Anularea impozitării bacșișului

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Anularea impozitării bacșișului


Musafir

#126 m-am saturat ...

2015-05-10 09:47

de sute de ani exista termenul de bacsis ....si se practica in toata lumea...si cativa parlamentari romani ...foarte destepti s-au trezit sa il impoziteze....oare ce baga ei in buzunare se impoziteaza??? ....


Musafir

#127

2015-05-10 10:14

Este un abuz si bataie de joc fata de noi cei din industria alimentara, care stam in picioare intre 8 si 16 ore , pe un salariu umilitor. Toata lumea stie ca un ospatar traieste din tips, sau ma rog , din ce ramane dupa ce imparte cu colegii de munca......Rusineee sa le fie! Tara asta a ajuns de tot rasul......o doamna a crezut ca fac misto cand i-am dus nota pe tips !Asa ceva este inadmisibil!!!!

Musafir

#128

2015-05-10 10:15

Este inadmisibil ce fac cei din guvern cu noi. Daca ar da ei toate averile pe care le au (tot facute/furate) de la noi oamenii de rand ar scoate tara din criza. Este umilitor sa se uite la 2-5 lei care ii castigam noi ca tips cand ei fura cu miliardele. RUSINE RUSINE RUSUNE ETC ar trebui sa le fie dar sunt mult prea NESIMTITI ca sa stie ce e aia. Pacat de toti oamenii care muncesc CINSTIT ca sa le umplem lor buzunarele

Musafir

#129

2015-05-10 10:44

Acest mod de a emite un bon fistal ingreuneaza atat angajatori cat si angajatul.

Musafir

#130

2015-05-10 10:59

Pentru că lucrez in acest domeniu si pentru că știu ce înseamnă să stai in picioare 16,18 ore fără pauză, să mănânci in picioare pe fugă,să ai pe contractul de muncă două ore sau patru,și multe alte motive,urăsc acesti guvernanți care fac legi favorabile lor,vor pensii infinite in timp ce noi cetățeni de rând, de cele mai multe ori suferim de lipsuri,lipsuri mari .....dar muncim ca niște cai....doresc să dăm jos guvernul ponta, și scriu cu literă mică numele acestui individ că nu merită cerneală pentru litere mari.

Musafir

#131

2015-05-10 11:05

Nu sunt unul care are trăiește din bacșiș, dar consider abuziva impozitarea lui. Evaziune fiscala au făcut și fac cei pe care ii știm cu toții, Udrea, Cocos, Vanghelie etc. Sunt convins ca de la acești oameni se pot recupera miliarde de euro, nu de la un simplu ospătar, taximetrist etc. Însă avem nevoie de mai mult decât o petiție, ci poate de un protest fără autorizație împotriva inrobirii, a sclaviei și a supunerii unor decizii indiferent dacă suntem sau nu de acord cu ele.

Musafir

#132

2015-05-10 11:18

Sa se impoziteze furaciunile alesilor nostrii nu 1 leu sa o.5o lei pe care ii lasi la o babuta ce vinde un buchet de lacrimioare

Musafir

#133

2015-05-10 11:54

Am semnat aceasta petitie pentru ca mi se pare aberanta. Nu mi se pare normal ca ni ste bani pe care ii lasam la casa de marcat , sau la restaurant sa fie impozitati . Bacsisul il lasa fiecare pentru ca vrea, din bani munciti, si deja impozitati, ce urmează , taxa pe aer?

Musafir

#134

2015-05-10 12:48

Vreau anularea impozitarii bacsisului, este doar dreptul nostru pt. serviciile prestate.

Musafir

#135

2015-05-10 12:58

Pentru ca mi se pare absurd sa impozitezi 'bacsisul'

Musafir

#136

2015-05-10 14:12

Vinovatii nr 1 suntem toti pentru toate legile absurde din tara asta ,k nu iesim in strada.cum poti sa pui o lege asa de absurda .o persoana care lucreaza nu care sta la birou nu o sa ceara niciodata bon pentru b.........Referendum k tara nui a lor

Musafir

#137

2015-05-10 15:15

Deoarece nu mi se pare nirmal ce se intampla in tara noastra.

