SOLICIT DEMISIA LUI IOHANNIS.CINE ISI IUBESTE TARA,VA SEMNA PETITIA!

Constantin Condurache

#326 Dileme

2015-09-06 09:52

Notă : « Dilemele societăţii »! Un text RAR, din care extrag o mostră :

« Problema legitimităţii influenţării regulilor din cetate, de către cei care nu trăiesc în ea este ocultată metodic. Am stîrnit animozitate în rîndul confraţilor mei emigranţi cînd m-am pronunţat împotriva dreptului celor plecaţi de a vota, determinînd viaţa celor prinşi în plasă, fără a suporta şi ei consecinţele deciziilor (de exemplu- a contribui fiscal aşa cum vor "aleşii"). E vorba aici de esenţa democraţiei: normele trebuie stabilite de cei ce le vor suporta. O vreme, se putea crede că aceia care "nu au mîncat salam cu soia" pot influenţa pozitiv decizia colectivă. Dar s-a putut observa (vezi alegerea preşedinţilor) că intervenţiile lor uneori patetice, dar de regulă în necunoştinţă de cauză, nu fac decît să amplifice absurditatea farsei electorale. Vizita de concediu pe acasă, pentru a etala o maşină scumpă şi a vedea cum mai înaintează viloiul din pîrloagă nu e suficientă pentru a înţelege sau trata patologia prăbuşirii sub tăvălugul Tranziţiei Criminale.

Cine chiar simte responsabilitate politică faţă de soarta României ar trebui să se implice într-un efort solidar de eliberare a ei. Încercînd să instig la acţiune reală exilul şi diaspora, începînd cu 2004 (…./) am constatat disponibilitatea cvasi-nulă a "diasporei" (în afară de agitaţii sterile pe facebook, refulări incoerente producătoare de lehamite) pentru salvarea României din ghearele clicii postcomuniste care a prădat-o, distrus-o şi aservit-o la străini. De aceea nu m-am lăsat antrenat în iluzii atunci cînd românii au asaltat ambasadele ca să-şi dovedească patriotismul... alegînd între pionii propuşi de sistem ca alternative. Un foc de paie ce nu avea cum susţine un incendiu, pentru că nemulţumirile celor plecaţi (ca şi a celor dinăuntru) nu urcă dinspre efecte spre cauze, dinspre vorbărie spre implicare, dinspre revoltă spre solidaritate. Cei plecaţi cer să se creeze condiţii ca să se poată eventual întoarce. Cine să le creeze, mafia care a uzurpat statul? Populaţia care s-a degradat prin descurcare? Vulturii externi care profită de vînzarea noastră pe nimic de către oligarhia securicomunistă? Partidele care şi-au răs-demonstrat mafiotismul şi fruntaşii civici care şi-au răs-demonstrat impotenţa/impostura? »

Ioan Rosca

Scrisoare larg deschisă, către:: https://www.facebook.com/ioan.rosca.33/posts/853272944728709

Text integral Scrisoare deschisă către "diaspora": http://www.piatauniversitatii.com/news/editorial-4-2015-8


Musafir

#327

2015-09-07 09:54

Pentru ca sunt romanca cinstita ,platitoare la timp de taxe si impozite si pentru ca nu doresc un hot la varful cel mai de sus al Romaniei si al romanilor ,pentru ca am avut unul; 10 ani de care nici acum nimeni nu se leaga sa-l intrebe de toata decimarea Romaniei si a romanilor ,genocidul adevArat produs de basescu asupra noastra si pentru ca acest Iohanis nu a fost ,nu este si nu va fi dar mai ales nu va simti aerul romanilor niciodata .Nu mai vreau hot,iar Iohanis a fost ,este si va fi mereu un hot ,un penal de la inceput si a adus iarasi pdlul sa deschida gura lui blaga ,videanu ,oltean ,boagiu ,anastase etc ,ca nici numerita sa le scriu numele cu majuscule ,pentru ca sunt hoti ,mafioti si nulitati .

Musafir

#328

2015-09-07 21:26

Oare de ce ? Sigur nu de bine.

Musafir

#329

2015-09-08 10:13

Pentru ca imi pasa.

