Susține votul prin corespondență pentru românii din străinătate


Musafir

#101

2015-03-16 20:30

Imi doresc votul prin corespondenta pentru o mai mare eficienta si corectitudine a votarii!

Musafir

#102

2015-03-16 20:38

Pentru ca imi doresc sa poata vota cît mai mulți români in cunostința de cauza. Cei din țara inca mai voteaza in funcție de cîte favoruri primesc nu în funcție de cît de capabil este cel pe care pune ştampila .

Musafir

#103

2015-03-16 21:56

Pentru ca iubesc Romania!

Musafir

#104

2015-03-16 22:11

Doresc sa nu se mai repete situatia din noiembrie 2014,cand datorita unei proaste organizari - sa fi fost pura intamplare ?-unii dintre cetatenii inca ai Romaniei nu au putut sa-si exercite un drept constitutional.Ar trebui sa facem ceva sa ni se intoar-ca copiii inapoi. Guvernantii ar trebui sa inteleaga cu cate eforturi si greutate i-am crescut, iar acum se intorc doar sa ne "tina lumanarea".Durerea si dorul unei mame pentru copii ei nu pot fi cumparate cu doi mici si o galeata de plastic.Rusine
sa le fie celor care ne gonesc copiii din tara prin toate piedicile pe care le pun in calea lor si nu cred ca mai este cazul sa le spun caci fiecare dintre noi le simte in fiecare zi ,la tot pasul
ANAROM.DIASPORA

#105 Re:

2015-03-16 23:25

#3: -  Un punct de vedere solid! Felicitari! Daca veti reusi sa-i treziti si pe ceilalti romani:Nimeni nu va mai ingenunchea pe la porti straine,sa cerseasca un drept constitutional boicotat de guvernantii tradatori si nesatui din Romania!!

 

ANAROM.DIASPORA

#106 Re:

2015-03-17 01:32

#18: -  

 Cred ca nu ar fi imposibil!In multe state democratice se poarta "votul prin corespondenta" si acasa, pentru ca in ziua de alegeri centrele de votare sa fie mai putin aglomerate! DAR :acest lucru persupune si extinderea timpului de votare la cateva zile(Ex:in America:VOTAREA incepe cu doua saptamani inainte de ziua selectata ca "Zi Nationala de Alegeri/VOT",Centrele de votare fiind plasate la indemana cetatenilor chiar in magazine, scoli ,zone publice/pentru a le facilita executarea actului de votare in functie de timpul lor liber)!SI VOTAREA SE FACE ELECTRONIC!

ANAROM.DIASPORA
Musafir

#107 Re: Re: T

2015-03-17 01:34

#31: adrian - Re: T 

Adrian!!!
Cred ca ar trebui sa incurajezi persoanele care sustin aceasta PETITIE,cu sau fara greseli de scriere!!

Executarea Dreptului Constitutional la Votul Prin Corespondenta nu cere gramatica !DAR CERE DREPTATE!!! CERE RESPECTAREA CONSTITUTIEI ROMANIEI!

Aici nu facem lectii de Lb.Romana!

 

De asemenea Nu avem nevoie de intoxicatii si manipulatii!!

P.S.DACA DORESTI:ITI SUGEREZ SA deschizi un "Curs de Invatare a Limbii Romane Online", gratuit ,pentru toti romanii,dar mai ales pentru cei care nu au avut posibilitatea sa invete aceasta minunata limba vreodata! Astfel vei ajuta pe toti Romanii sa recupereze ce n-au invatat pana la Revolutie,sau pe toti cei care nu au mai fost scoliti dupa revolutuia furata!

A da cu pietre este simplu!

Mai greu este sa faci ceva pentru acest popor ,fara a critica!! Gandeste-te cat de multa SUFERINTA a inghitit, si va mai inghiti ,datorita celor care sunt complet lipsiti de suflet,folosind o"LIMBA DE LEMN" sau "insirand cuvinte GOALE ,CE DIN COADA AU SA SUNE"!!!

TOT RESPECTUL PENTRU ROMANII CURAJOSI !

Lipsa de educatie si scolire sau- "incultura"- NU ESTE VINA LOR!

