DEMNITATE SI ONOARE, FARA PLICURI IN SPITALE!

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția DEMNITATE SI ONOARE, FARA PLICURI IN SPITALE!


Musafir

#26

2015-08-11 07:25

Am semnat aceasta petitie pentru o viata mai buna si corecta Sper ca justitia sa-si faca treaba !

Musafir

#27

2015-08-11 08:42

Am semnat deoarece vreau sa traiesc intr-o tara respectabila si responsabila .

Musafir

#28

2015-08-11 10:22

Am semnat deoarece sunt jurist, iar de un sfert de veac vad ca-n aceasta tara se incearca mereu doar fentarea legilor si traitul dupa regulile celui mai corupt, mai influent, mai puternic. Am semnat deoarece m-am saturat, mi-a ajuns, nu mai pot sa rabd atata submediocritate, nesimtire, impostura. Sa vad cum nulitatile, oameni care ar fi la periferie intr-o societate fara o scara de valori rasturanta, ne conduc, se proslavesc si promoveaza unele pe altele, iar oamenii valorosi nu au loc nicaieri, sunt marginalizati, caci nu au aroganta, trivialitatea, tupeul lor nerusinat. Ponta si tot restul ar trebui sa se interneze pe la noi prin spitale, fara a da telefoane, prin unitatile de primiri urgente si sa vada cum este. Ei se trateaza afara, folosesc firul scurt si ii doare-n... de popor, de medici, de ce se intampla cu sanatatea si spitalele noastre. Noi n-avem doctori mai rai ca-n afara. Avem politicieni iresponsabili, care ar trebui linsati, acuzati ca au atentat la viata, sanatatea, deminitatea natiunii, care ar trebui scuipati direct in fata. Toti de la sanatate, fara exceptie, toti de la casele de asigurari si toti premierii care au gasit pt orice bani doar pt invatamant si sanatate, nu. Cand vrei sa asiguri viitorul poporului tau pentru multi ani, nu dai paine si circ la paraziti, nu te gandesti la agricultura sau industri ori la structurile de securitate, ci-n primul rand la educatie si sanatate. Oamenii sanatosi, competenti, cultivati stiu si pot sa munceasca, sa-ti faca profit, sa perpetueze valori. Analfabetii, asistatii care toarna plozi si stau cu posterioarele  in tarana asteptan sa vina urmatorul venit minim garantat nu ne daruiesc decat alte generatii de bolnavi si avortoni, de cersetori si nevolnici. Tuberculoza era eradicata inainte de Revolutie. Schimbarile din sanatate ne-au adus s-avem iar boli ale saraciei si mainilor murdare.


Musafir

#29

2015-08-11 11:24

Am semnat aceasta petitie pentru ca nimeni nu are dreptul sa ne bage pumnul in gura! Pentru cam am castigat la Revolutie dreptul sa spunem ce gandim. Sa nu ni se mai impuna si sa ne resamnam! Sa nu se astepte ca vom tacea dracului toti la tot ce ei vor face si ca mai suntem dispusi sa toleram! E timpul sa se termine! Sa spunem tot iSTOP!!! Sa ne luptam, fiindca daca o facem, pana la urma invingem! Nu nimeni nu ne mai poate face sa rabdam daca suntem uniti! Sa nu mai acceptam, sa nu mai fimgeneratii de sacrificiu, nedreptatite iar si iar si iar...! Eu u mai rabd si nu mai inghit! Cu totii ati trecut prin ce se scrie acolo! Vorbiti, strigati, tipati! Nu ne pot ignora la nesfarsit pe toti!

Musafir

#30

2015-08-11 11:52

Sunt de acord cu aceasta luare de pozitie.


