Fumatul Permis in Locuri Special Amenajate in Spatiile Publice - Semneaza si da Share !


Musafir

#326 Re:

2016-03-18 23:58

#318: -  

 este foarte corect dar tigarile ti au afectat creierul

nefumatorii sunt nesimtiti

#327 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:

2016-03-18 23:58

#311: - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:  

 nu tampitule!! Idiotii raman inauntru langa buda si noi fumatorii iesim afara la aer curat sa fumam!!!!


Musafir

#328

2016-03-18 23:59

Pt ca,ei bine,am îndatoriri,dar am si drepturi!!!
Denisa

#329

2016-03-19 00:02

Consider ca este o aberatie aceasta petitie din moment ce nu ati inclus si restaurantele.. pai daca eu ma duc la un restaurant si imi comand mancarea stim cu toti ca nu ti-o aduce imediat si astepti o jumatate de ora sau poate si mai mult,  intre timp comanzi un suc fiind fumator iti vine pofta sa aprinzi o tigara ca nah ai iesit si tu sa te relaxezi umpic cu prieteni sau cu cine iesi tu dupa toata agitatia de peste zi si nu mi se pare normal sa imi interzici sa fumez o tigara daca ies seara la un restaurant cu prieteni ca doar de aia ma duc sa ma simt bine... Cred ca cea mai buna solutie ar fi delimitarea spatiilor pt fumatori si pentru nefumatori prin incaperi separate si atunci fiecare e liber sa aleaga ce doreste ..Cand veti reglementa această petitie sa fie in favoarea tuturor si nu doar a celor care frecventeaza barurile si cafenelele va asigur ca vom semna mult mai multi aceasta petitie eu am 24 de ani si ca mine sunt multi tineri adica hai sa fim seriosi cine frecventeaza baruri si cafenele mai mult liceeni nu prea ii vezi pe cei de 40-50 de ani in cafenele sau baruri ci in restaurante si sincer daca am pofta de un suc, o tigara si o pizza nu ma duc la o cafenea... am citit in descriere ca tii cont si de comentarii ca sa faci petitia sa fie cat mai buna as dori sa ti cont si de comentariul meu !!! :*


Musafir

#330

2016-03-19 00:04

Este o aberație interzicerea fumatului în baruri unde sa fumam afară? Dar pe strada trec copii!Nu credeți ca ar fi un exemplu negativ pentru ei ?....de ce exista etnobotanicele care sunt legale și omoară tineri și sunt mult mai toxice,legea care permite legătură între două persoane de același se care la fel este un atac asupra rasei umane și a religiei noastre de popor creștin ! Am ajuns sa fim marionete și cobaii Europei !

Musafir

#331 Re: legea CORECTA

2016-03-19 00:06

#15: robert - legea CORECTA 

 Nu mi se pare corecta legea

Eu lucrez in retaurant si dupa cum stie toata lumea, cand te duci la un restaurant ,esti intampinat de fata de la intrare sau fetele ,dupa caz si esti intrebat daca ai rezervare si daca vrei o masa la fumatori sau nefumatori. Nu toate restaurantele sau cafenele au o aerisire buna insa daca ar da o lege in privinta motari unor aparate de aerisire asta ar fi cv bun. Dar nu sa interzica fumatul cu totul, asta e o prostie.


Musafir

#332 Re:

2016-03-19 00:07

#329: Denisa -  

 tigarile ti au afectat rau creierul.mai bine taceai


Musafir

#333

2016-03-19 00:08

Am semnat aceasta petitie fiindca nu este deloc corecta legea antifumatului!!! Eu lucrez la un restaurant!!! Nu e problema, ies afara la tigara, dar va comvine sa stau eu sa mi fumez tigara in timp ce voi, clientii nefumatori (apropo......cei.mai putini la restaurant) aveti nevoie de ceva??? Binenteles tigarile sunt destul de scumpe deci nu mi permit, nici nu vreau sa mi sting tigara sau s-o arunc, sunt si eu om, am drepturi!!!

Musafir

#334 Re:

2016-03-19 00:09

#333: -  

  tigarile ti au afectat rau creierul


Musafir

#335

2016-03-19 00:18

Legea ANTI FUMAT este o prostie. Daca ramane atunci sa scoata toate accizele la tigari. Rezolvati alte probleme si cand le terminati reveniti si la fumat
denisa
Musafir

#336 Re: #

2016-03-19 00:18

#330: -  

 Ma refeream ca este aberatie din punctul meu de vedere si a multora care nu frecventam baruri sau cafenele eu de exemplu nu le frecventez si sunt fumatoare eu frecventez restaurantele nu m-am referit ca nu este ok petitia pt baruri si cafenele dar trebuiau incluse si restaurantele in ea 

Denisa
Musafir

#337 Re: Re: #332

2016-03-19 00:24

#332: - Re:  

 Atat ai putut tu sa deduci din ceea ce am scris ba mai mult decat fi comentat la ce am zis eu mai bine taceai tu.. 

P.s asta asa sa te informez nu sunt fumatoare inraita sunt zile in care nu fumez deloc in general fumez cand ies in oras


Musafir

#338

2016-03-19 00:26

nu pot sa beau o cafea in bar si tigarea o fumez afara asa ceva nu se poate cine nu fumeaza sa stea acasa

Musafir

#339

2016-03-19 00:26

Neavand un cod CAEN pe fiecare categorie va fi foarte greu de facut o diferentiere intre baruri, cafenele si restul locatiilor gen restaurante ( tineti cont ca si in cafenele servesc anumite feluri de mancare gen sandwich-uri, croissante, mic dejun deci pot intra f. usor in categoria restaurant).
Un restaurant ( cod caen 5610 )are binenteles si un bar iar pentru asta trebuie sa detina si codul caen aferent barului -5630 deci iarasi un restaurant care serveste predominant mancare ar putea sa spuna ca si el este bar si drept urmare se fumeaza..in concluzie nu este foarte clar unde se poate fuma si unde nu !
Ah, sa nu uitam cluburile de noapte care din punctul meu de vedere ar trebui sa se poata fuma ...
Succes!

