Apel la libertatea elevului în școală

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Apel la libertatea elevului în școală


Musafir

#1

2015-03-28 10:04

De vreme ce noi elevi nu reprezentam cam nimic tentru parlamentari nostri.


Musafir

#2 Re:

2015-03-28 10:08

#1: -  

 Ba suntem ceva. Ultimii care se vor bucura ca traiesc in Romania


Musafir

#3 Re: Re:

2015-03-28 10:08


Musafir

#4

2015-03-28 11:15

Pentru ca mi se pare corect ce se spune in petitie. Orele au fost gandite incat sa nu mai avem timp liber din cauza ca trebuie sa invatam cate 10 pagini odata si sa scriem 20 de pagini la tema. Programul a fost gandit foarte prost. Ei nu se pun in locul nostru deloc. Profesorii stau bine mersi la ei acasa si stau la televizor. Eu sunt deja satula de ce se intampla in scoli. Daca ar fi sa ma fac profesoara,in viata mea nu o sa le fac copiilor mei ce mi-au facut si inca imi fac mie profesorii mei.

Musafir

#5

2015-03-28 12:44


pt. ca scoala romaneasca face abuz de putere uneori asupra elevului.

Musafir

#6

2015-03-28 16:33

Nu ne pot obliga să purtăm acele uniforme hidoase, nici să îi respectăm, când nu merită!

Musafir

#7

2015-03-28 17:09

Doresc sa nu mai purtam uniforme ..

Musafir

#8

2015-03-28 17:10

Doresc ca in școala sa nu mai fie obligatoriu uniformele .

Musafir

#9

2015-03-28 17:11

doresc sa nu mai fie obligatoriu pentru toata lumea sa poarta uniforma , sa poarte cine doreste!
MakeSchoolBetter

#10

2015-03-28 18:08

Din pacate in Romanica noastra accentul se pune gresit in sistemul educational. Nu se insista pe educarea propriu-zisa a elevului ci in a-l face sa memoreze lungi citate si lectii interminabile la diferite materii care la o saptamana dupa test sunt uitate. Accentul se pune aici pe memoria.. si nici macar pe cea de lunga durata ci pe cea de scurta durata.. Tocesc in seara asta lectiile, maine la test fac tot, iau 10 si dupa uit tot. Cu ce ma ajuta asta in viata? Cel mai probabil nu o sa ma ajute cu nimic ci mai tare o sa ma incurce. Eu ca elev imi ofer cei mai frumosi ani si cea mai buna parte a anilor acelora in dar scolii, acestui sistem educational defect. Dimineata de la ora 8 pana dupa masa la ora 1, 2, 3 sunt la scoala.. In timpul acesta un om este cel mai productiv, ii vin cele mai bune idei si poate face cele mai minunate lucruri. In schimb eu stau la scoala in fata unor profesori plictisiti care vin la ora cu o carte scrisa de nu stiu care Xulescu(sa retinem ca nu este manualul ci o carte diferita), mi se dicteaza de acolo lungi citate care trebuie sa le memorez pentru a doua zi, pe care trebuie sa le comentez, sa filosofez pe baza lor. Un lucru total fara de folos pentru mine care vreau altceva de la viata dar acest sistem defect ma blocheaza, ma limiteaza in aceasta carapace a indiferentei si a plictiselii.

Tot respectul pentru profesorii care inca mai fac ceva folositor cu elevii, care inca incearca sa ii atraga si sa le arate partea frumoasa a materiei predate, care incearca in ciuda tuturor betelor puse in roate sa educe cu adevarat un elev si sa il pregateasca pentru viata. Cred ca aceasta ar trebui facut in scoala, pregatirea pentru viata. O pregatire practica care sa fie de folos elevilor si nu una teoretica pe care se insista atat de mult. Este o vorba celebra in poporul nostru : "Teoria ca teoria, dar practica ne omoara!". 

 

Sper ca acest comentariu sa fie luat in seama si, desi cel mai probabil nu o sa se faca nimic impotriva celor mentionate, macar fiecare dintre noi, elevii, sa incepem in mod personal o schimbare, sa ne schimbam noi insine si sa nu asteptam o schimbare venita din exterior pentru ca schimbarile nu vin niciodata din exterior, se lasa asteptate la infinit, de aceea, cred ca schimbarea incepe in dreptul fiecaruia. Trebuie sa ne asezam inaintea ochilor perspectivele si planurile de viitor si sa luptam sa le aducem la indeplinire, sa luptam pentru ele pentru ca sunt planurile noastre, fac parte din noi si daca nu le luam in seama, cred ca aceasta inseamna o sinucidere spirituala. Fiecare din noi avem un scop. Talentele noastre ne indica acest lucru si nu trebuie sa lasam societatea sa ne impiedice in a ne indeplini acele teluri. 

