Sustineti Legea darii in plata a imobilului ipotecat "DAI CASA BANCII SI SCAPI DE DATORII "


Musafir

#476

2015-12-02 14:26

Am semnat pentru a ajuta si oamenii saraci care au ajuns, fara voia lor, in imposibilitatea de a mai plati datoriile la banci luate in vederea achizitionarii unei locuinte. D-zeu sa ne ajute.

Musafir

#477

2015-12-02 14:56

Prin acesata petitie sper ca legea sa fie promulgata si sa putem beneficia de normalitate!

Musafir

#478

2015-12-02 15:35

Pt.ca vreau sa las casa bancii si sa nu mai fac niciodata un credit de nici un fel, chiar de pierd banii ce i-am platit in ulimii 7ani ( din30).

Musafir

#479

2015-12-02 15:40

PENTRU CA LEGEA ESTE NECESARA. INTR-O SOCIETATE CORECTA NU TREBUIE SA EXISTE SCLAVIE.

Musafir

#480

2015-12-02 20:19

Nu mai suportam povara ratelor exagerat de mari in chf.

Musafir

#481

2015-12-03 00:15

Am un credit in CHF!

Musafir

#482

2015-12-03 10:55

Romania a devenit tara nedreptatilor. Bancile nu au curaj sa aiba o asa atitudine abuziva fata de clienti , in alte tari, ci doar in Romania,, cu atatea clauze si comisioane abuzive. Este rusinos ca nu avem legea insolventei persoanelor fizice in Romania, cand toate tarile Europei o au!

Musafir

#483

2015-12-03 16:27

domnule Presedinte fiti presedintele romanilor nu al bancherilor {camatari}

Musafir

#484 Re:

2015-12-03 16:30


Musafir

#485

2015-12-03 18:53

Am semnat petitia pentru ca intr-o afacere intre doua parti, ambele trebuie sa fie egale si la castig dar si la pierdere.
Felicitari domnilor Zamfir si Pipera

Musafir

#486

2015-12-04 07:12

Numai vreau sa fiu sclavul bancii(C.E.B.).

Musafir

#487

2015-12-04 09:33

Bancile fac totul ca sa poata sa-ti vanda casa la preturi foarte mici bine "comisionate" cu bani negrii de cumparator, apropiati ai lor sau ai executorilor pentru a-si putea plati "comisioanele" catre judecatori, procurori, politisti.
Banca Nationala este cea care si-a dat acceptul permanent ca IMPRUMUTATII sa fie furati prin cele mai diverse moduri.
Am Dovada ca nu doresc nici un fel de negociere nici atunci cand ti-au retinut sume prin clauze abuzive si nu ti le-au inapoiat.

Musafir

#488

2015-12-04 10:34

Ptr ca este corecta legea
Bebita

#489

2015-12-04 22:52

Trebuie să începem să  fim respectati. Semnăturile pe contractele noastre au fost date cu  credinta ca , creditarea va ajunge natural și rapid la  aceleasi oferte ca afară. Ca se va plăti dobanda pe tot parcursul perioadei de creditare și nu în proporție covârșitoare la început. Dupa mai bine de 5 ani cu rață de 700 de euro lunar nu mi-au scazut  din datorie decât 4000. Dacă pățesc ceva va trebui să le mai dau diferența de 76000 de euro. Este corect? În alte state aceeași bancă are dobândă de 2% iar la noi 8.6%. De ce o astfel de povară ? Suntem noi un neam blestemat? Oamenii pe care îi respectăm și îi alegem să ne reprezinte nu văd ca ne dorim să vină și de la domniile lor legi prin care să ne redea demnitatea pe care o merităm. Domnul Zamfir este primul om politic care a inițiat un proiect prin care a spus: Stop! Poporul meu nu mai dorește să nu fie tratat cu respect. Veți suporta consecințele acestei legi ca o necesitate la nedreptățile și tragediile provocate. Respect!!! Vin alegerile și va asigur ca împreună cu prietenii și familia mea va vom alege. Chiar dacă legea nu va trece pentru noi rămâneți demnitatea de care avem nevoie. Un profesor al unei facultăți de drept spunea: "Dacă nu ești sigur ca acea persoană este un infractor nu îl condamni. Mai bine scapi trei infractori decât să acuzi un nevinovat. Mai bine mă păcălesc cu nealegerea unui politician care promite, decât să nu aleg primii DEMNI TARI.

Va mulțumim!


Musafir

#490

2015-12-05 06:39

de ce li se permite bancilor in Romania sa aiba atatea clauze abuzive in contracte ?In alte tari nu pot face asa ceva. Cand am luat credit pt casa, am fost la 8 banci, aveam super salariu si eu si sotul, doar Vb mi-a dat si doar in CHF, ca cica doar acolo ma incadram..... si de la 1.8 a ajuns 4 lei. Cine a inventat creditele in chf in Romania?

