Examen National

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Examen National

Sebastian

#4051 3 SI 8

2016-06-29 22:47

Sunt foarte multi copii derutati, intrucat diagrama nu era completa. Atata timp cat nu este specificat "negru pe alb" carei axe ii apartine numarul de elevi si carei axe, cel al notelor obtinute, diagrama poate fi interpretata in orice fel. Altceva de adaugat este punctul 0 care reprezinta originea, apartinand fiecarei axe, nu doar celei verticale acest lucru "daramand" ipoteza "nu exista nota 0". Si, din cate stiu eu, intr-un test nu este obligatoriu ca minim un elev sa reprezinte o nota de la 1 la 10. Acestea fiind spuse, sustin cu tarie ca ar trebui considerate corecte ambele variante, intrucat responsabiii pentru creerea subiectului nu au fost capabili sa il realizeze corect de la bun inceput.
Daca nu ati facut inca o sesizare la minister si aveti de gand, va rog sa luati in calcul si argumentele mele.


Musafir

#4052

2016-06-29 22:50

Nu va lasati ! Intr un final, vom reusi ceva, sunt convinsa! Continuati cu voturile macar pana cand se termina de depus contestatiile in nr mare...

 


Musafir

#4053 Re: Re:

2016-06-29 22:52

#4034: - Re:  

 Am mai spus! Nu comparati cu exercitiul de anul trecut. Acolo nu era decat o optiune.

Caut geniile trimise de Dumnezeu pe Pamant

#4054

2016-06-29 22:55

Oameni buni,am auzit de multe ori ca matematica e stiinta exacta,si asa si este.Insa acest exercitiu este cat se poate de eronat,si cred ca orice derbedeu realizeaza ca putea fi privit din ambele perspective  .Prin urmare cele doua raspunsuri sunt corecte(pt comentatori:0=origine;si da ,se poate ca nimeni sa nu fii luat 9 sau 10) .Acum daca odrasla ta a pus 3,si ti-e teama ca e posibil ca si ceilalti sa primeasca punctajul,atunci esti un om de nimic.Cum poti fi frustrat daca ambele parti termina cu punctaj maxim la problema,sunteti retardati?(asa ca sa vorbesc in termenii care sunt la moda pe site)Si pe langa asta,suntem cu totii colegii,am trecut prin stresul examenului impreuna,dc sa nu ne sustinem?Mai lasati fratilor creierul animalic,si hai sa fim umani.Daca are vreun "destept rational si logic" un comentariu inteligent il rugam sa ne lumineze(asta numai daca e unul dintre cei ce au pus "3",asa numitii ingeri adusi pe Pamant sa ne demonstreze perfectiunea).Promit ca voi incerca sa raspund in limba voastra

:* Cu respect,omul de rand,care isi permite sa faca cunostiinta cu logica.


Musafir

#4055 Re:

2016-06-29 22:55

#11: Musafir -  

 Esti un cretin ca multi altii din aceasta tara  de cacat. Iti meriti aceeasi soarta de cacat si cu si fara cele 5 puncte de cacat.Mictionez pe tine si pe altii ca tine. Mi-e scarba de tine si de cei de teapa ta!Va meritati soarta de sclavi obsedati doar de binele vostru, in dauna oricarei logici elementare."DECAT" atat, deocamdata analfabetule,  poate limbajul asta iti este familiar sifamilial

 

 

Georgică Cămătaru

#4056

2016-06-29 22:57

Ești elev de 8 ani și nu știi că notele sunt de la 1 la 10, nu de la 0 la 8... Trist!


Musafir

#4057 Re:

2016-06-29 23:00


Musafir

#4058 Re:

2016-06-29 23:04

#4056: Georgică Cămătaru -  

 De asemenea, esti un cretin ca multi altii.Nimic nou sub soare. Sa mori in chinuri, asta-ti doresc, cretinule!


