Sustinem impozitarea cladirilor si terenurilor Bisericii

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Sustinem impozitarea cladirilor si terenurilor Bisericii

delatara:)

#76 Re:

2014-12-02 01:47

#67: -  

 Tu chiar vrei sa crape ficatu-n ei... ???? :)


Musafir

#77

2014-12-03 05:51

Cum tot ortodoxul plateste impozit pana si pe o cotineata de gaini , e normal ca toate cladirile si terenurile bisericii sa fie impozitate . Chiar si cimitirile , daca popii mai pretind atat de multi bani pentru o inmormantare . Ca au lichiditati mai mult ca bancile !!

Musafir

#78

2014-12-03 21:58

Doresc o tara normala, cu institutii sanatoase .Din pacate Biserica ortodoxa pe fondul saracirii intense a populatiei sau poate tocmai de aceea nu mai reprezinta interesele credinciosilor ci propriul buzunar schimband credina intr-o afacere.Tocmai de aceea ca orice om de afaceri trebuie sa plateasca impozite si sa se autofinanteze.

Musafir

#79 Re:

2014-12-04 13:12

#38: -  

 S-a mai făcut odată şi a fost luat aproape tot ce se putea lua. Era de fapt o NAŢIONALIZARE. Averea bisericii reprezenta de fapt donaţii.Statul s-a obligat atunci să întreţină biserica şi clerul.

Apoi a urmat naţionalizarea din 1948. Iar preoţii au intrat cu toţii la chiaburi şi prin impozite imense au fost deposedate şi bisericile şi ei de absolut tot ce aveau.

Pentru biserică dam de două trei ori în VIAŢĂ 300-400-500 lei (în medie). 

Eu zic că ar fi bine ca preoţii acelei biserici să nu mai ia nici un ban, pentru că şi aşa iau salarii mari de la stat (cam 600-700 lei pe lună AJUTORUL de 60% din salarii pe care îl dă statul; la stat însă de întorc aproximativ 550 lei, pentru că din fondurile parohiei - dacă are, căci la o parohie săracă de la ţară cu 50-60 de bătrâni- trebuie să pplătească toate impozitele!). Cam ăsta este de multe ori marele ajutor de la stat pentru o biserică.

Iar aceea biserică trebuie să se întreţină....

Sunt multe de spus.

 


Musafir

#80 Re:

2014-12-04 13:15

#78: -  

 De căte ori ai mers la biserică in acest an?


Musafir

#81 Re:

2014-12-04 13:29

#67: -  

 Aceasta se şi face. Toţi preoţii au în fiecare zi la uşă oameni nevoiaşi din parohie care cer: paine, bani, ajutor pentru copii, pentru medicamente, pentru..., pentru...

TOATE bisericile au activitate socială, multe fac meditaţii cu copii, au grijă de un aşezamânt social din parohia lor.

Mai treceţi prin biserica de parohie şi mai informaţi-vă cam ce se face acolo!

Apropo, dacă este atât de bine şi uşor să fii preot, hai faceţi un efort şi ajungeţi acolo.

Vorbim după.

Şi nu-mi spuneţi că nu-i văd pe cei care sunt daţi la TV la „aşa nu”. Ba da, îi văd. Dar toţi sunt oameni: şi profesorii ( care unii fac nu ştiu ce nebunii), şi medicii - care mai omoară câte un om, un copil, acolo, şi alţii.

Şi apropo, şi lor le dăm bani, neimpozitaţi. Pentru ca uneori să ne şi omoare, chiar pe banii noştrii...


Musafir

#82 Re:

2014-12-04 13:40

#55: -  

 Eu zic aşa: ia încearcă tu să fii preot măcar un an. Fără impozite!

Sau mai uşor. Fă o vizită la mai multe parohii, şi vezi şi tu cam căte lucruri se fac într-o parohie, pe lângă ceea ce vezi tu că se ia. Să vezi cam ce cheltuieli sunt în aceea biserică, cam câte zeci de oameni vin cu diverse nevoi la uşa lor, şi multe multe altele.

In viaţa ta nu te-ai inselat - poate de mai multe ori - neştiind de fapt un mic amănunt, care a schimbat de fapt situaţia la 180 de grade?

In toate sa cunoaştem lucrurile din apropiere, să le verificăm...

Altfel, cu toţii ne-am săturat de hoţi. Să-i căutăm unde sunt cu adevărat.

 


Musafir

#83 Re:

2014-12-04 16:26

#77: -  

 Aş vrea să ştiu cam câte înmormântări, botezuri şi cununii sunt într-o parohie de 200 de persoane!Şi mai eşti şi la ţară într-un sat întins pe şapte dealuri. Şi mai stai şi cu soţia şi copilul...Biserica stă să cadă, iar casa parohială... de!

E clar că este de invidiat părintele. 


Musafir

#84 Re:

2014-12-04 16:36

#70: -  

Cam ai idee ce face un preot într-o parohie? I se cere să administreze, să întreţină locaşul de cult, să înnoiască mobilier, veşminte, icoane, să plătească apă, lumină, căldură.Dacă mai are şi de refăcut pictură sau este in construcţie, poate imi spui cum face.

Pentru că tot pe cont propriu o face. Cerşind şi ultimul bănuţ, şi neştiind mâine dacă va putea continua lucrările. Fă un efort de memorie, şi adu-ţi aminte când ai zugrăvit casa şi făcut mici lucrări cât te-a costat. Cam de 3 ori decât ai făcut calculul la inceput.


Musafir

#85 Re:

2014-12-04 16:55

#52: -  

Nu cred că ai dat vreun bănuţ la biserică, în afară de o nevoie: înmormântare, sau la o cununie sau botez. Ai dat bani pentru vreun sfânt în biserică, pentru vreo cărămidă, sau poate un potir? Nu? Atunci probabil când tabla de pe turlă a ruginit, ai cumpărat cu banii tăi un metru pătrat de tablă de cupru. Du-te atunci şi ia-le de acolo. Hai să le împărţim.