Musafir

#330

2015-09-08 16:59

Demisia urgenta pentru ca face foarte mult rau Romanieii, PREGATIND PAS CU PAS, ca tot ii place expresia revenirea lui Basescu cu al sau regim toxic care sa ne faca tot PAS CU PAS, sclavii multinationalelor si a miliardarilor.


Musafir

#331

2015-09-08 17:15

PENTRU CA CHIAR DORESC SA SCAP TARA DE UN AL DOILEA HITLER.

Musafir

#332

2015-09-08 17:35

Daca mai traim mult cu acest lingusitor presedinte, ne va vinde la nemti ca pe sclavi! Urmeaza gazarea noastra!

Musafir

#333

2015-09-08 18:55

Presedintele Klaus Johannis nu se dovedeste a fi presedintele tuturor romanilor prin comportamentul sau arogant si plin de indiferenta. In ultimele 50 de zile nu a facut altceva decat sa-si plimbe fizicul in afara tarii impreuna cu consoarta ! Sunt motive multiple pentru care ar trebui sa-si dea demisia si dansul o stie foarte bine !

Musafir

#334

2015-09-18 20:54

Noi suntem vinovati atunci cand am votat. Cei din diaspora care s-au inghesuit la '''''VOT""""ar trebui sa vina acasa sa vada ce au VOTAT.


Musafir

#335

2015-09-18 21:36

Solicit demisia pentru ca actualul presedinte in loc sa fie un mediator,apolitic nu face decat sa se plimbe cu sotia sa si sa bage bete in gardul Guvernului

Musafir

#336

2015-09-19 02:06

Care este << ROMANIA LUCRULUI BINE FACUT>>:
* Vizitarea Europei;
* Schimbarea sistemului de paza, la vilele prezidentiale;
* Discursul germab, sau cel in limba romana(scos cu clestele) samd.

Musafir

#337

2015-09-19 02:35

Pentru ca sunt convinsa ca ,daca vine cineva la putere care vrea binele acestui popor vor cu opice pret sa- l inlature asa cum au facut si cu Sorin Oprescu si multi altii.Vom iesi in strada la dna si la Cotroceni.

Musafir

#338

2015-09-19 05:42

Sunt dezamăgit de nesinceritatea și consilierii lui, consider că am ales răul cel mai mic, nu servește interesele POPORULUI ROMÂN!

Musafir

#339

2015-09-19 06:01

Pentru ca io nu l-am votat oricum si pentru ca sa catarat acolo doar pentru sufletul lui sI al neveste-sii so acum rade de noi

Musafir

#340

2015-09-19 06:52

Se vede cu ochiul liber ca intre acest om si poporul roman exista un zid imens de gheata si cu fiecare zi ce trece acesta este din ce in ce mai inalt si mai gros. Este obsedat de predarea puterii celor care au desfiintat scoli si spitale si au luat salarii. Acest om nu urmareste decat profitul personal si imbogatirea clicii lui. Dragi romani, treziti-va pana nu e prea tarziu. Incepeti sa ganditi cu propriul cap si nu va mai lasat amagiti de promisiuni desarte.

Musafir

#341

2015-09-19 08:20

MOTIVELE SUNT FOARTE MULTE !!! ÎN PRIMUL RAND FAPTUL CA ESTE DOVEDIT A FI UN TRAFICANT DE COPII, ALATURI DE ... "MAREA LUI DOAMNA"!!! NICI MĂCAR NU AU FOST ÎN STARE SA ADOPTE UN COPIL... ÎN SCHIMB AU VÂNDUT COPIII ALTORA !!! ALT MOTIV ÎL CONSTITUIE RETROCEDĂRILE ABUZIVE ALE ATÂTOR IMOBILE DIN SIBIU, PE TIMPUL CÂT ERA PRIMAR, DOVEDITE ȘI ELE PRIN PIERDEREA PROCESELOR ÎN INSTANȚĂ DE CĂTRE "MARELE PRIMAR" JOHANNIS!! ALT MOTIV, ȘI NU CEL DIN URMĂ, AR FI FAPTUL CA, FIIND PREȘEDINTELE ȚĂRII, ÎNCALCĂ GRAV CONSTITUTIA ROMÂNIEI, IMPLICÂNDU-SE IN ACTIVITATEA PARTIDULUI DE OPOZIȚIE DIN CARE FACE PARTE!!! PARTID CARE, SA NU UITAM CA A FOST UN DEZASTRU PT ROMÂNIA CÂT A FOST LA GUVERNARE (vezi PDL ASCUNS ÎN MANTIA PNL) !!!