Musafir

#4059 Re: Re:

2016-06-29 23:18

#4058: - Re:  

 Mulțumesc, așa cretin cum sunt, nu-ți doresc moartea pentru ca nu ai fost in stare să îți folosești creierul.  

Anonim

#4060 Re: Re:

2016-06-29 23:18

#1398: - Re:  

 3...stai jos


Musafir

#4061

2016-06-29 23:19

Din cauza unui prost pe nume Andrei, sunt nevoit sa accept aceasta petitie deoarece el a pus 8,nestiind sa citeasca corect si sa fie atent, neavand niciun pic de logica in capu ala. P.S :Am pus bine. noobilor !
Anonim

#4062 Re:

2016-06-29 23:20

#4054: Caut geniile trimise de Dumnezeu pe Pamant -  

 Nu e corect sa dai punctaj maxim celui care a gresit...


Musafir

#4063 Re:

2016-06-29 23:23

#4052: -  

 Ce contestatii? 

Asta este "lupta"

In numar mare. Sigur ca da, principalul atu al prostilor este numarul.

Nu tine figura !

Puglielli Angelo

#4064 Re: Evaluarea nationala

2016-06-29 23:23

#454: Mădălina - Evaluarea nationala  

 Ok,deci ce a facut ministerul invatamantului e o panarama de grafic,FACETI DRACU GRAFICUL CUM TREBUIE SI LEGENDA LAFEL CER CA AMBELE RASPUNSURI SA SE PUNCTEZE !!

 


Musafir

#4065 Re: Re: NU MAI JUDECATI .

2016-06-29 23:24


Musafir

#4066 Re: 3 SI 8

2016-06-29 23:26

#4051: Sebastian - 3 SI 8 

 "Argumentele" tale sunt niste prostii.

Cifra 0 nu se refera la nota, ci la numarul prezumtiv de elevi care ar putea sau nu sa fie evaluati cu o anumita nota (conform problemei).

Nu pot sa spun decat : Doamne-Dumnezeule, multi prosti ai mai lasat pe lume.


Musafir

#4067

2016-06-29 23:28

Predicativa sau Subiectiva?
3 sau 8.. aceeasi poveste.

Musafir

#4068 Re: Re: Evaluarea nationala

2016-06-29 23:29

#4064: Puglielli Angelo - Re: Evaluarea nationala  

 Poti sa "ceri" tu ce vrei. Nici ministerul educatiei si nici oricine altcineva nu va lua in considerare "pretentiile" unor jumatati de creier. NU se va intampla. Ia-ti gandul, treaba e deja transata, in mod oficial.


Musafir

#4069 Re:

2016-06-29 23:33

#3986: -  

 Exercitiul e cat se poate de corect. Visele se indeplinesc in cazul celor inteligenti, care merita. Nu prin furt, sprijinit de petitii stupide.

Dar, nu ai aflat?  S-a decis, raspunsul [3] e singurul corect.


Musafir

#4070

2016-06-29 23:37

Toti copiii si parintii lor au venit aici sa se planga de un grafic foarte clar si care nu avea nevoie de legenda. Sunt 3 argumente prin care se dovedeste faptul ca raspunsul corect este 3: 1) motivul invocat de toata lumea cu notele de la 1 la 10; 2) pentru varianta corecta, numarul total de elevi din clasa este 30, in varianta gresita sunt 52 de elevi (o aberatie!!!); 3) dupa logica celor care au pus 8 inseamna ca nota 3 a fost luata de 5, 9 si 10 elevi (o alta aberatie!!!). Ca parinte, mai bine ii explici copilului ce a gresit si ii atragi atentia sa nu o mai faca in viitor, nu il minti in fata spunandu-i ca e de 10, e cel mai destept si sa dai vina pe sistem, profesori, iar apoi semnezi o petitie online inutila, sperand ca poate se schimba ceva. Inteleg frustrarea parintilor, dar, din pacate, traim intr-o tara in care omul e pus prea putin sa gandeasca... si mai repede sa insulte, sa arunce vina pe oricine, sa se planga...