Mihaela Mihai


Musafir

#31

2015-08-11 14:10

Sunt prea multe de spus pe acest subiect si nu doar pe acesta. Am semnat petitia in principal pentru ca ma revolta ceea ce se intampla si in unitatile sanitare si in tara aceasta de 25 de ani. Am cunoscut la viata mea doctori si doctori, asistente si asistente. Si oameni cinstiti, daruiti profesiei, altruisti, care ar sfinti orice spital, din orice colt al lumii, dar si opusul lor, oameni fara inima, reci, sadici, care au ales cariera medicala pentru a face bani. A face bani pe seama bolilor, durerilor, neputintelor, handicapurilor semenilor lor, ceea ce pentru mine e strigator la cer. Vreau ca ai mei copii sa nu-i mai apuce, vreau pentru ei o societate normala si sa nu ajunga a zice ca medicul e sarlatan, escroc, iar parlamentarul exemplul cel mai bun de imoralitate, Medicii daca cer, iau, fura au invatat acest lucru fie de la inaintasii lor de prin spitale, fie chiar de la cei votati de popor ca sa ii reprezinte si care se gandesc numai la cum sa-si dea lor si apropiatilor lefuri, indemnizatii sporite si privilegii peste privilegii. Si fiecare pare a lua si a fura la noi de unde poate si ce poate. Mentalitatea e de a te carpi, ca orice pica-i bun si ca-i de la stat, care tot ma sfideaza.


Musafir

#32

2015-08-11 14:59

Pentru ca vreau sa traiesc intr-o Romanie normala, curata si civilizata.

Musafir

#33

2015-08-11 19:06

Am semnat, fiindca e timpul sa se termine cu coruptia, nepotismele, e timpul sa actionam si sa reactionam, sa nu mai avem frica, sa nu ne mai lasam manevrati, manipulati, folositi, sa ne spunem parerea, sa ne cerem drepturile, sa intelegem ca trebuie sa ne implicam! Am semnat pentru ca nu vreau sa se mai faca abuzuri, vreu sa-mi invat fetita sa fie curajoasa, nu sa fie o oaie!

Andrei Pasarowitz.


Musafir

#34

2015-08-11 19:15

Am semnat pentru ca vreau o Romanie curata, o societate curajoasa, responsabila.
Andreea Moga.

Musafir

#35

2015-08-11 22:36

Degeaba au studii, pot fi oameni instruiti, cultivati, agreabili daca le lipseste morala si integritatea, daca vor sa se imbogateasca pe seama pacientilor! Sa faca inchisoare ani grei sau ani de munca-n folosul comunitatii si poate unora dintre ei le va veni mintea la cap si vor redeveni oameni, nu doar bipezi!
Maria Cojocaru.
Alexandru Voicu

#36 NU MAI VREAU CA PLICUL SA TINA SISTEMUL IN PICIOARE!

2015-08-12 00:51

Am semnat pentru ca nu-i normal, nu-i moral, nu-i crestineste, nu-i  sanatos, nu-i nici legal ca plicul sa tina sistemul in picioare! Am semnat pentru ca e prea multa pasivitate in noi si noapte in mintile si in inimile lor!


Musafir

#37

2015-08-12 08:13

Deoare ce am un copil cu handicap si cunosc viata traita de la 9luni pana in prezent in spitale.

Musafir

#38

2015-08-12 08:57

am considerat ca asa trebuie! noi,pacientii,nu primim nimic in plus peste salariisau pensii de la nimeni!

Musafir

#39

2015-08-12 11:41

Am semnat pentru ca se intampla prea multe si numai cand e copilul, sotul, parintele cuiva cu bani, functii, nume mai ajung sa se afle. Am semnat pt ca subfinantarea sistemului nu justifica nicio fapta penala si pt ca greselile, indiferenta, nesimtirea multora depasesc limitele, ucid, mutileaza, distrug familii, cariere, destine. Pt ca omoara, nenorocesc si nu patesc nimic. Vor si spagi si sa nu plateasca. Cred ca astel de medici nu ar mai trebui lasati sa profeseze niciodata.
ANDREEA

#40 VREAU CA ORICINE S-AIBA DREPTUL LA VIATA, LA RESPECT!

2015-08-12 14:41

Am semnat pentru ca doresc ca fiecare dintre noi sa aiba dreptul la viata, la respect, la un trai decent intr-o tara normala. Am semnat pentru ca noi nu ne intereseaza care tigan se mai marita/insoara si pe unde, cu ce pitipoanca se mai cordeste Leo de la Strehaia, ce spume la gura mai face Guta cu amantele, cine a mai fost sau nu indepartat de la succesiunea dinastica! Ne intereseaza ca n-avem locuri de munca pentru copii, nepoti, ca nu ne ajungem cu banii, ne intereseaza ca n-avem scoli, spitale dotate, ca toti suntem platiti prost, kucram cinstit si abia ne ducem zilele!