Sau mai bine le VINDEM şi împărţim banii, că sunt ai noştri. Aşa, ca la colectivă.

„Casa părintească nu se vinde!” Iar Casa Domnului, pentru că oamenii au dat bani nu pentru preot, ci pentru Dumnezeu! Ce crezi că spune bătrâna care a dat 20 mil. păstrate pentru înmormântare, cu discreţie, preotului pentru a continua construcţia bisericii, care nu mai are fonduri? E de acord să împartă ce s-a dăruit? 


Musafir

#86 Re:

2014-12-04 17:03

#58: -  

 Chiar nu ştii că aşa şi fac? Primesc chipurile de la stat un ajutor care reprezintă 60%, adică să zicem 600 lei dintr-un salariu de 1000 lei. Trebuie să plătească impozit, cass - sanatatea, cas - pt. pensii, iar înapoi se întorc aproximativ 500 lei din banii din biserica sa. Dacă în luna respectivă îi ajung banii, îşi va lua salariu. Dacă nu luna viitoare. Că nu toate bisericile sunt la fel de bogate.


Musafir

#87

2014-12-05 19:47

I hope that it will happen ASAP. Enough is enough

Musafir

#88 Re:

2014-12-06 05:05

#87: -  

 Cred că aici e vorba „Să moară şi capra vecinului” - dacă are.

Frăţioare! Open mind! Priveşte, mergi la surse, adună-şi date, compară şi apoi vorbeşte. Nu mai gândiţi doar ce vi se serveşte, fără a vedea că aceasta este o manipulare a celor care au alte interese în spatele a ceea ce aruncă în media. Bătaia este mai lungă, şi se folosesc de voi aruncându-vă o provocare: Nu-i aşa că biserica are venituri mari? Da!!! Nu-i aşa că suge sângele poporului şi de aceea noi suntem săraci? Da!!! Nu-i aşa că trebuie naţionalizate averile Bisericii, başca ele fiind aproape zero, în afară de clădiri, după secularizarea din 1863 şi naţionalizarea din 1948? Da!!! 

Ai intrat de mai mult de trei ori într-o biserică ca să ai idee ce se face acolo, cu excepţia situaţiilor când ai participat la vreo nuntă sau botez?


Musafir

#89

2014-12-07 22:42

in Romania toti au drepturi si obligati ,chiar si obligatia de a plati taxe si impozite ,indiferent ca e persoana fizica sau juridica(ca de exemplu biserica)

Musafir

#90 Re:

2014-12-09 22:27

#89: -  

Când Bisericii i s-a luat de două ori totul, în 1863 şi în 1948 erai acolo?

Când a venit vremea retrocedărilor nu i s-a dat Bisericii toate proprietăţile înapoi. Acum este drept, adică să nu i se mai dea ca celorlaţi. Dacă aplici aceaşi măsură, împarţial cum eşti, trebuie să ştii că în contul acestor bunuri nerestituite, statul a propus să nu lovească prea tare în biserică, adică să le dea nişte ajutoare, că nu se pot numi salarii de 200-300 lei pe lună (atât primeşte de stat un preot) În schimb trebuie să plătească el, ca şi cum ar fi propriu săi angajator toate taxele către stat la salariul lui brut. Deci plăteşte taxe.

Dar să ştiţi că nimeni nu-l întreabă pe preot dacă are cu ce să-şi întreţină biserica. Nu generalizăm.

Cred că ştiţi codul fiscal care are scutiri diverse pentru toate categoriile de persoane fizice şi juridice în anumite condiţii. BOR nu este scutită de taxe. Plăteşte destule.

Întrebaţi un consultant fiscal dacă Codul Fiscal nu vă lămureşte.


Musafir

#91

2015-01-08 09:36

Daca eu platesc impozit pt tot ce am (si nu am primit nimic de la Stat) , de ce nu ar plati si Biserica ?

Musafir

#92 Re:

2015-01-11 03:10

#91: -  

 Puiule, dacă nu cunoşti interesează-te şi ai să vezi că plăteşte şi in ce condiţii.

Pentru că în anumite condiţii plătesc - conform Cod Fiscal - şi ONG-urile gen asur sau celelelte. Şi mai vezi şi istoria BOR. Ştiu e mult de studiat şi e greu...


Musafir

#93 CINE URĂŞTE BISERICA PE DUMNEZEU DE FAPT URĂŞTE.VAI DE CEI CE SE RAZBOIESC CU EL!!!

2015-01-15 07:27


Musafir

#94 S-au înmulţit hulitorii,ateii,necredinciosii,masonii.Cei ce vor falsul păstor.

2015-01-15 07:33

#91: -  

 


Musafir

#95 Cinste celor ce sprijina Biserica,rusine celor ce o darama si o impart.

2015-01-15 07:36


Musafir

#96

2015-04-09 06:55

Consider ca este o institutie ca ori care alta din tara si trebuie sa isi faca datoria

Musafir

#97

2015-07-22 08:27

Asa ar fi corect!

Musafir

#98

2015-09-30 14:39

SA PLATEASCA SI EI INPOZIT ei STIU numai sa ceara au si obligatie si ei sant cetateni acetei tari asteapta numai pomeni !

Musafir

#99

2015-11-06 21:45

Pentru ca trebuie aplicat acelasi cod fiscal si in mod transparent tuturor categoriilor de venituri .

Musafir

#100

2015-11-13 10:08

Pentru schimbare. Este o solutie pentru a creste veniturile bugetului de stat si asa vor fii mai multi banii pentru sanatate si educatie.