Spune „nu” discriminarii cadrelor didactice

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Spune „nu” discriminarii cadrelor didactice


Musafir

#1

2015-10-12 05:36

Pentru ca sunt de acord cu cerintele din petitie.

Musafir

#2

2015-10-12 09:17

La cat muncesc si cat se chinuie profesorii cu toti copii,macar sa fie rasplatiti mai bine cat de cat daca nu se poate pe deplin!! NU,DISCRIMINARII CADRELOR DIDACTICE!!

Musafir

#3

2015-10-12 12:02

Pentru ca imi doresc conditii normale de viata conform cu statutul unui formator de Oameni.

Musafir

#4

2015-10-12 12:07

Se fac unele aspecte vizibile din Legea salarizarii pentru care unii nu dau atentie si, astfel, impreuna poate determinam la abordari, din partea celor desemnati, corespunzatoare.

mindruc

#5 VASLUIUL CHEAMA LA PETITIE

2015-10-12 13:04

Alo, FSLI! Aceasta petitie trebuia initiata de acolo. Nu cred ca nu va duce mintea la asa ceva nici nu vreau sa insinuez ca jucati la doua capete. Vreau sa va spun doar ca sindicatele afiliate asteapta mai multa actiune din partea dumneavoastra, mai multa tarie, fermitate si DORINTA de a obtine ceea ce cadrele didactice merita.

Felicitari pentru idee, domnule Tiplea! Vasluiul cheama la semnarea petitiei.


Musafir

#6

2015-10-12 15:59

Pentru ca toti suntem egali in fata legii!
Recunoasterea muncii depuse

Musafir

#7

2015-10-12 16:28

Sunt profesor si ma intereseaza.
Popescu Mugurel - Craiova
Musafir

#8 DA - pentru învăţământ ... NU - pentru Legea Salarizării Unitare

2015-10-12 17:43

Am semnat aceasta petitie pentru ca:
1. Este inadmisibil sa considere un Guvern ca iti trebuie zeci de ani unui salariat sârguincios ca să poată ajunge la maximul pregătirii profesionale (în orice domeniu);
2. Legea Salarizarii Unitare nu a fost negociată în condiţiile cerute de salariatii carora le lipsesc reprezentanţii reali. În mod practic lipsa reprezentării sindicaliştilor şi a fermităţii falşilor reprezentanţi au dus la starea actuală de conflict;
3. Învăţământul asigură în mod constituţional pregătirea tuturor cetăţenilor acestei ţări, indiferent de domeniul activităţii lor. De aceea consider aşa: Guvernul TREBUIE SĂ DOVEDEASCĂ că şi Învăţământul este o prioritate naţională nu numai prin prisma salarizării. Cât timp veţi găsi de cuviinţă să investiţi în pereţi de clădiri devenite inutile şi nu în oamenii care susţin şi asigură permenenţa unui sistem "reformat" în fel şi chip nu vor exista decât rezultate izolate care se încăpăţânează să existe, să se afirme.

Cu încredere în mişcarea sindicală care începe să dea semne de viaţă după o îndelungată şi păguboasă comă.

https://www.youtube.com/watch?v=-Z1b4fdyjwE


Musafir

#9 Nu pentru profesorii lasi si interesati doar de banii lor!

2015-10-12 17:50

Nu voi semna petitia, nu ma alatur ei fiindca si profesorii si medicii au in aceasta tara soarta si respectul pe care le merita. Nu au facut greve, nu au inghetat anul scolar sau universitar cand s-au schimbat regulile in timpul jocului, nu au luptat pentru reforme autentice si pe termen lung, punerea in aplicare a Pactului pt educatie. Doar au amenintat si se bat pt banii lor si dreptul la spaga, meditatii, furturi. Daca ei-s dezbinati si interesati doar de binele lor propriu fiecare, nu de elevi, nu de pacienti, sa le fie rusine si sa nu astepte sprijinul nostru!


Musafir

#10

2015-10-12 17:58

Sustin DREPTURILE CADRELOR DIDACTICE

Musafir

#11

2015-10-12 18:18

Mama e cadru didactic!

Musafir

#12

2015-10-12 18:18

Sunt cadru didactic și muncesc foarte mult pentru a face față cerințelor actuale ale școlii, ale elevilor, părinților și pentru că nu mi-a plăcut să devin o ignorantă. Nu mă plâng pentru că-mi place ceea ce fac dar cred că merită mai mult dascălii.

Musafir

#13

2015-10-12 18:36

Neaplicarea legii salarizarii decat pentru cateva categorii de bugetari ,excluzand cadrele didactice, este inca o discriminare la adresa personalului didactic. Se face mare publicitate pe marirea de salariu in invatamant dar ce valoare inseamna 15% la un salariu de profesor calificat debutant nu se spune. Majoritatea profesorilor nu si-au recuperat nici macar contravaloarea navetei de cativa ani in urma. Materialele didactice sunt din ce in ce mai putine. Manuale pentru elevi sunt putine iar pentru clasele a-XI-a si a-XII-a nici macar la materiile de bacalaoreat. Cred ca educatia a ajuns pe ultimul loc in tara noastra.

Musafir

#14

2015-10-12 19:04

Pentru ca sunt profesor

Musafir

#15

2015-10-12 19:12

M-am saturat de umilință și minciuna!

Musafir

#16

2015-10-12 19:23

Pentru că sunt sătulă să muncesc pe un salariu de mizerie și cei care ne conduc să fure banii mei ; ca la sfârșit tot ei să fie liberi și cu banii la purtător !

Musafir

#17

2015-10-12 19:38

Prevederea prin care salariul maxim se poate atinge la o vechime de cel mult 25 de ani, asa cum se intampla in toate celelalte sectoare bugetare!

Musafir

#18

2015-10-12 19:51

Consider salariile profesorilor foarte mici !

Musafir

#19

2015-10-12 20:00

Sa promovam cu toții petiția pentru a reuși.  Principiile trebuie sa fie cele care contează. 


Musafir

#20

2015-10-12 20:16

Am semnat aceasta petitie pentru ca sunt cadru didactic si daca noi nu ne cerem drepturile sau nu sesizam ilegalitatile,cine s-o faca?

Musafir

#21 Cand vreti bani, aveti nevoie de noi, dar in rest...

2015-10-12 20:25

Nu, categoric, nu! Vreti sa fiti sustinuti, dar ne dispretuiti! Pai, ramaneti singuri si ignorati de noi, asa cum noi, parintii si elevii ne simtim umiliti si ignorati de voi!


Musafir

#22

2015-10-13 02:58

Noi , cadrele didactice -,, nu ,, vrem sa fim discriminate

Musafir

#23

2015-10-13 04:09

Pentru ca fac parte din categoria Discriminatilor!!!

Musafir

#24

2015-10-13 05:48

Pt ca sant si eu cadru didactic si ma priveste direct.

Musafir

#25

2015-10-13 06:04

Consider ca este un domeniu de activitate f. important pentru societate si este o munca extrem de solicitanta ce necesita cadre didactice f. bine pregatite si dedicate.
Munca trebuie rasplatita corespunzator pentru a atrage oameni de calitate care sa ramana in sistem.