Musafir

#491

2015-12-05 12:05

Am semnat aceasta petitie pentru ca m-am saturat sa fiu batjocorita de banci si de isarescu.Vreau sa pot trai in tara mea!!! M-am saturat sa fiu pedepsita pt ca mi-am dorit o casa. Vreau dreptate! Vreau risc valutar impartit intre banca si consumator!!!!

Musafir

#492

2015-12-06 20:06

am nevoie de ea
gabi

#493 Re: TREZIREA

2015-12-09 09:19

#6: ACHTUNG! - TREZIREA 

 Si daca banca iti ia si casa si iti pastreaza o parte din rata, unde te muti? Poate ne luminezi tu? Ai incercat sa negociezi cu banca vreodata, sunt foarte prietenosi, iti miscsoarea rata cu 10 lei pe luan si iti maresc suma de restituit cu cateva zeci de mii? Dar stai ca tu nu poti ca lucrezi deja acolo...


Musafir

#494

2015-12-09 11:41

Din salariul minim nu mai poti plati rata la banca si sa mai si traiesti.Din acest motiv,tati nu mai este.....Nu am avut bani sa mergem la timp la doctor.....Macar nepotii mei sa nu mai munceasca pentru banca si pentru Mugur Isarescu,RUSINE SA-TI FIE ESTI ROMAN!

Musafir

#495

2015-12-10 12:53

Pentru ca- s intr-un proces cu Raiffeisen Bank, proces in care vreau sa demonstrez reaua credinta a bancii in raport cu mine. De asemeni prin acest proces am suspendat executarea silita, ajunsa-n faza celei de-a doua licitatii a apartamentului. In instanta...sper sa-mi gasesc rezolvarea problemei mele!

Musafir

#496

2015-12-10 13:12

Doresc din tot sufletul ca băncile ăsta sa ajungă agenții imobiliare

Musafir

#497

2015-12-10 13:59

Am semnat pentru ca este o lege dreapta care va face dreptate in relatie banca - client

Musafir

#498

2015-12-10 15:19

Am un credit cu ipoteca la o faimoasa banca ,luat pe 15 ani.Am platit 6 ani rate care niciodata nu erau cele din scadentar ,adica ne sunau cei de la banca si ne anuntau ca avem suma x de plata.Noi nu comentam si plateam.
Cand a venit criza nu am mai putut plati suma care ne tot cereau pe luna si plateam mai putin.Am mers sa discutam cu ei sa ne micsoreze rata avand in vedere situatia data.Nu au fost de acord si ne am trezit ca ne pun in brate o multime de acte ( acte aditionale, conditii de creditare,etc) sa le semnam urgent ca altfel ne pun sa platim anticipat creditul.Am semnat, si ne au dat tot mormanul de hartii care bineinteles ca le-am semnat precun primarul.
Dupa putin timp a inceput calvarul,un fiecare zi am primit cate o executare silita,( pe conturi,pe casa),ne-au supus unui stres greu de imaginat.Nu sunt pt.a le ceda ap.dar vreau o negociere ,vreau sa elimine toate clauzele abuzive.Mai mult de atat,cand a inceput toata nebunia cu executarea silita,am luat actele care ne-au fost date de banca si SURPRiZAAA sunt acte aditionale care nu sunt semnate de mine,sunt semnate doar de sot sau sunt semnate de mine doar pe primele pagini nu si pe ultima.Acest sistem bancar ne-a distrus sanatatea,familia suntem la pamant.Nu imi doresc decat sa merg sa negociez cu ei de la egal la egal,sa le arat acele ilegalitati(semnaturile false) si sa vad cum vor reactiona.Sustin orice demers ce se intrepride impotriva acestor camatari cu acte.

Musafir

#499

2015-12-11 17:15

Pentru că am cunoștințe care au accesat un astfel de credit pt.1 apartament și plăteau la început aprox.700-800 lei/lună iar acum trebuie să dea aprox.2000 lei/lună.
În condițiile în care venitul lunaral familiei este de aprox.2000-2400 lei (depinde de lună)și există și 1 copil cum să poată merge înainte? E păcat și pentru anii plătiți dar în cazul în care nu se stabilesc ratele la un curs asemănător cu cel de la început (măcar pe aproape) a continua cu acele rate e sinucidere curată. Sau înnebunire - la propriu.
Oare cum ar putea fi cineva să fie reprezentat de d-l avocat Piperea?
Mulțumim.
O seară frumoasă!
Cu stimă,

Musafir

#500

2015-12-12 07:06

Numai impreuna reusim sa schimbam ceva in aceasta tara.