Spune NU scurtarii vacantei de vara!!!!

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Spune NU scurtarii vacantei de vara!!!!


Musafir

#51

2015-08-11 14:47

Deoare nu sunt deacord cu scurtarea vacantei de vara.

Musafir

#52

2015-08-11 15:03

Amsi eu 2 copii si nu mi se pare normal sa le scurtamvacanta.Este o programa foarte incarcata,sunt obositi la un moment dat si nu se mai pot concentra asupra invataturii.

Musafir

#53

2015-08-11 15:10

Deja copii nu mai au timp liber datorita programului scolar de la an la an mult prea incarcat.Si in vacanta au teme de facut.Nu le putem lua si din vacanta doar ca sa-i sufocam cu un program scolar si mai incarcat decat cel pe care il au deja si apoi sa ne miram de ce din ce in ce mai putini copii nu mai iau bacalaureatul sau nu mai dau importanta scolii!

Musafir

#54

2015-08-11 15:20

Pentru ca vreau sa cred, ca in aceasta tara, suntem suficienti oameni care sa putem spine nu fiecarui tampit caruia I se mai scoala cate o Idee..

Musafir

#55

2015-08-11 15:26

Lasati copiii sa se odihneasca. Sunt destul de stresati.

Musafir

#56

2015-08-11 15:32

Sa lase copii sa se bucure de vacanta ,si sa nu mai faca experimente pe copii nostri.

Musafir

#57

2015-08-11 16:12

NU ESTE O MASURA CARE SA IMBUNATATEASCA SISTEMUL DE INVATAMANT. ESTE O PROSTIE SA/TI INCHIPUI CA DACA INCEPI SCOALA CU 10, 15 ZILE MAI DEVREME, ACEST LUCRU VA REVIGORA "INVATAMANTUL ROMANESC". MI SE PARE O PROSTIE INCOMENSURABILA SA CREZI ASA CEVA.
SINGURUL REZULTAT VA FI SCURTAREA VACANTEI COPIILOR SI IMPLICIT STRESAREA PARINTILOR. IAR CADRELE DIDACTICE, DE CA SA NU MUNCEASCA MAI MULT, DACA TOT NU LI SE MARESC SALARIILE??? SA LI SI LOR CEVA! SA LI SE MAREASCA ANUL SCOLAR!


Musafir

#58 Re:

2015-08-11 16:25

#1: -  

 Alice


Musafir

#59

2015-08-11 17:26

Imi pasa !

Musafir

#60

2015-08-11 17:54

daca vacanta copiilor se scurteaza sa se scurteze si vacanta parlamentarilor ...!!!

Musafir

#61

2015-08-11 18:25

Sunt elev. Anul acesta am trecut în clasa a VIII-A. Nu mi se pare cinstit ca odată ce am terminat un an greu cu examene, un an important în viata oricărui elev, vom avea vacanta începând cu 15 iulie ( odată ce se afișează repartizarile la licee). Și pana pe 4 septembrie trebuie doar sa te obișnuiești cu noul loc de învățământ, cu noii colegi și profesori.
E foarte complicat.
Nu sunt de acord cu micșorarea avânți de vara.

Musafir

#62

2015-08-11 18:29

Pt copiii de pretutindeni!!!!!

Musafir

#63

2015-08-11 18:30

Vacanta  


Musafir

#64

2015-08-11 18:35

Vacanta  astora , guvernantilor care vor sa o micșoreze, lor nu le-a micsorat-o nimeni asa că ducetiva dracului cu cadrele voastre dodactice de cacat .


Musafir

#65

2015-08-11 19:44

Nu creau sa se scurteza vacanta!

Musafir

#66

2015-08-11 19:48

Sunt mama unui elev dintr-un liceu economic. Doresc sa comentez doua aspecte:
1. Anul scolar 2015-2016 se termina pe 18 iunie 2016. Pentru elevii liceelor economice si tehnologice urmeaza doua saptamani de practica. Deci din vacanta care se sfarseste pe 4 septembrie, mai scadeti doua saptamani si osa vedeti ca au ramas numai doua luni de vacanta.
2. Un aspect care cred ca nu e de neglijat, este disparitia posibilitatii de a merge la mare cu cheltuieli reduse prin "Litoralul pentru toti" in luna septembrie. Va rog sa nu spuneti ca si in luna iunie este "Litoralul pentru toti", pentru ca nu este acelasi lucru. In iunie, apa marii este rece, iar in randurile de mai sus tocmai v-am scris ca sunt elevi (cei din liceele de specialitate) care iau vacanta din luna iulie.
kiSu

#67 Sus vacanta, jos scoala

2015-08-11 20:46

Vacanta e dreptul elevului la relaxare, avem 3 luni de relaxare, si 9 luni de stres si nervi. Nu o sa invatam mai mult daca incepeti scoala mai repede, doar o sa inceapa niste altercatii intre elevi si profesori.

