Joburi pentru pers cu handicap, pas spre normalitate, civilizatie


Musafir

/ #2 Re:

2016-02-09 11:48

#1: -  

 Normalizarea depinde de noi. Trebuie sa facem ceva, sa ne facem auziti si simtiti ca existam si noi. Si prin actiuni civilizate si de bun simt putem sensibiliza opinia publica si apoi ajunge la o normalitate. Sa stii ca facultatea o poti face daca vrei. Nu stiu unde locuiesti, dar poti face. Ai acest drept si tine doar de interesul tau si de vointa ta personala. Cunosc persoane cu handicap care au facut facultatea, si nu doar ca Voda prin lobuda, ci au luat si premii de excelenta academica. Mai cunosc un caz din vedere. O domnisoara cu handicap, printre care si locomotor, era o buna studenta la Univestitatea I. Cuza din Iasi si imi amintesc ca in discutiile amicale cu ea mi-am dat seama ca atributele acordate in general acestor persoane pot fi schimbate. Hai sa vorbim si de bani ca e foarte important. Daca nu stai in orasul Universitatii ti se da loc la camin subventionat 50%, ti se dau cartele valorice pe care le poti folosi la Cantina Universitatii., ti se acorda o bursa sociala (nu stiu cat e, dar oricum in de 300 pe luna). Concluzionand, poti urma o facultate, dar fa ceva ce iti place si ia si invata. Succes!