Solicităm respectarea Dreptului Președintelui la credința proprie

androias

#76 convertire cu forta

2014-11-19 22:22

ce se întâmplă dacă un grup vrea să'și impună religia asupra altui grup?

E simplu: vezi ce rezultate are noul stat islamic în țări precum Siria. 

Caută în istorie convertirea cui forţa a musulmanilor din teritoriul Spaniei. Mai sunt multe exemple...

Sa fii blogger şi incult e periculos!

 

Decidete! Votezi schimbare şi progres dar vei conducere dictatoriala? (nu asta se întâmplă si pe vremea răposatului? )


Musafir

#77

2014-11-19 22:23

Felicitari pentru initiativa !!!
androias

#78 Re:

2014-11-19 22:30

#52: -  

 Ești un exemplar de român incult.  Sper ca nu reprezinți majoritatea.  

Protestantul e creştin.  Deci sărbătorește Crăciunul şi Paștele precum ortodoxul.

OtiliaRadu
Musafir

#79

2014-11-19 22:38

Salut cu mare caldura initiativa dvoastra! Romanca adevarata!

O mica sugestie, ar fi de mare folos sa dati instructiuni/link direct care sa poata fii copiat la aceasta petitie pentru cei care sunt mai incepatori in ale computerelor (ideal ar trebui pus in fraza cu mesajul "Va multumim pentru semnarea petitiei").


Dumnezeu sa binecuvinteze pe Klaus Iohannis, presedintele ales al tuturor romanilor si pe toti cei ca dv.care il sustin.

 Haideti sa fim uniti pana la capat, sa sustinem acest om cu dragoste de tara si cu frica de Dumnezeu care si-a pus viata in joc pentru a-si salva tara de la distrugere.

Romanii au fost intotdeauna un popor harnic, luptator, inteligent, care a dat lumii oameni de stiinta, de arta, inventatori de calibru mondial.

Haideti sa aratam lumii cine este cu adevarat poporul roman.

Asa sa ne ajute Dumnezeu!

PS.Daca ar mai trai Richard Wurbrand, sa isi vada fratele intru credinta luteran ales presedintele Romaniei!


Musafir

#80

2014-11-19 23:18

Mai bine ma convertesc eu la Religia lui Iohannis.Rusine BOR,pentru implicarea in campania electorala,pentru scutirea de taxe si impozite,pentru neindeplinirea propriei meniri,aceea de a face educatie religioasa enoriasilor.

Musafir

#81

2014-11-20 02:44

Sper din toată inima ca Domnul Președinte Iohannis sa fie răspunsul la toate rugăciunile si speranțele noastre chiar dacă suntem așa departe! Nu este imposibil ca urmare a schimbării in bine in România , mulți dintre noi cei plecați de nevoie sa ne reîntoarcem .

Musafir

#82

2014-11-20 06:45

nu este posibil sa-i cerem sa renunte la religia pe care o are, cand la-m votat ce nu stiam ca nu este ortodox ????????????

Musafir

#83

2014-11-20 06:53

lasati omul la religia pe care o are, ce ati inebunit sa-i cereti asa ceva, sa va fie rusine

Musafir

#84

2014-11-20 07:17

Liberté, Égalité, Fraternité

Musafir

#85

2014-11-20 07:59

Este o idee buna generarea acestei petitii.

Musafir

#86

2014-11-20 08:50

Dumnezeu nu obliga! Ne da dreptul de a alege.

Musafir

#87

2014-11-20 11:07

DUMNEZEU sa ajute Romania si s-o restaureze in toate domeniile si pozitiile in europa , nato ,structuri de tot felul si in relatiile cu Israelul, poporul ales de DUMNEZEU

Musafir

#88

2014-11-20 11:07

Provin dintr-o familie multietnica , multireligioasa , fara conflicte si fara discriminare . Pot sa spun ca familia mea e un exemplu de toleranta , majoritatea fiind ortocsi! Ce minti inguste isi aroga dreptul de a cere cuiva sa renunte la propria constiinta si credinta ? Un DUMNEZEU este pentru toti !

Musafir

#89

2014-11-20 12:53

Va recomand comedia: My big fat greek wedding :p

Musafir

#90

2014-11-20 14:15

Dorim sa dispara discriminarea de orice fel din tara iar acesta poate fi un pas catre acest scop! Dorim respectarea demintatii, a valorilor si credintelor fiecarui cetatean.

Musafir

#91

2014-11-20 15:03

religia,....datorita religiiei se intampla atatea razboaie si atentate in lumea intreaga, nu sunt de acord cu religia nici in scoli. Credinta este in sufletul omului iar preotii daca nu ma insel trebuie sa se roage pt toata omenirea de pe acest glob nu numai pt ortodoxi.

Musafir

#92

2014-11-20 15:54

Hai sa scapam cat mai repede de religia care a distrus cursul creativ si stiintific al omenirii!

Musafir

#93

2014-11-20 17:26

Nu vad ce diferenta ar putea sa faca schimbarea religiei domnului Iohannis pentru functia la care a fost ales in politica .. la urma urmei , toti cei care au fost pana acum , au avut apartenenta la religia ortodoxa , nu mi se pare ca au dovedit foarte multa teama sau respect fata de Dumnezeu sau biserica !!

Musafir

#94

2014-11-20 18:37

omul trebuie sa se bucure de libertatea religioasa, cine are curajul sa inpuna domnului presedinte iohannis sa schiba religia.Daca vroia cineva presedinte ortodox avea de unde alege.!

Musafir

#95

2014-11-20 18:40

La Turda, Judetul Cluj, s-a semnat pentru prima data dieta respectarea credintei fiecaruia in anul 1568 iar niste activisti care in trecut omoreau eretici, vor sa treaca peste cea mai veche lege democrata.
Religia in scoli trebuie studiata logic si judecata ca un basm, pentru ca asta este.

Musafir

#96

2014-11-20 19:54

Mi se pare ca suntem primitivi, cu un astfel de comportament nu vom avea o tara normala niciodată! Suntem toti egali, dincolo de religie culoare etnie.. Suntem oameni, trebuie sa fim Buni asta e important! Dl. Președinte are tot respectul, l-am votat asa cum e si daca își dorește sa schimbe ceva este decizia dansului , mi se poate jignitor ce fac acești oameni! Sa le fie Rușine!

Musafir

#97

2014-11-20 19:59

Este absurd și penibil să-i ceri unui om să-și schimbe credința doar pentru ca așa vor alții...Rușine inițiatorului acestei aberații...

Musafir

#98

2014-11-20 20:20

NU cred ca religia face caracterul unei persoane. Domnul Klaus Johanis a fost ales presedinte avand o alta credinta decat cea ortodoxa. Este foarte bine sa ramana asa.

Musafir

#99

2014-11-20 20:38

Libertatea de credință este prevăzută de constituție !

Musafir

#100

2014-11-20 21:57

Nu vreau ca presedintele meu sa intre in religia ortodoxa. Daca se va unii cu BOR are riscul de a ajunge dupa gratii ca toti restu....