Majorarea alocatiei pentru copii de la 42 de lei la 200 de lei

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Majorarea alocatiei pentru copii de la 42 de lei la 200 de lei


Musafir

#476

2015-03-26 22:12

Pentru ca am 2 copii sunt tata si ii cresc singur si unul din copii il cresc singur

Musafir

#477

2015-03-26 22:20

Pt ca m-am saturat ca detinuti sa chetuie o sumă mult mai mare decât alocatia unui copil, sau pt câini maidanezi sa se acorde mai multi bani.....

Musafir

#478

2015-03-26 22:35

nu mi se pare corecta decizia lor ca un copil sa aiba 42 de lei si un puscarias sau un caine maidanez sa aiba renta lunara de 10 ori mai mare ca un copil rusine guvernantiloor a ajuns tara asta sa fie condusa de puscariasii si caini maidanezi .....poi cum naiba sa nu creasca mortalitatea cand uni nici macar nu viseaza sa faca un copil dar sa mai aiba 2 ........... pana si un copil cu probleme are o amarat de pensie de handicap de 100 de lei pa cand altii din puterea statului aloca banii unde nu trebuie in loc sa se gandeasca un copil poate fi crescut cu cei 42 de lei io una nu cred acesti bani ami ajunge doar de 30 de pampersuri si un pachet de servetele si in rest copilul asta nu mai mananca nu-l mai inbraci RUSINEEEEEEE UNEI ASTFEL DE TARI CARE A AJUNS LA MANA PUSCARIASILOR SI A MAFIEI POLITICE

Musafir

#479

2015-03-26 22:38

De ce ai semnat aceasta petitie? Clar un copil nu poate fi crescut cu 42 lei .Rog pe cei din parlament sa si creasca macar 2 luni copii cu 42lei sa vedem daca se descura. Multumim pt aceasta decizie
..

Musafir

#480

2015-03-26 22:39

42 lei/luna inseamna bataie de joc, in nici un caz alocatie!

Musafir

#481

2015-03-26 22:40

Pt ca imi doresc f mult ca fiecare copil cat de cat sa aiba un mic sprijin si imi doresc sa fie bine in Romania mea si ma doare sufletu cand vad copii cu lacrimi pe obraji si isi doresc un caiet nou si nu pot sa il aiba ce sa mai vb de un joc.Multumesc

Musafir

#482

2015-03-26 23:10

Am semnat aceasta petitie pentru eu cred ca toti copii din România au nevoie de mai mulți bani si mai cred ca sta in puterea noastra sa schimbam situatia existenta. Felicitari initiatorului acestei petitii. Da, glasul nostru poate fi auzit si lucrurile se pot schimba, dar depinde doar de noi.

Musafir

#483

2015-03-27 00:13

Alocatia de-acum este mult prea mica pentru nevoile unui copil,ca sa nu mai vorbim la cat de scumpe sunt toate!

Musafir

#484

2015-03-27 00:42

Pentru ca lumea se complace in situatia actuala uitand de Romania de Maine ...gandindu-se doar la ce mananca azi . Unde sunt curajosii de la Universitate cine ne mai stringa OFF ul ...oare mai au rabdare ?

Musafir

#485

2015-03-27 01:16

Am semnat aceasta petitie intrucat imi doresc un viitor mai bun pentru copiii mei

Musafir

#486

2015-03-27 04:53

Am semnat aceasta petitie deoarece consider ca cei 42 lei sunt o rusine nu un ajutor! Nu acopera nici macar necesarul de fructe din alimentatia unui copil! Ce sa mai discutam despre cate ii trebuiesc pentru gradinita sau scoala!

Musafir

#487

2015-03-27 05:20

Tare mult aș vrea să știu..... de ce la pușcăriași sunt alocati 2.900.lei lunar, de ce maidanezilor le sunt alocati 148 lei lunar, "Iar copiii noștri primesc 42 de lei.... Asta în situația în care noi " Prostii " Plătim către statul român toate darile impuse. Rușine mascaricilor de la conducerea țării.

Musafir

#488

2015-03-27 05:32

Şi 200 ron este puțin având în vedere că un pușcăriaș pe ZI are alocat în jur de 17 EURO

Musafir

#489

2015-03-27 05:34

Pentru ca am o fetita de un an si 10 luni pentru ca statul roman isi bate efectiv joc de copii, tineri si batrani si este cazul ca dupa 25 de ani sa facem ceva si pentru noi ca popor.

Musafir

#490

2015-03-27 05:41

Pentru că și eu sunt părinte !!!

Musafir

#491

2015-03-27 05:47

Pentru ca încă mai cred în românia. Peste o sapt mă întorc în tara definitiv.plec de la o alocație de 274 de euro pt doi copii doar pt a fi acasa. Nu ne dezamagiti!

Musafir

#492

2015-03-27 05:53

In sfirsit o persoana minunata care umple de bucurie sufletele celor micuti dar si mai mari care merita tot sprijinul.Viitorul tari noastre este in acesti copii care au nevoie de noi si nu numai multumim si domnului Johanis care este o persoana minunata si cred ca de ff multi ani nu am fost asa de multumiti cu un asa presedinte.Va multumim si mult succes pe mai departe. Tin sa mentionez aici in austria alocatia unui copil este de 200de euro pe luna. Aici copii sint o prioritate si li se acorda tot sprijinul si am toata increderea ca asa va face si cel care doreste o noua reforma in rom acesta fiind bineinteles dl Presedinte.Va doresc multa sanatate si noi romîni de pretutindeni din strainatate sintem cu sufletul linga romînia.Cu drag Alina.