Si sitemul acesta educational este o metoda de manipulare. Umple-i omului timpul cu activitati inutile, astfel nu va mai avea timp sa se preocupe de problemele cu adevarat importante din viata lui, fiind tot odata plin de frustrari, probleme si stres. Astfel se distruge psihologic omenirea... Cei de sus stiu asta si se pare ca le iese destul de bine.

Haideti elevi, fiti tari si nu va lasati impiedicati de sistemul educational. Nu il lasati sa va spulbere visele si sa va distruga talentele. Cultivati-le si aratati tuturor cat de puternici suntem.

Schimbarea incepe cu mine si tine!

Pace! :)


Musafir

#11

2015-03-28 18:28

Nu vreau sa fiu obligat sa ma imbrac intr-o uniforma doar de dragul profesorilor si al conducatorilor scolii.
Luati pula

#12 Subiect

2015-03-28 18:45

 Sistemul nu este gandit bine.Dar cine sa-si bata capul sa il regandeasca? Parerea mea e ca e o programa mult prea aglomerata.Pur si simplu nu ai cum sa inveti la toate materiile.Mereu e o materie care-ti pune bete in roate sau care se dovedeste a fi in plus,cu care iti bati capul desi nu te intereseaza,deoarece nu sustii examenul de bacalaureat la ea sau pur si simplu nu iti place.De ce imi bat eu capul cu biologia daca sunt la mate-info?De ce imi bat capul cu matematica daca sunt la filologie?Intelegeti unde bat.

Program extrem de prost,te trezesti la 6-7 ,stai pana la 2-3(chiar si 4),dupa vii acasa si surpriza,nu te poti odihni indeajuns pentru ca ai o caruta de teme si mult de invatat.Esti obosit toata saptamana,dar cine sa se gandeasca la aspectul asta?

Uniforma? Parca am fi la puscarie,toti imbracati la fel.Daca mai pui si faptul ca nu ai voie sa parasesti scoala pana la ora terminarii programului,devine puscarie cu jumatate de norma.Nu am inteles inca care este motivul pentru care trebuie sa purtam uniforma?De ce e asa importanta?

Profesori de rahat,majoritatea(da,stiu ca mai sunt si exceptii).Nu stiu,parca se cred un fel de Zeus pe langa un muritor de rand atunci cand au pixul si catalogul in fata lor.Daca nu poti potoli o clasa cu vreo 20-30 de copii respectiv adolescenti fara sa-i ameninti esti un idiot,tu considerandu-te o persoana superioara lor.Unii chiar nu stiu cum sa-si faca materia mai atractiva,ei sunt ceva de genul ABSENTE->ASCULTARE->PREDARE->REPETARE,si dupa se mira ca elevii nu invata sau chiulesc.Pai normal,daca esti batut in cap si te vrei tu autoritar sau mai stiu eu cum si nu esti capabil sa tii elevii la ora asta e rezultatul.Conteaza profesorul mult,daca profesorul e nasol nici materia nu e atractiva.Bine,profesorii nu au cum sa fie schimbati,dar e o problema oricum si trebuia spusa.

Inca o problema legata de profesori,si anume... spaga.Cati nu au patit sa aiba note foarte mici la o materie,sa fie chiar in situatie de corigenta si sa le propuna profesorul meditatii contra cost,in urma carora evident notele cresteau spectaculos.Oare de ce? Elevul a asimilat cunostinte asa de repede incat notele sa ii creasca semnificativ?Normal ca nu.Pe profesorul respectiv il doare in fund de ce stie elevul.El vrea doar sa obtina banii ,pentru ca in caz contrar il lasa corigent.Asta e numai o forma de cerut bani.Altii sunt nesimtiti si cer pe fata bani adesea copiilor ,care sunt mai naivi,dar si parintilor pur si simplu pentru... ei.Nu au alta intrebuintare decat sa umfle buzunarul cadrului didactic in cauza.Cum sunt cazurile acelea cand dascalii cer sub forma de cadou bani elevilor.

