85% din salariu pentru concediul de maternitate de doi ani

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția 85% din salariu pentru concediul de maternitate de doi ani


Musafir

#1

2016-02-23 13:21

Am semnat pentru ca logica spune ca intr-o familie unde apare un copil ar fi nevoie chiar de indemnizatie de 100%. Adica in momentul in care apar cheltuieli suplimentare, tu, statul roman, vii si spui ca se poate trai si cu 1200 RON/luna unei familii unde proaspata mama castiga 3000 RON. Bun simt, nu altceva.

Musafir

#2

2016-02-24 08:16


Mi-as dori sa se aprobe aceasta lege pentru a putea opta fara strangere de inima pentru concediul de 2 ani.
Mi se pare foarte restrictiva suma de maxim 1200 lei ; e pur si simplu foarte putin pentru persoanele care au venituri mai mari, cheltuieli si datorii mai mari sa li se taie atat din veniturile lunare in conditiile in care se mai adauga un membru la familie. Si sa nu uitam ca un copil mic necesita multe ingrijiri si resurse financiare.


Musafir

#3

2016-02-24 12:41

Pentru ca sunt proaspat mamica de gemeni, iar statul ma forteaza sa stau doar un an acasa, daca vreau sa le ofer o viata cat de cat decenta. Si plafonul de 3400 ar trebui eliminat. 85% din salariul meu inseamna putin mai mult, bani pe care nu ii primesc, desi eu am contribuit cu taxe ani de zile.

Ca sa nu mai vorbim despre drepturile mamicilor cu sarcini multiple, sau, mai precis, de lipsa lor. Eu pentru al doilea bebelus primesc doar 600 ron lunar. Nu au ambii mei copii aceleasi drepturi?!

Multumesc!

Musafir

#4

2016-02-24 13:05

Deoarece meritam acest lucru

Musafir

#5

2016-02-24 15:06

Deoarece mi se pare o discriminare pt mamicile care opteaza pt 2 ani.

Musafir

#6

2016-02-24 15:36

Suma actuala nu este suficienta pentru intretinerea unui copil.

Musafir

#7

2016-02-24 15:46

Doresc sa devin mamica cat mai curand. Aceasta lege ne-ar ajuta foarte mult in cresterea copilului. Atat timp cat platim taxe la stat mi se pare normal sa putem beneficia de un concediu maternal decent pentru o perioada de 2 ani. Platesc taxe foarte mari din salariu si nu mi se pare normal sa fiu nedreptatita cu o suma mult prea mica comparativ cu impozitele platite. 


Musafir

#8

2016-02-24 16:24

E o discriminare fata decat platim la stat in fiecare luna.

Musafir

#9

2016-02-24 17:44

Pt ca poate incuraja natalitatea in randul familiilor cu venituri medii

Musafir

#10

2016-02-24 18:40

Deoarece sunt insarcinata in cateva luni si as dori sa fie o schimbare pana cand voi alege una dintre variante: 1an sau 2 ani

Musafir

#11

2016-02-24 19:34

Am semnat in calitate de viitoare mamica si contribuabil. Cei de la statistica se plang de scaderea natalitatii..da, e clar ca acesta este un factor determinant.O familie cu venituri medii trebuie sa isi reduca si asa nivelul nu foarte decent de trai in conditiile in care familia se mareste si cheltuielile cresc. Sper ca acesta petitie sa impulsioneze pe multi si sa ajunga la cei care iau decizii. 

Numai bine.


Musafir

#12

2016-02-24 19:59

Pentru ca îmi doresc sa petrec timp cu bebelușul meu nu sa stau doar un an acasă din cauza banilor

Musafir

#13

2016-02-24 20:16

Buna,

Luna trecuta am trimis si eu petitia pt acelasi lucru. Am cerut modificarea legii prin eliminarea factorului discriminator, aplicare retrograda, pastrarea alocatiei de 200 lei dp cei 2 ani, posibiliatatea tatalui de a ramane in conc crest copil pt famili cu gemeni, tripleti si marirea sumei de 600 lei pt al doilea copil.
Raspunsul de la avocatul poporului a fost faptul ca legea deja e in dezbatere si nu are ce sa faca, iar in privinta factorului discriminator se ocupa Palatul Parlamanetului.

Rapsunsul celor ce se ocupa de petitii din cadrul presedentiei a fost ( trimisa pe 1 feb, inreg de ei pe 19 feb )

Update

Petitia nr.2538
Data: 19-02

Doamna Mihaela Vasiloiu,

Am luat cunoştinţă din petiţia adresată Preşedintelui României, domnul Klaus Iohannis, despre solicitarea dumneavoastră.