Musafir

#493

2015-03-27 06:02

pentru binele copiilor nostri

Musafir

#494

2015-03-27 06:05

Am doi copii si ne descurcam foarte greu ar fi foarte necesar mărirea alocației pt ca nici salarile noastre nu sunt foarte mari ,noroc cu părinți ca ne mai ajuta .pe lângă faptul ca sunt nesemnificative sumele de 42lei este jignitor pt copii noștri sa nu le oferim mai mult .
alexandru paun

#495 ar fi o treaba buna, dar!!!

2015-03-27 06:06

Ar fi normal ca aceasta alocatie sa se mareasca si de ce??? pentru ca mamele si tatii, in general vorbind, contribuie la acest stat care doar stie sa incaseze, dar nu sa sti sa si dea!!!

va intreb: nu v-ati simtit umiliti cand sotiile dvs au nascut si au intrat in concediul post natal si v-ati dus sa depuneti dosarul pentru acel concediu??? care de fapt nu se numeste concediu, ci indemnizatie de crestere a copilului!!! dar mama acea care a contribuit ceva ani pana la a aduce pe lume o minunatie, nu are si ea un drept? ca salariu nu il mai poate lua!!!

ba mai mult, pe langa umilinta de a sta la cozi, ajungi in fata unei doamne, care foarte posibil si ea mama la randul ei si care nu te ajuta "moca", ci pe un salariu platit tot din banii contribuiti de sotia ta si de tine!!! si aceasta, sa incercam sa vb frumos, iti vorbeste in sictir si se uita la tine de parca ai fi vreun cersetor!!! pe dreptul tau, ap sotiei mai exact!!! preia un dosar, dupa ce eventual te mai pune sa mai aduci nu stiu ce, pentru ca desi tu ai luat o lista de pe internet si cererea tot de acolo, iti zice ca nu e buna cerere si ca trebuie sa completezi alta! apoi, desi prezinti certificatul de nastere al copilului, trebuie sa completezi, cate zile inainte a stat mama in concediu prenatal, cate zile in post natal!!! apoi, de la finalul acestui concediu, decurg acele zile etc.... si incepe respectabila doamna sa numere pe degete ce si cum sa completezi! si uite asa ai pierdut 1 ora din viata doar stand in birou, plus alt timp, cam tot 1 ora, la rand!!! si daca esti fericitul "castigator" al completarii corecte!!! ti se accepta dosarul!!! DAR! nu s-a terminat! ajunge dosarul dupa vreo 30 zile la alta institutie si il reanalizeaza! si fereasca Doamne Doamne, sa nu fie ceva bine, desi ai pierdut o gramada de timp, ca apare notificare ai eventual pierzi banii pe lunile care au trecut!!! dreptul sotiei si al copilului tau!!! bani cotizati!!!

si vin si va intreb acum: dupa umilinta respectiva, pe dreptul mamei si al copilului, mama si tata cotizant sau doar unul dintre ei si oameni care stiu sa scrie si sa citeasca ... de ce sa primeasca aceeasi "indemnizatie" ca altii care nu muncesc si nu cotizeaza, ba mai mult, au si ajutor social, tot din cotizatiile noastre??? o sa fiu hulit poate de unii!!!

dar oameni buni, afara nu exista asa ceva!!! nici in spitale nu te primesc fara asigurare, doar la urgenta si atat!!! nu tu controale sau altceva!!!

stiti cat platiti ca sa beneficiati de nimic??? 

impozit pe salariu, cass, cas - si cand intrii in spital, fereasca Doamne Doamne ca asa ne place noua la romani sa traim, cu multe biserici si fara medici, platesti in stanga si in dreapta si iti mai cumperi si medicamentele de care ai nevoie!!!

asta daca ai unde sa te duci, la tulcea, cu copilul, nici macar nu mai ai unde!!! SECTIA DE PEDIATRIE S-A INCHIS!!!

multe sunt de zis... dar prea putine facem noi cu totii!!! stam si vedem cu se fura ca in codru, de fapt s-a furat si codrul!!!

ce putem sa facem??? sa schimbam aceasta clasa politica din radacini!!! daca observati sunt tot aceasi de 25 de ani si tot fura!!! 

o zi frumoasa, desi azi ploua


Musafir

#496

2015-03-27 06:18

Pentru ca doresc sa se mareasca alocatia

Musafir

#497

2015-03-27 06:20

Pt ca e ceva normal :D

Musafir

#498

2015-03-27 06:23

Copii merita tot ce e mai bun de la viata.Mamica a trei copilasi!

Musafir

#499

2015-03-27 06:23

Pentru copilul meu,pentru ca si el are dreptul la o viata decenta iar cu 42 lei nu prea ai ce sa ii oferi.
kb

#500

2015-03-27 06:25

Copii merita tot ce e mai bun de la viata.Mamica a trei copilasi!