Dreptate pentru Jack, labradorul împușcat de un orădean

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Dreptate pentru Jack, labradorul împușcat de un orădean


Musafir

#976

2016-02-08 17:30

Asemenea specimene nu au ce cauta in libertate, sunt un pericol real pentru oricine, indiferent ca e om sau animal.

Musafir

#977

2016-02-08 18:14

dreptate pt jack

Musafir

#978

2016-02-08 18:43

Asemenea indivizi nu merita sa trăiască in libertate!!!

Musafir

#979

2016-02-08 18:48

Domnilor deputati! Nu stati toata ziua pe lauri , faceti dreptate pt animale. E chiar asa mare efortul? Ce asteptati?Mita?

Musafir

#980

2016-02-08 19:26

Eu am inteles ca a fost impuscat pe domeniul public , daca este adevarat se poate cere , si ca este un pericol public , si se va indrepta penal , cu arestarea lui ACUM ! Sa se faca plangere penala !

Musafir

#981

2016-02-08 19:35

Nu știu dacă exista vreo pedeapsa care sa îi poată fi aplicată acestui neom.Ar merita aceeași soartă pe care a avut o bietul caine. Cu cât cunosc mai mult oamenii cu atât mai mult iubesc animalele.

Musafir

#982

2016-02-08 19:39

Semnez aceasta petiție pentru ca si macar anumitor animale le ar trebui respectate dreptul la viața sau sa nu fie abuzate si maltratate, animale precum :
• calul - toti regii au avut unul al lor (+ ca pot fi socotite si ca animale de tracțiune , dar aici se exagerează cu maltratarea lor , biciunindu i foarte rau "stăpânii".
• câinele - in cele mai multe tari este considerat ca si animal de companie, unul dintre cei mai buni prieteni ai omului (excepție China). In ultimii doi ani am vazut atâtea postări pe Facebook , in genere, mai toate cu câini maltratați, înfometați intenționat, schingiuiți, privați de anumite membre ale corpului si lăsați la voia întâmplării, ori îngropați in pământ, aruncați ca si o minge de fotbal 10-20 metri (nu avea mai mult de 2 kilograme cred ...) . Știți ce este trist ? Faptul ca majoritatea celor care au facut o , a fost pentru a se distra ...
Ideea care vreau sa o reliefez : Noi oamenii, suntem principala specie pe aceasta planeta, si ne consideram a fi cei mai cei ... De curand tot pe Facebook am vazut doua cazuri cu doi copii părăsiți in alte tari (Rusia si Belarus daca am inteles bine). Copii fuseseră abandonați de mamele lor intr o cutie deschisă de carton (gen ce vedeți pe la magazinele de cartier), unul in fata scării si altul pe casa scării unui bloc de locuințe . Ambii copii (nou născuți), au fost salvați de o pisica si un câine care s au Așezat in cutie pentru a ii încălzi (știindu se temperaturile foarte reci din aceasta perioada din țările fostului URSS). Câinele a inceput sa latre / pisica sa miaune si astfel bineînțeles ca au deranjat lumea care nu putea sa mai doarmă si au iesit sa vada ce se intampla ... De îndată ce au vazut ca venea un om/ femeie (celalalt caz) s au dat la o parte din cutie făcându-le loc sa ia copiii ... Doctorii la spital au spus ca daca animalele nu le ar fi ținut de cald cu blana lor, copiii nu ar fi putut supraviețui ...
Sunt convins ca printre voi sunt persoane care desi iubesc animalele, nu s au oprit sa le puna ceva de mâncare (la cel de la colțul blocului, sau câinele din apropierea serviciului...) . Nu am timp ! Asta spuneti , asta spuneam ... Eu de vreo 3 ani, intru într-un alimentar de unde imi iau cafeaua cand ma duc la serviciu si daca vad câinii așteptând afara , iau bucăți de carne si pentru ei . Tot mai stau si ma gândesc : am ajuns noi oamenii(omnivori, si mai mult ierbivori decat carnivori, de acest lucru ne dam seama datorită ponderii dinților cu vârf ascuțit pe care ii avem noi oamenii : doar 4 canini din 32 de Dinți câți avem in total) sa mâncam mai multa carne decat câinii care sunt carnivori prin definiție ...
Pe noi nu cred ca ne ar interesa de puiuții unei cățele sau de ea ca e sleită de puteri si ca nu are de unde sa mănânce sau ce sa manance ca sa si procure lapte in organism ,necesar pentru a si hrăni puiuții ...
De multe ori stau si ma întreb care specie e mai "animal"...?

Musafir

#983

2016-02-08 19:44

Am semnat aceasta petitie pentru a se face dreptate pentru Jack,iar pentru cel care l-a impuscat sa primeasca cel putin 3 ani de inchisoare si nu numai pentru el si pentru cei care fac lucruri asemanatoare si pe care justitia ii trateaza ca si cum nu s-a intamplat nimic.

Musafir

#984

2016-02-08 19:52

Nu poate fi acceptabil ca unii oameni sa-si manifeste astfel frustrarile. Acest individ ar trebui sa consulte un medic pentru a-si rezolva problemele psihice.

