O lege unitară pentru toți eroii necuvântători!

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția O lege unitară pentru toți eroii necuvântători!


Musafir

#501

2016-01-03 17:26

Nu prea inteleg ce inseamna ,, entitati comerciale,, . Adica sa primeasca solde si maidanezii care isi fac veacul pe langa societati comerciale?! Ar fi bine sa rectificati și să fiti mai exacti in exprimare.

Musafir

#502

2016-01-03 17:30

E minunata initiativa acestei petitii. Multumim!
Gogu

#503 Re:

2016-01-03 17:31

#7: -  

 Astia trebuie eutanasiati?!...Aberant!...iar maidanezii sunt tinuti prin padocuri finantate de primării, beneficiind de hrana si conditii bune de trai, pentru nivelul economic al tarii nostre, pe viață.


Musafir

#504

2016-01-03 17:34

Doresc o legislatie corecta si umana

Musafir

#505

2016-01-03 17:34

Iubesc Animalele.

Musafir

#506

2016-01-03 17:41

ESTE O CRIMA
iubitor de animale

#507 lege unitara pentru necuvantatoare

2016-01-03 17:46

Felicitari initiatorilor petitiei!

1.Semnez aceasta petitie pentru ca doresc SCHIMBAREA URGENTA A LEGII privind viata CAILOR si CAINILOR cand ajung la pensionare. Aceste suflete loiale noua oamenilor pana la sacrificiu, merita o viata si o pensie buna pentru ca au servit patria.   Adica cum? Pentru incompetentii, indiferentii, adormitii din parlament, lasii si spagarii din fruntea tarii se pot adopta (fara sa se faca studii de impact) legi urgente privind marirea lefurilor, indemnizatiilor si pensiilor nesintite? Ce au facut ei pentru tara si neam? Nici macar atat cat a facut soldatul MAX! Ei sunt cei ce-ar trebui trimisi la casat !

  2.Fac apel si pentru schimbarea legii in ceea ce priveste MAIDANEZII, adica sa se implementeze un program de sterilizare obligatoriu si eficient adica fara VOLATILIZAREA, DETURNAREA FONDURILOR (LA NIVEL LOCAL). Sa existe controlul banilor alocati sterilizarii, hranirii a la long in adaposturi, pentru ca toti care gestioneaza asemenea fonduri la nivel local , au viloace si palate, iar cateilor dupa 14 zile li se curma in mod barbar viata.

  3.Cei care sustin ideea ca mai bine s-ar aloca bani batrinilor, copiilor orfani, celor fara adapost sau bolnavi, etc. trebuie sa stie ca de-a lungul anilor s-au facut numeroase emisiuni, vezi Carmen Avram la Antena 3 sau echipa Observator Antena 1, in urma carora au fost ajutati in mod real orfani, saraci, bolnavi, etc, de asemnea acte de caritate a facut Gigi Becali, dar STATUL NOSTRU DEMOCRATIC CE-A FACUT? A desfiintat spitale , si scoate batranii din azile afara . A dat din banii nostri mafiilor imobiliare, baietilor destepti din diverse domenii, deci s-a lasat jefuit cu buna stiinta.       

      Cum sa nu dau de mincare unui maidanez? Vine “legea lui Ionut” si pedepseste gestul meu? Ar fi o crima sa nu hranesc un maidanez!        

       Parca un duh necurat a generat nenorocirea a carui victima nevinovata a fost acel copil, dar sa nu uitam ca acel groaznic accident a scos la iveala tot ce e gregar in fiinta umana, si ca urmare s-a dat o lege criminala in ceea ce priveste cateii.(s-a creat un curent de opinie favorabil uciderii maidanezilor)      

       Ne dam cu fundul de pamant oricand si oriunde ca suntem crestini , tarandu-ne tot pe pamant pe la moaste, ignorand de fapt creatia lui Dumnezeu (animale , paduri)           

    In cel mai fericit caz nu avem opinie , suntem INDIFERENTI, iar INDIFERENTA UCIDE!        