ANAROM.DIASPORA

#108 Re:

2015-03-17 01:54

#15: Bidnt1969 -  

 Cetatene "bidnt1969" ai o atitudinne de-a dreptul socanta,ca roman! As crede mai degraba ca faci parte dintre ultimii paraziti/capusari nesatui care critica doar ca sa se afle in treaba!Pun pariu ca, la toate votarile ai fost unul dintre cei care primeau "sacosica",vanzandu-si sufletul si neamul pe o bere! Acelasi lucru(deja intrat in rutina ta) il  faci si acum!RUSINE!!!

TU NU ESTI esti doar(te citez!!!)""'Gica Contra'""ESTI Vulgaritatea/Rautatea si Prostia  intruchipate intr-o singura persoana!!!

P.S.Cunosti proverbul "Daca taceai Filozof ramaneai!???"


Musafir

#109 Votul prin corespondenta este o prostie

2015-03-17 04:58

si da posibilitatea manevrarii alegerilor de catre grupari din afara care sunt ostile romanilor si vor sa distruga unitatea statala a Romaniei, luarea Ardealului de catre Ungaria s.a.m.d.


Musafir

#110

2015-03-17 06:57

Măsurile simple rezolvă probleme mari!

Musafir

#111

2015-03-17 07:26

Pentru a simplifica procedura de vot in strainatate, unde sunt deschise putine sectii de vot; pentru a-mi putea exercita votul si a evita rindurile nesfirsite.

Musafir

#112

2015-03-17 07:33

Deoarece și cei de afară sunt Români

Musafir

#113

2015-03-17 09:09

Este dreptul fiecarui cetatean roman sa voteze, inddiferent in ce colt de lume se afla.

Musafir

#114

2015-03-17 11:33

Pentru că trebuie să intrăm în normalitate !
Pentru că toți românii au dreptul să voteze

Musafir

#115

2015-03-17 11:34

Sa fie respectata Constitutia Romaniei ...sa fie aplicata ...si doar asa romanii de pretutindeni or sa prinda curaj sa se intoarca cu drag acasa ...pentru ca oriunde am fi ROMANIA E CASA NOASTRA ...

Musafir

#116

2015-03-17 12:14

Pt ca in noiembrie ,atunci cand au fost alegerile eu eram aici in Italia, si voiam sa votez si eu ,dar din nefericire nu am putut .


Musafir

#117

2015-03-17 13:34

Dreptul la vot este un drept fundamental stipulat in constitutie iar cei care il ingradesc prin diverse tertipule ar trebui sa dea socoteala.

Musafir

#118

2015-03-17 15:54

Ptr toți romanii de pretutindeni, care merita din plin sa-si exercite acest drept!!!!....

Musafir

#119

2015-03-17 16:16

Sustin votul prin corespondenta pentru ca este normal ca romanii din strainatate sa poata sa voteze!

Musafir

#120

2015-03-17 18:41

Consider votul un drept esential pe care nu il putem exercita in conditii normale.Votul prin corespondenta este o solutie.

Musafir

#121

2015-03-17 19:20

Era timpul.Face parte din adevarata democratie

Musafir

#122

2015-03-17 19:54

Sa intram in randul lumii civilizate,sa scapam de plasa cu ulei,sa scapam de impostorii care se aleg singuri,etc.

Musafir

#123

2015-03-17 19:55

E accesibil, confidențial, mai greu de furat

Musafir

#124

2015-03-17 20:18

Oriunde pe aceasta planeta te gasesti, dreptul la vot este SFANT. Doar un" dobitoc "ca si Ponta si-a permis sa interzica romanilor nostri sa voteze. Felicitari initiatorilor! Acest lucru trebuia facut cu mult timp in urma, dar mai bine mai tarziu decat nicio data.

Musafir

#125

2015-03-17 21:15

Am semnat aceasta petitie deoarece desi traiesc de 13 ani in Spania imi petrec toatele vacantele acasa. Ne-am cumparat un apartament acasa. Imi doresc sa imbatranesc acasa. Romania este ACASA si asa va ramane. Avem un drept constitutional si nu vrem sa ne fie ingradit.NOUA NE PASA.