Oricum sunt niste materii idioate bagate in scoli din care nu invatam nimic folositor, pe langa asta nici profesorii nu-si stiu materia, daca le luam cartea profesorilor nu mai au ce dicta, prea putini sunt care nu au lectiile luate dupa net sau din carti, restu... vai de ei. 

Orice idiot care are o facultate poate fii profesor, daca are net si o carte de materia pe care o preda, gata, e profesor. Vedem cat timp e scoala doar chestiile astea jenante, macar nu ne mai taiati din vacanta, macar in vacanta sa nu mai vedem idioteniile astea.

Sus vacanta, jos scoala.


Musafir

#68

2015-08-11 23:17

Pentrucă am doi copii, care abia încep şcoala şi deja mă sperie toți cât de mult v-or avea de învățat. Vreau un program mai simplu de învățământ, care să le permită copiilor mei să descopere totul cu placere, iar şcoala să nu devină o corvoadă.

Musafir

#69

2015-08-12 00:15

Pentru ca nu e drept ce se intampla in Ministerul Educatiei si plus ca asta e o mare bataie de joc fata de toti copiii.

Musafir

#70

2015-08-12 06:03

Sunt cadru didactic si uneori doar in luna august reusesc sa plec in concediu din urmatoarele motive:evaluarea nationala.bacalaureatul,titularizarea(la care trebuie sa mergem in asistenta ),toate intamplandu-se in iunie-iulie, .Un alt motiv ar fi preturile mai mici la cazare in aceasta luna.Salariul nu-mi permite sa plec in lunile de maxim sezon.Daca incepem din 5 septembrie,noi trebuie sa venim la scoala cu doua saptamani inainte pentru a pregati inceperea noului an scolar,deci am avea un concediu efectiv de doua saptamani .Sunt si multi parinti care pleaca in concedii la inceput de septembrie ,tot din cauza ca preturile cazarilor sunt mai mici.Vom avea clasele goale.
unu'

#71

2015-08-12 07:17

Dar "domnii" parlamentari  de ce nu propun scurtarea vacantelor lor? ...Ei oricum sunt intr-o continua vacanta...ca multi nu fac altceva decat sa doarma in fotolii cand sunt la "job" , sa se uite la filme deochiate sau sa socializeze pe "feisbuc" ...

RUSINE! Un an intreg isi rup copiii spatele carand dupa ei manuale inutile, ajung de la scoala epuizati de cat li se preda si mai au si acasa o groaza de teme si lectii de facut/invatat ...pt ca asa prevede programa scolara...asa e ordinul si asa impune Ministerul Educatiei ... Halal Minister...


Musafir

#72

2015-08-12 07:28

Sa se duca dracului cu legile lor,le schimba de la o zi la alta,salariile si le fac dupa cum vor ei...sa ii ia dracu de parlamentari,deputati...senatori etc...noi muncim ore,zile,ani si nu avem casele lor,lasati copiii sa se bucure de vacanta,asa cum va bucurati voi de cei 70% marire de salar,noua ne mariti cu 4,5,6%...noi suntem cei care muncim,iar voi dormiti,de aia va ia dracu si mai muriti prin accidente...de blestemele oamenilor...de s.ar prabusii casa poporului,guvernul...peste voi...

Musafir

#73

2015-08-12 07:33

De ce ar trebui sceasta schimbare? Nu sunt destul.de stresati elevii din tara noastra?

Musafir

#74

2015-08-12 07:35

Spun Nu scurtarii vacantei de vara!!!!

Musafir

#75

2015-08-12 07:38

Programa școlară a copiilor din tara noastră este mult prea încărcată comparativ cu a celor din Europa (doar suntem în UE), condiții de învățământ ce lasa de dorit iar banii alocați....., să nu uităm de alocatia minusculă și salariile mizere! Și ne mai miram de ce populația țării este în scădere! D-lor guvernanti treziți-vă! Faceți ceva și pentru tara aceasta nu numai pentru domniile voastre!