Musafir

#508

2016-01-03 17:48

Din pensile speciale ale parlamentarilor sa se ia un procent de 3% si sa le faca acestor catei o pensie de batranete. Cred ca aceste fiinite necuvantatoare sunt mai active si mai folositoare pentru oameni decat cei care muncesc doar 20 de ore pe luna si scot niste legi de tot rasul - ca sa spun frumos ,ca altfel................


Musafir

#509

2016-01-03 17:54

PENTRU CA ANIMALEL SUNT MAI
BUNE DECAT OAMENII.

Musafir

#510

2016-01-03 18:01

Sa se termine macar partial cu crimele asupra bietelor necuvantatoare nevinovate! E rusinos pt o armata nationala apartinand NATO, sa nu se ingrijeasca de soldatii ei ajunsi la batranete! Si ar fi bine sa faceti o petitie prin care sa se ceara anularea legii ucigase, si cu banii pe care ii fura golanii de primari impreuna cu veterinarii fara inima si dedicatie, sa se declanseze o campanie stricta si corecta de sterilizare a tuturor cateilor de la tara, acolo de unde fermierul roman are grija sa aduca la oras, pe sosele, prin munti, prin paduri si pe campuri, zeci de mii de pui de catel, anual, pe care hingherii sa-i ucida pe costuri declarate de sute de euro, in realitate, lovindu-i cu ranga in cap, sau lasandu-i sa se sfasie intre ei de foame, sau putrezind de vii bolnavi si raiosi! Sa se termine cu imbogatirea smecherilor romani, din sange nevinovat, din minciuna, din hotie, din lipsa de civilizatie si educatie, dar si din ne-aplicarea legilor!


Musafir

#511

2016-01-03 18:03

Sunt iubitoare de animale!

Musafir

#512

2016-01-03 18:05

Iubesc foarte mult cainii si sper sa aiba sorti de izbanda aceasta petitie.Multumesc semnatarilor acestei petitii.

Musafir

#513

2016-01-03 18:05

Am semnat această petiție pt că toți eroi au drepturi...uneori îmi este rușine față de animale...cred că toți câini şi ar da viaţa pentru noi..intrebare e câți oamenii şi ar da viaţa pt ei?

Musafir

#514

2016-01-03 18:07

Sunt o mare iubitoare de animale si un caine care a slujit o mare parte din viata lui trebuie tratat cu foarte mult respect si multa dragoste. Ei sunt suflete ce ne iubesc pe noi oamenii neconditionat. Nu stiu sa urasca.

Musafir

#515

2016-01-03 18:10

Acum, in Franta se sarbatoresc 170 ani de la crearea SPA (Serviciul pentru Protectia Animalelor). Dar in Romania inca nu exista o lege pentru protectia tuturor animalelor, cu o specificare pentru animalele eroine!?

Musafir

#516

2016-01-03 18:12

Este esential sa impunem respectul si aprecierea pentru toate formele de viata cu care Dumnezeu ne-a dat sa impartim aceasta planeta, cu atit mai mult pentru fiintele care ne servesc total si neconditionat.

Musafir

#517

2016-01-03 18:16

Iubesc animalele!

Musafir

#518

2016-01-03 18:26

Iubesc mult toate animalele si sufar cand vad ca nu sunt tratate corespunzator.

Musafir

#519

2016-01-03 18:32

Ei ne iubesc neconditionat si nu cer nimic

Musafir

#520

2016-01-03 18:34

Pentru ca animalele sunt cu adevarat Eroi , neconditionat, fara a astepta vreo plata din partea celor pe care intotdeauna ii ajuta.
Pentru ca oamenii declarati Eroi (dar de fapt nu sunt) asteapta intotdeauna o plata din partea celor pe care niciodata nu ii ajuta!