Musafir

#41

2015-08-12 15:24

Pentru ca nu-mi plac oamenii ipocriti, care se complac in minciuna si traiul lor comod si linistit, care nu se implica, fiindca nu vreau sa moara si copiii mei prin spitale.

Musafir

#42

2015-08-12 20:19

Nu suntem niste numere de ordine,niste bucati de sapun,niste...
Vrem sa fim tratati cu respect,cu profesionalism si daca se poate cu o minima compasiune,omenie...
Toti vom intra mai devreme sau mai tarziu pe usa unei policlinici,unui spital...pt. probleme mici sau mari de sanatate...

Musafir

#43

2015-08-12 23:00

Am semnat, fiindca la noi coruptia e un mod de viata. Pentru ca mi se par contrare moralei, bunului simt si demnitatii pe care le invoca pretentiile lor de a primi plicul si pentru ca eu nu cred ca nu se poate face nimic. Se poate, numai sa se vrea si sa nu mai tacem, sa nu mai rabdam.

Musafir

#44

2015-08-13 10:19

Nemultumirea mea se indreapta, in special, inspre unele asistente si infirmiere care fac minimul indispensabil atunci cand medicii nu sunt, stricand munca si imaginea acestora. Nu fac absolut nimic daca nu le dai ceva. Jignitor si daunator pacientului! Pacat de doctorii care depun toate eforturile sa salveze ce se poate daca restul nu-si fac cum trebuie datoria. Si inca ceva ... se fura din mancarea si medicamentele pacientilor. Pentru cei care procedeaza astfel .... Rusine!

Musafir

#45

2015-08-13 15:27

Pentru că sunt dea-cord cu această petitie!!!


Musafir

#46

2015-08-13 18:06

Salariile medicilor sunt umilitor de mici.
Politicienii comit o crimă cu premeditare impotriva acestui popor de oi ce se manifestă dizarmonic.
Poporul prost poleieste cu aur bisericile si se uită nepăsători cum se prăbușesc spitalele. Medicii trebuie să fie uniti, dar vai, nu fac parte si ei din acelasi popor?

Musafir

#47

2015-08-13 19:24

Sint de accord cu ce se cere

Musafir

#48 Re: PERFECT

2015-08-13 20:44

#Doar ca e incomplet... Salariile si pensiile multora sunt umilitor de mici si asta chiar cu masterate, doctorate etc..., cand lucreaza in conditii de stress. Si de fiecare data, in fiecare categorie sociala si profesionala se gasesc tradatori, turnatori! Abia ar astepta sa demisioneze unii ca sa le ia ei locul... Asa ca...Si fiecare vrea ca doar lui si alor sai sa le fie bine! De ceilalti, nu le pasa. Deci, avem ce meritam cat suntem oi in turma si tragem hais si cea!


Musafir

#49

2015-08-14 08:53

Sunt intru totul de acord,am fost prin spitale si stiu ce se intampla! Semnez cu draga inima!

Musafir

#50

2015-08-14 10:51

Deoarece am trecut prin mai multe situatii expuse de dvs. printre motivele petitiei, dar am tacut de fiecare data si am dat....
Cel mai tare m-a durut cand fiica mea, in urma unui accident de masina, a fost operata la mana la Spitalul de pediatrie din Cluj, de pe Motilor si procedeul a fost gresit (desi am dat plicul) si au mai fost necesare alte 2 operatii pt a se vindeca bine. Asta in conditiile in care prima operatie a fost in decembrie si in iunie-iulie a dat bacul. A fost o perioada foarte traumatizanta pentru noi. Sunt cadru didiactic si nu imi pune nimeni plicul in buzunar, dar pot sa ma uit in ochii copiilor cand le spun notele si ii mai rog sa-si calculeze si ei punctajul sa nu fii gresit la adunare. Din pacate unii medici nu ne mai vad pe noi, pacientii, decat ca pe niste plicuri mai subtiri sau mai groase.