Musafir

#340 Re: Re: Re: #332

2016-03-19 00:26

#337: - Re: Re: #332 

 ciocu mic si fumati afara ca nu o sa rezolvati nimic cu petita asta dar daca nu va duce creierul ala afectat de tigari ce sa va cerem?

Luci

#341 Re:

2016-03-19 00:27

#3: -  

 Exista programe prin care tu fumatorule sa te opresti , dar daca nu ai vointa este degeaba

Acest articol a fost șters de către autor (Arata detaliile)

2016-03-19 00:27


AntoniuSirbu

#343 Este o lege foarte buna!

2016-03-19 00:30

Sunt nefumator, si m-am saturat sa miros a tutungerie de fiecare data cand ies in oras! Este o lege foarte buna, valabila in multe tari europene mult mai civilizate decat a noastra.

Robert

#344 Re: legea CORECTA

2016-03-19 00:33

#15: robert - legea CORECTA 

 Ma prietene pai noi avem ce au tarile civilizate ma??? Cat plm ai tu salariu ma pe contract?cate plm zile de concediu iti da tie la serviciu ma?iti permiti ma sa iti iei o casa noua? In tarile civilizate se poate aici nu si tu vii cu trompeta mare ca dom'le bine face. Un lucru iti spun: mai dute in pizda matii cu ei in brate. Sunt altele muuult mai importante decat cacatu asta de lege.spagarii din scoli nu ii mai punen la socoteala? Mori copii in maternitati pishamash pe voi si nefumatorii sar in sus de bucurie ca dom'le sa dat lege. Ma pish pe toti nefumatorii si am sa dau duhoare de tigari non stop spre voi


Musafir

#345

2016-03-19 00:33

Si totusi nu inteleg cine va pune pe voi nefumatori sa stati cu noi in aceasi incapere sunteti liberi sa alegeti,  dar va garantez ca daca ati pune patroni de localuri sa isi aleaga clientela cu siguranta nu ati mai pasi in nici un local... adica sa fim seriosi oriunde mergi in orice local tot timpul la fumatorii ii plin si la nefumatori ii gol.. despre ce vorbim totusii aici??? 


Musafir

#346

2016-03-19 00:35

Pt ca si fumatorii au drepturi
Edward

#347

2016-03-19 00:36

Toata europa are o lege anti fumat. America la fel. Romania era singura tara fara. Mi se pare foarte corecta legea desi sunt fumator. M-am saturat sa ma duc la bar si sa imi miroasa toate hainele a tigari pentru ca nu exista un sistem de ventilatie corespunzator. Nu poti servi o pizza sau ceva ca toata lumea fumeaza. Am fost in seara asta la bar, am iesit afara si totul a fost bine, impreuna cu gasca mare de la use am fumat linistiti tigara apoi am intrat inapoi la discutii deci sa fim seriosi, legea este europeana si constitutionala.

AntoniuSirbu

#348 Re: Re: legea CORECTA

2016-03-19 00:37

#344: Robert - Re: legea CORECTA 

 Este fix problema mea "cat" salariu am. Nu sunt obligat sa inhalez tutunul altora cand ies la o bere vizionand un meci la cafenele sau baruri. Si nu vad ce relevanta au zilele de concediu cu legea antifumat...? Tigarile dauneaza grav sanatatii, inclusiv fumatul pasiv dauneaza, deci practic tu in momentul in care fumezi in cafenea, si eu sunt in acelasi spatiu cu tine, plamanii imi sunt afectati.


Musafir

#349 Re: Re: Re: Re: #332

2016-03-19 00:39

#340: - Re: Re: Re: #332 

 Ca sa ti-o spun asa elegant ai tu mamica cui sa ii spui "ciocu mic " .... aaaa sau defapt stai ca acum imi dau seama ca nu ai mamica si se vede asta din modul in care te exprimi (educatia primita )..sincer te-as intreba cate clase ai dar mai bine o lasam balta ca si un copil de cls a 2-a intelege ce am vrut sa spun :)))))))))))))))))


Musafir

#350 Re: Re: Re: Re:

2016-03-19 00:41

#325: - Re: Re: Re:  

 Sunt nefumatoare, fumez ft rar, dar si daca as fi fumatoare as respecta legea. Asta inseamna sa fii un om care isi respecta tara si semenii. Nu e nimeni obligat sa iti inhaleze fumul, nu te poti duce la restaurant sa stai cu un suc pe masa, asta e un exemplu, doar pentru ca trebuie sa lasam loc fumatorilor. Vrei sa fumezi? O poti face linistit in aer curat si toti sunt multumiti. In alte tari a fost adoptata legea asta, deci se poate. E chiar frumos sa te poti duce intr un bar unde sa poti respira aer curat, sa nu tusesti ca inhalezi tone de fum de tigara, sa stai relaxat si sa nu lacrimezi de la prea mult fum si ca sa nu mai zic ca hainele tale pot mirosi in continuare a parfum, nu a fum gros de trabuc, tutun pur. Ma bucur ca au adoptat legea asta. Poate pt generatia urmatoarea acesta va fi un impact bun, sper. Sau poate si pt cei fumatori va fi un lucru bun cu timpul, poate asa unii reusesc sa si invinga acest viciu