Musafir

#342

2015-09-19 08:33

Sa plece dracului, prostul asta , inconjurat de toti PDL-istii basisti, , penali si tardatori de tara!

Musafir

#343

2015-09-19 08:43

Nu imi place deloc ideile neamtului in 6luni sa plimbat cu maimuta prin toata lumea nu stie sa Vorbeasca deloc gramatical si ce dumnezeu a facut ptr poporul asta prihanit? NIMIC rusine s ai fie Dar ti ai gasit cui?

Musafir

#344

2015-09-19 08:52

E CAZUL SA FACEM SI NOI... CEVA!!!! SA NU LĂSĂM SA ISI FACA MENDRELE PARTIDUL ACOLITILOR PENALI AI LUI BASESCU CARE AU DUS LA DEZASTRU ROMÂNIA CAT AU FOST LA GUVERNARE SI ISI DORESC DIN NOU SA AJUNGA: PDL ACOPERIT IN MANTIA PNL!!! SUNT PUSI PE JEFUIEA ROMÂNIEI SI NU AU FACUT NIMIC CONSTRUCTIV, AU DISTRUS TOTUL DOAR IN INTRESELE MESCHINE PROPRII AU "LUCRAT"!!! O CLOACĂ DE PENALI PUȘI PE JEFUIREA ROMÂNILOR !!! ACEST "PREȘEDINTE" PENAL, TRAFICANT DE COPII AL ȚĂRII MELE NU MA REPREZINTĂ !!! ESTE UN PENAL, UN TRAFICANT DE COPII (ALATURI DE "MAREA LUI DOAMNA"), CARE ÎNCALCĂ GRAV CONSTITUȚIA ROMÂNIEI IMPLICÂNDU-SE IN ACTIVITATEA PARTIDULUI DIN CARE FACE PARTE: "VREAU GU-VER-NUL MEEU"!!!!

Musafir

#345

2015-09-19 09:02

PENTRU CA M-AM SATURATDE IPCRIZIE .

Musafir

#346

2015-09-19 09:44

am fost mintiti ca va face din Romania o tara prospera si ca va ridica nivelul de trai pt toti romani dar din cate se vede deocamdata doar el este cel care prospera si are o viata mai buna , noi cei din diaspora suntem obligati sa ne chinuim si sa ne lasam parinti ,copii , fratii si sa ne chinuim pt a duce o viata cat de cat decenta iar domnia sa presedintele pe care noi romani pacaliti si inversunati inpotriva psd ului care a ruinat tara noastra am votat un fals nimic altceva ca nu reprezinta interesele noastre a celor care iam acordat increderea ci doar interesele proprii asa ca treziti-va Romani cat mai putem schimba ceva!!!!!@@@

Musafir

#347 Paul

2015-09-19 09:53

Baietas, intai invata sa scrii si revino sa corectezi "petitia". Agramatule, nici romana n-o stii, dar iti permiti sa vorbesti de nationalism!


Musafir

#348

2015-09-19 09:57

De cind este adus la putere cu sprijinul lui Basescu si a basistilor ,care mai agonizeaza, imi doresc sa plece din fruntea tarii ca nu are nimic ptr. aceasta tara. Este manipulat de PPD, care nu vor sa piarda partidele ce fac parte in UE Este rece, dur si nu are nimic deaface cu modul de gindire al nemtilor. Nu merita sa mai fie in functe...este mai rau ca Base...

Musafir

#349

2015-09-19 10:42

pentru ca vreau ca la condcerae tarii sa fie un om neutru si aservit intereselor unui partid, sa nu mai vrea guvernul lui.


Musafir

#350

2015-09-19 10:56

Nu sunt multumit de prestatiile presedintelui