Musafir

#521

2016-01-03 18:39

Mi-as dori ca animalele din Romania sa fie tratate cu respect, sa aiba o viata demna si frumoasa asa cum merita. Mi-am dedicat timpul meu liber, banii si sanatatea salvarii animalelor napastuite. Nu mai am asteptari de la oameni dar eu imi voi face mereu partea mea chiar daca sperantele ca in Romania se va steriliza, se va pedepsi abandonul si se va adopta au murit mereu odata cu sufletele acelea nevinovate din adaposturile publice... Semnarea acestei petitii sper ca va schimba macar viata acestor caini soldati. In toate orasele din Romania au fost caini politisti adusi in adaposturi, imi place sa cred ca nu au fost lasati acolo in nici unul dintre cazuri. Mi-e rusine sa privesc in ochii lor, mi-e rusine sa privesc in ochii cailor...mi-e rusine!

Musafir

#522

2016-01-03 18:40

Pentru ca si aceste animalute au dreptul la o viata decentă hrana,căldură si un adapost unde sa si trăiască batranetele

Musafir

#523

2016-01-03 18:52

Trebuie sa facem dreptate pentru necuvantatoare mai ales cele care au servit patria!

Musafir

#524

2016-01-03 18:55

Am semnat aceasta petitie pentru orice viata este un dar divin care trebuie respectat si nu trebuie sa uitam acest lucru. Darul divin exista pentru a se darui deplin si pentru a ne ajuta sa ne confirmam in fiecare clipa calitatea umana.
In urma cu 3 ani, in fata blocului unor rude apropiate mie, l-am intalnit pe Colonel. Un ciobanesc german batran, cu probleme neuroligice- tinea capul aplecat intr-o parte, corpul era si el aplecat spre directia respectiva si mergea foarte greu. Se temea de oameni, fara sa conteze cat ii era de foame. Cand am vazut acest lucru, am intrebat cum se hraneste. Am aflat ca doar o familie il putea hrani. Am aflat apoi, cu durere in suflet, ca o ruda a mea il haituia, aruncand in el de la etaj cu cartofi de cate ori il vedea cautand mancare in gradina blocului. Am intrebat sec: "De ce?"Mi s--a raspuns: "Nu suport sa-l vad asa stramb, schipalau, cu ochii aia asa deschisi si cu capu-ntr-o parte cum tot merge si cauta mancare". Am tacut, pentru ca am realizat ca nu mai era nimic de spus. Persoana avea peste 75 de ani. Batranii din jurul blocului spuneau razand: " E colonel, asta!" Intr-o zi, colonelul care slujise politia din Craiova toata viata sa, cat fusese tanar si sanatos, care fusese aruncat pe strazi atunci cand a imbatranit si s-a imbolnavit, care era batut cu ceapa si cartofi de la etajul 2 pentru ca era diform si avea ochii prea mari, care era bajocorit de batranii cartierului pentru ca era caine si avea gradul de colonel, a fost inhatat de hingheri. Nimeni nu a mers dupa el, nimeni nu a mai stiut nimic de el. In memoria mea au ramas ochii lui extrem de tristu, cei mai mari si mai tristi ochi de catel pe care i-am vazut vreodata. S-a intamplat in Craiova, orasul care a devenit cap de afis in randul oraselor care prin curatenia strazilor inteleg maini patate de sange. Dar din abandonul si uciderea eroilor cu blana se castiga multi bani. Bani pentru adaposturi al caror proiect difera de ceea ce exista, sub toate aspectele ( inclusiv al numarului de metri), pentru mancare care nu ajunge la animale, pentru cazarea lor, pentru vaccinuri care nu se fac niciodata daca nu exista supravegherea celor de la Protectia Animalelor, care asigura prin actiunile lor de fapt, hrana, tratament,alinare,sansa la viata in masura posibilitatilor.

Musafir

#525

2016-01-03 18:58

Sunt complet de acord cu aceasta petitie si propun extinderea ei pentru toate animalele din adaposturi, sau cel putin, pentru cele care pot fi dresate. Mi-am exprimat acest punct de vedere si in alte ocazii, insa nu am primit nici un feed-back. Si ei pot fi antrenati pentru a fi de folos persoanelor cu handicap sau persoanelor invarsta. Mult succes cu petitia!