Educatie de nota 10

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Educatie de nota 10


Musafir

#26 Re:

2016-02-11 10:10

#23: -  

 Sa va fie rusine ca generalizati!!!


Musafir

#27

2016-02-11 11:27

Imi doresc un invatamant in care fiecare tanar sa ocupe in ierarhia rezultatelor propriei educatii locul meritat, iar profesorul sa aiba libertatea aprecierii reale a cunostintelor acestuia. Actualul sistem de invatamant, in care pastrarea numarului de elevi/studenti cu orice pret, pentru a nu afecta finantarea institutiei de invatamant, este total destructiv pentru calitatea acestuia. Cadrele didactice cu vocatie sunt contestate pentru notele mai mici pe care le acorda, iar cele fara constiinta, sunt ridicate la rang de exemplu, ceea ce este foarte trist.

Musafir

#28

2016-02-11 11:44

pentru ca invatamantul asa zis gratuit a devenit o piatra de moara financiara prin institutia meditatiilor la orice si o sursa majora de stres atat pentru parinti cat si pentru copii prin puzderia de probleme pe care le genereaza si nu este capabil sa le rezolve

Musafir

#29

2016-02-11 12:09

Am semnat aceasta petitie in speranta unei schimbari adevarate pt binele copiilor. As dori sa vad toti copiii din aceasta tara ca merg cu placere la scoala si nu cu scarba. Imi doresc , copiii sa aibe copilarie, nu sa-si ocupe o zi intreaga in fata temelor, iar venirea vacantelor sa fie un moment de bucurie pt elevi, nu de depresie, pt ca iar trebuie sa faca si mai multe teme. Oricum sunt de acord cu toate cele 10 puncte , cu toate ca lista cred ca ar continua...

Musafir

#30

2016-02-11 12:25

Unii profesori vor sa își arate inteligența în timpul orelor. De aceea majoritatea elevilor nu știu matematica, deoarece profesorul nu rezolva exercițiul pas cu pas, ci direct!

Musafir

#31

2016-02-11 12:34

Pentru ca sunt de acord cu ceea se susține.

Musafir

#32

2016-02-11 13:02

dupa 38 de ani de prof de mate stiu ce e bine si ce nu e in invatamantul romanesc

Musafir

#33

2016-02-11 14:28

Sunt de acord intru-totul !

Musafir

#34

2016-02-11 14:33

Am semnat petitia pentru ca sunt foarte preocupat de educatia pe care o primesc copii si adolescentii in scoala. Exact asa cum scrie in Petitie doresc sa se intample. Meritocratie, depolitizare, cunostinte practice care sa atraga copilul spre scoala, invatatura, astea le doresc. Fara educatie nu vom progresa !

Musafir

#35

2016-02-11 15:03

Eliminarea mediei din gimnaziu drept criteriu de selectie ar trebui sa vina la pachet cu un examen national de un nivel superior de dificultate fata de ce am vazut in ultimii ani, pentru a putea servi ca unealta de filtrare corecta, mai ales in ce priveste liceele de elita. Sau posibilitatea liceelor de a asigura examen propriu, in functie de profil. Altfel nu o sa primeze criteriul de performanta.


Musafir

#36

2016-02-11 15:05

Pentru o schimbare in sistemul de invatamant.

Musafir

#37

2016-02-11 15:28

Am semnat PETITIA, în speranta ca schimbarea va aduce îmbunatațiri.
Ceea ce e acum în învătământ e un dezastru !!!!!!!!!
CEA MAI MARE PORCARIE ESTE FAPTUL CA MEDIA ANILOR V-VIII INFLUENTEAZA ADMITEREA ÎN LICEU !!!!!!
Cineva acolo SUS, nu a judecat deloc, când a admis asta. Sunt copii care nu pot cânta, care nu au înclinatii muzicale, sportive si nici chiar lingvistice, lucru care evident era "punctat" la note, apoi la medie.
Prea multe proiecte.
Prea multe teme.
Prea multe ore. In clasa a IX a , fiica mea are două zile cu catev6 ore, două zile cu câte 7 ore si o zi cu 8 ore.
Lipsesc in schimb lecturile suplimentare, dar "obligatorii " de vacanta , care au un rol
deosebit de important în dezvoltarea vorbirii!
Cu tot respectul, vă doresc întelepciune si succes !!
Rosca Mioara

Musafir

#38

2016-02-11 17:08

Am semnat aceasta petitie cu speranta ca va fi luata in considerare si ca se va produce o schimbare reala in sistemul de invatamat,o schimbare in beneficiul copiilor nostrii.

Musafir

#39

2016-02-11 17:14

Copiii sunt viitorul nostru. Trebuie sa investim din toate punctele de vedere în primul rând in tineret.

Musafir

#40

2016-02-11 17:45

Am 3 copii pe care as vrea sa i vad motivati sa învete. Vreau copii fericiti, nu robotei!

Musafir

#41 Re:

2016-02-11 18:39

#4: -  

 Vacanta nu e pentru elevi, din cate se poate observa.


Musafir

#42

2016-02-11 18:40

Testarea psihologica a profesorilor ar fi necesara, deoarece sunt foarte multi frustrati, care ne injosesc copiii.Profesorii care nu pot accepta scuzele unui elev, participa la promovarea prostiei si a nesimtirii! Spun asta in calitate de mama al unui elev iminent, indemnat sa-si plece capul (in fata profesorului), chiar daca are dreptate!

musafir

#43 Re:

2016-02-11 18:52

#23: -  

 De cate ore ati participat la orele mele, ca sa faceti o astfel de afirmatie?!  Sa va fie rusine!

musafir

#44 Re:

2016-02-11 18:56

#42: -  

 


Musafir

#45

2016-02-11 18:58

Sunt prea multe de scris.Important e sa se facă o schimbare cat mai repede...
Elena

#46 Re: Re:

2016-02-11 19:04

#43: musafir - Re:  

 Învățați sa scrieti! Nu acceptam greseli din partea cadrelor didactice.Pentru modul in care observ ca va exprimati dumneavoastra ,nici nu as dori sa particip vreodată.Aici se dezbat probleme existente.Daca va simțiți cu musca pe căciulă este treaba dumneavoastra.


Musafir

#47

2016-02-11 19:30

Conținutul petiției este exact ce-mi doresc pt.viitorul copiilor noștri.sistemul este la pamint ce sa mai vorbim.

Musafir

#48

2016-02-11 19:35

Copiii nostri reprezinta viitorul acestei tari!
Trebuie sa existe cadrul prin care sa isi exprime personalitatea...sa o slefuim...si sa obtinem acele 'diamante' ce vor da stralucire Romaniei!!!...

Musafir

#49

2016-02-11 19:43

Corect, este un inceput..
Adriana C.

#50 Re:

2016-02-11 21:10

#23: -  

 Eu nu sunt cadru didactic, dar invatatoarele celor doi copii ai mei chiar isi fac treaba.

Cu toate greutatile cu care sistemul asta nebun de invatamant ii incarca pe profesori si pe invatatori, cu toate obrazniciile pe care trebuie sa le suporte din partea unor copii si a unor parinti, inca mai exista cadre didactice care n-au uitat pentru ce se afla la catedra. Ei, ca si noi, ca si copiii nostri, se confrunta cu aceleasi probleme ale sistemului. Care cadru didactic nu si-ar dori o programa mai simpla, copii mai putin stresati , lejeritate, timp mai mult ca sa poata copiii sa aprofundeze ce invata? Carui cadru didactic ii face placere sa completeze  hartoage inutile?