Musafir

#138

2015-05-10 15:44

Pentru ca este un furt cu acte din partea parlamentului care din punctul meu de vedere ii asemuiesc cu camatarii. Vor sa ne umileasca in cel mai josnic mod. Nenorocitii
nono

#139

2015-05-10 15:52

ma gandesc oare medicii si asistentele scot din buzunar o casa de marcat sa dea bon pentru bacsis,o sa ajungem sa ne impoziteze si aerul... deaia pleaca toti tinerii din Roimania si raman numai batrani,rusine ANAF,rusine parlamentarilor care voteaza dormind in scaune,si nici nu stiu ce voteaza....

salut

#140 Re: Re: Ar trebui sa iesim toti in strada,altfel batjocura si stresul asta va tine la nesfarsit...

2015-05-10 16:06

#106: - Re: Ar trebui sa iesim toti in strada,altfel batjocura si stresul asta va tine la nesfarsit... 

 sunt de acord,sa se stabileasca o zi,o ora si eu unul ies in strada


Musafir

#141

2015-05-10 16:30

Este un abuz la adresa drepturilor omului

Musafir

#142

2015-05-10 16:33

La cat mai multe voturi!!!!


P.S. Statul Roman=Hotie.

Musafir

#143

2015-05-10 16:42

Pt ca mi se pare absurd sa mi se oprească un impozit pe o suma de bani ,pe care mi-a lăsat -o clientul pt serviciile făcute de mine la masa .

Musafir

#144

2015-05-10 16:50

Nu mi se pare corect sa platesti impozit sau orice fel de taxa pentru un "cadou". Aaa se pot numi bacsisurile..cadouri lăsate de clientii multumiti.

Musafir

#145 Re:

2015-05-10 17:14

#36: -  

 AM CITIT IN ZIARUL LIBERTATEA CA MEDICII,ASISTENTELE PLEACA PE ZI ACASA CU BACSIS INTRE 50-100 DE LEI .PE CE S-AU BAZAT ZIARISTII CAND AU FACUT ACESTE STATISTICI ?ZILELE TRECUTE O CUNOSTINTA A DAT UNUI MEDIC O ATENTIE DE 500 DE LEI ?BON PENTRU  BACSIS ,ATENTIE DAU DISTINSII NOSTRI MEDICI?

 


Musafir

#146

2015-05-10 17:21

poate ca dand importanta acestui subiect am cazut in capcana intinsa de cei din politica, si alte lucruri care ne vor afecta sunt votate acum, insa nu-mi pot reprima revolta si repulsia privitor la cei ce au in mana soarta tarii.

Musafir

#147

2015-05-10 17:37

Sunt f revoltata de aceasta lege si de tot ceea ce se intampla in aceasta tara. Legile la noi sunt doar pt oamenii “de jos“. Nu este posibil si normal sa se impoziteze pana si bacsisul lasat de clienti. Ei lasa acel bacsis in semn de multumire pt serviciul oferit iar acesti “mafioti“ ni-l iau si pe acesta,munca noastra.... Eu le-as da acestor nemernici din guvern salariul unui om de rand sa traiasca o luna de zile sa vada si ei cum este sa nu sti cum sa iti imparti acei amarati de bani. Noi din acest bacsis traim iar ei s-au gandit sa ni-l ia si pa acesta. RUSINE!!! O sa se ajunga sa ne ia impozit si pe aerul care il respiram!

Musafir

#148

2015-05-10 18:03

am semnat aceasta petitie deoarece mi se pare o mare prostie si nesimtire sa pui impozit pe bacsisul pe care il fac tot oamenii de rand care muncesc chiar cinstit pt banutul ala pe care il castiga in plus avand in vedere salariile mici care sunt la noi in tara

Musafir

#149

2015-05-10 18:10

Sunt total de acord cu ce am citit în petitie.

Acest articol a fost șters de către autorul petiției (Arata detaliile)

2015-05-10 18:17