Inca o chestie,reiau ideea conform careia programa e foarte aglomerata.Pana in clasa a X-a e relativ ok,sa spunem.Dar din clasa a XI-a lucrurile se complica destul de mult.Se apropie bac-ul,din clasa a XI-a ar trebui sa se puna accent mai mult pe lucrul asta.Elevul sa fie lasat sa invete mai mult pentru materiile la care va sustine bacalaureatul.Daca elevul da bac la matematica ,la fizica si la romana,de ce trebuie sa invete o gramada si la celelalte materii?La ce folos,daca nu il intereseaza? De ce este obligat sa faca acest lucru?E absolut incredibil...

Sistemul e prost,dar asta nu se va schimba vreodata.In tara noastra tot e facut prost.Deja ne-am obisnuit...


Musafir

#13

2015-03-28 20:20

As dori sa nu mai fie obligatorii uniformele!!!

Musafir

#14

2015-03-29 09:26

Am semnat aceasta petitie, deoarece sunt eleva si sunt de acord ca uniformele nu ne maresc siguranta dar sunt de acord si cu celelalte afirmatii!

Musafir

#15

2015-03-29 11:16

Cerinta uniformelor este una prosteasca. Cati dintre cei la liceu vor purta uniforma? Parerea mea este ca deja pentru unii e prea tarziu. De ce as purta uniforma in ultimii 2 ani de liceu? Am purtat 8 ani si m-am simtit inconfortabil. De ce? Pentru ca uniforma era pt. toti nu pt. cativa elevi. Nu sunt de acord sa "mi se ia libertatea de a purta ceea ce imi doresc" .

Musafir

#16

2015-03-29 11:59

Doresc ca elevi de peste 18 ani sa poată fuma în incinta liceului 


Musafir

#17

2015-03-29 15:19

Am semnat petitia,deoarece as dori sa nu mai fie obligatori uniformele.

 


Musafir

#18

2015-03-29 15:31

Am semnat petitia,deoarece as dori sa nu mai fie obligatori uniformele.
F*ckedupworld

#19

2015-03-29 17:23

In momentul in care un profesor vine si imi spune ca in momentul in care intru in scoala trebuie sa las democratia la usa, avem o problema. Studiez la un liceu de prestigiu, iar profesorii imi spun ca nu am ce face cu libera exprimare, ca oricum nu ma ajuta la nimic. Sistemul nostru educational a fost conceput in acest mod deoarece este mult mai usor sa conduci oameni prosti decat niste oameni care isi cunosc drepturile si care GANDESC. Asta ar trebui sa ne invete la scoala, sa gandim, nu sa tocim definitia celulei sau sa invatam pagini intregi la sociologie sau la latina, oricum nu te ajuta cu nimic sa stii declinarea a II a indiferent la ce facultate mergi ( in afara de cea de limbi) Eu personal m-am saturat sa ma cert cu profesorii.  Am MEMORAT regulamentul cuvant cu cuvant si mi s-a spus ca am facut-o degeaba, pentru ca "la ora mea fac ce vreau".

" Nu imi pasa daca n-am voie sa fac asta, nu voi ma platiti."

Good job guys, ne distrugeti generatia ffs.


Musafir

#20

2015-03-30 00:05

Cine va formulat petitia? Punctele 2, respectiv 3 se resping reciproc. 

coaie mari

#21 nu cred ca o sa se schimbe nimic

2015-03-30 19:16

Profesorii se cred semizei pe teritoriul scolii. Majoritatea sunt niste oameni de cacat care au impresia ca merita respect maxim pentru "sacrificiile" pe care le fac ei pentru noi dar de fapt merita un dos de palma. Daca nu s-ar pune absente la ore si nu ai repeta anul pentru ele,as veni la scoala doar sa-mi dau examenele si as fi de o suta de ori mai pregatit pentru ele.


Musafir

#22

2015-03-31 05:22

Am semnat pentru ca nu sunt deacord cu uniformele,este o risipire de bani.

Musafir

#23

2015-03-31 05:23

Nu imi plac uniformele

Musafir

#24

2015-03-31 05:32

Uniformele chiar nu au sens, sa le purtam degeaba doar pentu ca suntem obligati, frumos ar fi si sa primim banii inapoi dar sa nu ne asteptam la mult. Bine ar fi sa putem iesi din scoala, si astea sunt doar cateva critici pentru scoala

Musafir

#25

2015-03-31 11:33

Deoarece Noi Trebuie Sa Fim Vocea Tuturor Elevilor :)