentru greseala. Sper din toata inima ca aceasta petitie sa nu ajunga sa schimbe ceva.

Vorba aia: Toata lumea e speciala in felul ei, dar nu toti sunt si folositori.


Musafir

#1349 Re:

2016-07-05 12:08

#1333: booggg -  

 Aflii acum. n-o sa se ia niciodata in considerare


Musafir

#1350 Re:

2016-07-05 12:10

#1335: -  

Punctaju ala il iei daca scrii DESPRE CE TREBUIE nu cai verzi pe pereti