Da

#4071

2016-06-29 23:40

Dragi copilasi de clasa a VIII-a,

imi pare rau pentru cei care au gresit la diagrama din neatentie dar nu imi pare rau de cei care au gresit din lipsa de logica si  de cei care inca nu recunosc. Diagrama a fost complet corecta (erau 3 patratele la 5  ceea ce inseamna 3 elevi).Pe langa confirmarea Ministerului mai avem si faptul ca acelasi gen de diagrame cu aceeasi legenda a fost data si anul trecut + tipul asta de diagrame erau in fiecare carte de evaluare  de cel putin 4 ani incoace. 

Nu mai incercati sa va scoateti cand voi nu sunteti in stare sa faceti un lucru elementar -din nou ma adresez celor care au avut o imensa lipsa de logica sau creier nu celor care au fost pur si simplu neatenti sau emotionati-

Apropo, ministerul s-a pisat pe petitia voastra si multi o sa ramaneti cu buza umflata pentru ca daca nu iei puctajul cum vrei tu de ce sa nu faci o petitie?

nu va faceti voi griji ca daca un copil e inteligent nu o sa il traga in jos 5 puncte. Majoritatea sunteti frustrati pentru ca nu stiti cum sa va mai ridicati notele.

se duce de rapa tinerimea asa incetul cu incetul

Un elev de liceu care s-a saturat de acest cacat mediatizat

#4072

2016-06-29 23:48

     Bai oameni buni, voi sunteti idioti?!
Cum sa faceti o petite pentru un cacat de exercitiu de la o proba la matematica tocmai pentru un exercitiu simplu de la primul subiect?!
Va este greu ca voi sau copiii vostri nu sunt prosti si dati vina pe sistem ca i-a indus in eroare?! Sunteti PENIBILI, toti si cei ce ati semnat acest rahat de petitie, dar si cei care ati lansat-o! Deschideti ochii, nu vedeti ca pe an ce trece, subiectele sunt din ce in ce mai usoare fiindca copiii Romaniei sunt din ce in ce mai tembeli!? Eu unul am vazut subiectul, iar daca te uiti chiar si cu un singur ochi iti dai seama ca 3 este raspunsul corect, iar cei care au pus 8, nu vreau sa stiu ce au facut la celelalte subiecte mai grele fata de primul. Nu mai aruncati vina pe oricine, chiar daca au fost multi copii ''indusi in eroare'', nu, nu a fost nicio eroare, sunt ei PROSTI, asta nu inseamna ca a fost o problema cu subiectele, inseamna ca este o problema cu o parte din copiii tarii....

Incetati cu acest obicei de a da vina pe altii cand voi sunteti direct raspunzatori de lipsa voastra de cunoastere. Lasati prostiile, invatati, nici macar in clasele generale nu va mai straduiti sa bagati ceva in capetele alea lenese si seci, la liceu, sa zicem ca o sa ajungeti pe acolo, ce o sa mai faceti?!

     Incetati cu acest CACAT de petitie pentru ca este o prostie, iar daca ministrul invatamantului o aproba, inseamna ca si cu el este o problema, nu doar cu ''plozii'' din zilele noastre


Musafir

#4073 Re:

2016-06-29 23:48

#1: -  

 Dupa ce ca se dau subiecte din ce in ce mai usoare, elevii mai vor sa ia si note asa pe moca.  Nu e vina ministerului ca ei nu stiu sa se uite pe un grafic


Musafir

#4074 Re:

2016-06-29 23:49

#4054: Caut geniile trimise de Dumnezeu pe Pamant -  

 Isi "permite", dar nu ajunge sa se intalneasca niciodata cu ea.


Musafir

#4075 Re: Re:

2016-06-29 23:52

#4062: Anonim - Re:  

 Teoretic, din datele date de ei reiesea ca 8 era bine, asa ca ei au gresit ... Cred ca este corect in mod egal față de cei care au scris 3.