În vederea analizării problemelor semnalate, petiţia dumneavoastră a fost trimisă la Ministerul Muncii, Familiei, Protecţiei Sociale şi Persoanelor Vârstnice.

Urmează ca, în termenul legal, instituţia sesizată să comunice, Administraţiei Prezidenţiale şi dumneavoastră, soluţia adoptată.

Cu stimă,

Consilier de Stat
Gabriel-Cristian Piscociu

Musafir

#14

2016-02-24 21:56

Pentru ca mi se pare normal ca mama sa - si creasca copii si nu bonele plătite de saracele mame obligate din lipsa banilor sa se intoarca dupa 6-8 luni la serviciu.

Musafir

#15

2016-02-24 21:57

Cred in nevoia mamei de a beneficia de un plus de banuti ca ajutor la acoperirea unei parti din cheltuie lile cu nou-nascutul, asa cum consider ca este vital ca mama sa fie langa bebelus in primii 2 ani de viata, cand se formeaza atasamentul dintre ei, insa fara un suport financiar real din partea statului in aceasta perioada, stim perfect ca acesta este un deziderat imposibil. In Romania zilei de astazi fiind imposibil sa achiti ratele la banca, hrana, chiria si utilitatile, fara a mentiona alte cheltuieli precum imbracaminte sau concedii, avand o singura sursa de venit, adica salariul unui singur partener. Asa ca aceasta decizie vizeaza o masura cu un caracter nu spectaculos, ci unul ce ar tine de normalitate si decenta pentru un stat care se doreste membru legitim UE.

Musafir

#16

2016-02-24 22:05

Sunt însărcinata, deci mă interesează

Musafir

#17

2016-02-25 07:00

Am semnat pt ca e normal ca mama sa poata creste copilul, alaturi de tata, cel putin doi ani, pt ca acel copil sa fie sanatos, educat iar mama, sau familia, sa nu aiba probleme financiare. Natalitatea in familiile responsabile e mica tocmai din acest motiv. Familiile cu calificari superioare au alte standarde de viata, culturale fata de cele care stau in bodegi si toarna copii ca sa aiba alocatii.

Musafir

#18

2016-02-25 07:18

Romania are nevoie de copii, iar parintii de sprijin corect!

Musafir

#19

2016-02-25 08:04

Am semnat aceasta petitie pentru tineretul care isi doresc copii dar au retinerii deoarece nu au posibilitati pentru cresterea lor,sa fie eliminat plafonul si sa li se dubleze suma pentru cei doi ani care stau acasa sa-si creasca micutii , sa se bucure de copii lor in primii ani de viata, sa contribuie la educatia ,sanatatea copilului.


Musafir

#20

2016-02-25 09:37

Am semnat pt ca e spre binele copilului, al familiei si pana la urma al tarii, ca mama sa poata sta acasa cu el 2 ani de zile (alaptat, educatie etc). Plafonul de 1200 lei nu este de ajuns pt un trai decent. Imi doresc ca natalitatea tarii sa creasca cu copii ce provin din familii cu educatie si venituri decente.

Musafir

#21

2016-02-25 10:08

Pentru dreptate
Musafir

#22

2016-02-25 10:12

Am semnat aceast apetitie, pentru ca mi se pare absolut nefireasca o astfel de conditionare a mamelor, in conditiile in care contributiile pe care le fac sunt raporate la salariul real intreg. De asemenea, consider ca plafonul maxim de 3400 ron ar trebui eliminat, din aceleasi considerente. In unele cazuri, 85% din veniturile realizate inseamna mult mai mult decat 3400...iar contributiile le-am platit raportate la acel salariu mai mare...

cristinab

#23 85% din salariu pentru concediul de maternitate de doi ani

2016-02-25 10:18

Am semnat. Si am invitat toti prietenii sa voteze si ei.

Muncesc de 10 ani in Romania, am avut mereu un salariu peste medie si am platit..culmea...taxe si impozite proportional cu veniturile mele si nu limitat la 3400 lei. Nu mi se pare echitabil ca atunci cand esti gravida sa ti se limiteze veniturile la 3400 lei. Este o absurditate care trebuie imediat corectata!!!

User

#24 AM SEMNAT!!!

2016-02-25 10:20

Am semnat pentru ca natalitatea in Romania este o problema reala si trebuie incurajata prin toate mijloacele. Inclusiv prin stimulente financiare.

 


Musafir

#25

2016-02-25 11:00

Am semnat aceasta petitie, deoarece legea actuala nu stimuleaza femeile intelectuale care castiga rezonabil sa poate ramane acasa alaturi de copil pana la 2 ani.
Eu m-am simtit obligata de lege sa stau acasa cu copilul doar 11 luni, in conditiile plafonarii indemnizatiei de crestere copil pana la 1 an la 3400 lei.