Joburi pentru pers cu handicap, pas spre normalitate, civilizatie


Musafir

#1

2016-02-09 11:17

Pentru ca sunt o persoana cu handicap locomotor si doresc normalizarea societatii si excluderea modului spartan de gandire care din pacate azi este practicat. Doresc sa fac o facultate,doresc sa profesez... dar unde? In Romania nu prea este loc pentru noi

Musafir

#2 Re:

2016-02-09 11:48

#1: -  

 Normalizarea depinde de noi. Trebuie sa facem ceva, sa ne facem auziti si simtiti ca existam si noi. Si prin actiuni civilizate si de bun simt putem sensibiliza opinia publica si apoi ajunge la o normalitate. Sa stii ca facultatea o poti face daca vrei. Nu stiu unde locuiesti, dar poti face. Ai acest drept si tine doar de interesul tau si de vointa ta personala. Cunosc persoane cu handicap care au facut facultatea, si nu doar ca Voda prin lobuda, ci au luat si premii de excelenta academica. Mai cunosc un caz din vedere. O domnisoara cu handicap, printre care si locomotor, era o buna studenta la Univestitatea I. Cuza din Iasi si imi amintesc ca in discutiile amicale cu ea mi-am dat seama ca atributele acordate in general acestor persoane pot fi schimbate. Hai sa vorbim si de bani ca e foarte important. Daca nu stai in orasul Universitatii ti se da loc la camin subventionat 50%, ti se dau cartele valorice pe care le poti folosi la Cantina Universitatii., ti se acorda o bursa sociala (nu stiu cat e, dar oricum in de 300 pe luna). Concluzionand, poti urma o facultate, dar fa ceva ce iti place si ia si invata. Succes!


Musafir

#3

2016-02-09 12:31

pentru ca si noi putem fi normali fiecare dintre noi avem aceleasi drepturi sa nu mai fim discriminati

Musafir

#4 Re:

2016-02-09 13:35

#3: -  

 daca tu ai doar handicap locomotor, fara sa ai probleme psihice, din start nimeni nu te poate discrimina. Nu are de ce. dar daca tu asa privesti lucrurile asa ai sa parte.

 


Musafir

#5

2016-02-09 16:04

Am Semnat Aceasta Petitie Pentru Ca O Consider Interesanta Si Binevenita Insa Nu Cred Ca Va Avea Un Impact Destul De Mare Pentru A Mai Schimba Macar Un Pic Modul In Care Persoanele Cu Handicap Sunt Percepute De Catre Societatea Civila. Multi Daca Nu Au Nici Un Handicap Se Cred Destepti Dar Ei De Fapt Scapa Din Vedere Un Lucru Esential. Acel Lucru Este Intelepciunea De Care Dau Dovada Persoanele Cu Handicap. Desigur , Nu Toate Persoanele Sunt Dotate Cu Intelepciune Insa Cele Cu Un Handicap Au Mai Multa Intelepciune Decat Cele Aparent Fara Nici Un Handicap. Si In Incheiere As Dori S-a Aduc La Cunostinta Faptu Ca O Persoana 100% Sanatoasa Duce O Mare Lipsa De Integritate Morala. De Aceea S-a Ajuns In Situatia In Care Se Afla La Ora Actuala Intreaga Societate Romaneasca.......

Anonymous

#6

2016-02-09 16:50

Ionut toti gandim asa ca tine si de asta sunte unde suntem. Toti vrem dar nu facem nimic ci asteptam sa ni se dea. Voi vreti conditii ca afara dar gandirea de aici, fara pic de scoala si mult meltenism. 


Musafir

#7

2016-02-13 10:22

Ptr o schimbare ptr independenta pers cu dizabilitati dar nu stim cata siguranta vom avea.