Musafir

#985

2016-02-08 19:58

Este inadmisibil ca un asemenea câine sa moara nevinovat . Vrem ca acest Ceiminal sa facă pușcărie pe viata, iar Poliția Animalelor sa fie aspra cu legea privind Protejarea Animalelor. Vrem da se facă Dreptate, pentru acest Stăpâni căruia i-a fost luat cainele de langa el, omorandu-i- l nevinovat

Musafir

#986

2016-02-08 20:09

Am semnat deoarece doresc ca acea persoana care a impuscat bietul caine,sa fie pedepsita!
Am semnat in speranta ca se vor elabora legi care sa pedepseasca cruzimea fata de animale!

Musafir

#987

2016-02-08 20:11

Pentru comportamentul inuman fata de animale a unor persoane,spre exemplu si acest caz -omorârea prin impuscare a lui Jack câinele labrador

Musafir

#988

2016-02-08 20:19

Am semnat pentru sufletul bietului labrador... Am caine si imi imaginez suferinta stapanului... Legea pentru apararea animalelor trebuie sa fie drastica, asemanatoare cu cea din tarile civilizate...
mire
Musafir

#989

2016-02-08 20:23

Acesti oameni sunt goi, nu au suflet si sunt multi ca el. 

Si eu am suferit de pe urma acestor omeni.Intr-o zi s-a pripasit pe strada noastra un caine maidanez. Era slab si infrigurat dar curajos, energic si cu multa dorinta de viata. Noi mai aveam un caine lup si trebuie sa spun ca a rezistat in fata  incercarilor  de a-l goni de pe teritoriul lui.  Probabil ca a fost atat de haituit si batut deoarece nimeni nu putea sa-l atinga sau sa-l mangaie. Am inceput sa-i dau de mancare, i-am dat un  nume Lucky si, cam la aproximativ o luna, i-a construit sotul o cusca.  Cu timpul s-a obisnuit si doar eu puteam sa-l mangai. Sa va spun cat de mult ii placea sa-l dragalesc??

Dupa trei ani de viata buna, bietul caine a sfarsit otravit de un vecin. Se poarta la noi in localitate.

 

 


Musafir

#990

2016-02-08 20:48

Pentru ca nu sunt de acord ca un individ care si-a pierdut calitatea de OM,sa maltrateze sau sa ucida o fiinta lipsita de aparare si sa scape nepedepsit.

Musafir

#991

2016-02-08 21:58

Am si eu un catel. Sincer cred ca individul ar fi murit in secunda 2 daca mi se intampla mie.
Imi pare rau pentru Jack si sper ca acest individ sa ia pedeapsa maxima!

Musafir

#992

2016-02-09 00:55

sa il pedepseasca pe idiot si nu sa se lase totul maturat pe dedesubt cum se face de obicei din cauza politiei corupte si a curoptiei tuturor celorlalte "cai legale"

Musafir

#993

2016-02-09 01:12

Am semnat petitia,in speranta ca acest caz va fi un exemplu evident pentru toti cei care nu respecta animalele. Condamnarea acestui maniac,ar putea fi un semn de alarma pentru oamenii care nu stiu inca nimic despre dreptul lor, si cred ca pot abuza fara probleme aceste suflete. Doresc sa traiesc momentul cad va fi infiintata Politia Animala in Romania. Acest lucru va da un plus de valoare sigurantei si legilor privitoare la dreptul animalelor cu si fara stapan. 


Musafir

#994

2016-02-09 01:20

Incredibil ce nemernic nesimţit !!! Ar trebui să i se facă şi lui ce i-a făcut el câinelui !

Musafir

#995

2016-02-09 01:24

NU ESTE NORMAL SA IMPUSTI UN CAINE NUMAI CA S-A UITAT PRIN GARDUL LUI,ASTA ESTE ANORMAL CA INDIVID SI CRED CA A FOST SCAPAT DE CAP CAND LA- FACUT MASA SI TREBUIE ARESTAT DE URGENTA !!! SI IN ALTA ORDINE DE IDEI CUM DE FOLOSESTE ARME FARA APROBARI,CE EL ESTE MAI PRESUS DE LEGE !~!!

Musafir

#996 Nenorocit ordinar

2016-02-09 06:50

Sper ca nu degeaba am semnat.


Musafir

#997

2016-02-09 06:54

Am un labrador de 6 ani si nu cred ca exista o rasa mai blanda iubitoare si inteligenta in cazul asta animalul e cel cu pusca

Musafir

#998

2016-02-09 07:08

Am semnat petitia pentru ca m-a socat fapta acestui criminal. Merita sa primeasca pedeapsa maxima, si char si mai mult de 3 ani.

Musafir

#999

2016-02-09 07:19

sunt foarte revoltata pentru ca sunt printre noi asemenea oameni ,
ar trebuie pedepsit cat mai aspru !

Musafir

#1000

2016-02-09 07:58

Trebuie sa respectam orice fiinta.Fiecare are un rol pe acest pamant.