Solicităm respectarea Dreptului Președintelui la credința proprie


Musafir

#1

2014-11-18 16:05

Solicit respectarea drepturilor la credinta si religia proprie a Presedintelui Romaniei

Musafir

#2

2014-11-18 17:16

Cred ca fiecare om merita sa aiba religia pe care o doreste, religia pe care si-a ales-o, sau religia familiei sale. Este un drept care trebuie respectat. Ce treaba are faptul ca domnul Klaus Iohannis este protestant? Cu ce-l va incurca la managerierea Romaniei? E ca si cum i-ai cere unui om sa-si schimbe culoarea pielii, este o cerere la fel de absurda.

Musafir

#3

2014-11-18 17:20

Discriminarea de orice fel trebuie sa dispara! Domnul presedinte nu isi pune mintea cu autorul acelei petitii discriminatorii, insa ar avea toate sansele sa castige daca ar face o plangere catre Consiliul National pentru Combaterea Discriminarii. In locul acestor persoane, as fii mai precaut...


Musafir

#4

2014-11-18 18:27

sint de acord cu religia fiecarui om sinu sint de acord cu a obliga pe cineva sa si schimbe optiunea religioasa.

Musafir

#5

2014-11-18 18:45

Consider ca apartenenta religioasa este o problema strict personala si este o aberatie sa te convertesti de a da bine cu una lume :(

Musafir

#6

2014-11-18 19:05

LIBERTATEA religioasa este dreptul fiecarui om !
anonim

#7

2014-11-18 19:16

Asta e revoltator si aberant. Cand ai nevoie de doctor, nu te duci daca e protestant? sau el daca e protestant, nu i trateaza pe toti pacientii cu grija?

Musafir

#8 Fiecare are dreptul de a alege liber acesta este dreptul fiecarui om

2014-11-18 19:18

Fiecare are dreptul de a alege liber acesta este dreptul fiecarui om


Musafir

#9

2014-11-18 19:31

E inadmisibil intr-o tara libera sa nu respecti apartenenta unui om la religie. E ceva personal, nu te poti impune. Nu imi vine sa cred ca trebuie sa semnez asa ceva.


Musafir

#10

2014-11-18 19:39

CRED CA ROMANIA AR TREBUI SA INTELEAGA ODATA PENTRU TOTDEUNA CA RELIGIA DE STAT NU ESTE ORTODOXIA SI CA ROMANII NU AU FOST ORTODOCSI,IAR PRIN CEA CE VAD SI AUD IN ROMANIA IMPORTIVA NEOPROTESTANTILOR SE NUMESTE RASIZM SI XENOFOBIE.
Io

#11

2014-11-18 19:42

Sunt total de acord


Musafir

#12

2014-11-18 19:56

credinta este libera . Sa respectam acest drept

Musafir

#13

2014-11-18 20:04

chiar m a iritat cand am vazut informatia cu cererea de convertire, bla bla, o aiureala o ineptie a unui inept, samd.
suntem in sec 21 bai nea caisa nu dirigui tu credinta omului indiferent cine e.pun pariu ca daca ai studii esti un mediocru si un plagiator, pai un om cult nu cere asa ceva!eu te as alerga nene sa te inveti minte, nu ti e rusine sa ti fie!

Musafir

#14

2014-11-18 20:05

Mersi mersi!!!

 


Musafir

#15

2014-11-18 20:34

     Paganizarea crestinismului a inceput odata cu increstinarea fortata. Domnul Iisus a spus: daca voieste cineva sa vina la Mine sa-si ia crucea in fiecare zi si sa ma urmeze. Convertirea nu se face prin constrangere, petitii, sau amenintari, ci din proprie vointa atunci cand persoana respectiva este deplin convinsa. Asistam la un moment dramatic cand Cultul Crestin Ortodox aluneca spre SECTARISM RELIGIOS (nu mai suntem in evul mediu) intr-o vreme cand libertatea de constiinta este garantata de Constitutie.

      Romanii au votat un presedinte nu un lider religios. Presedintele este al tuturor romanilor. A fi roman nu este egal cu a fi ortodox, cum nici a fi ortodox nu este egal cu a fi roman. Ce ziceti daca americanii iar fi cerut presedintelui Obama sa isi faca o operatie estetica si sa-si schimbe culoarea? De ce semnatarul petitiei nu a facut acelasi lucru cu fostul presedinte Iliescu? Acum vad bine, mai bun e sa fii ateu decat credincios practicant. Lasati presedintele sa fie presedinte.


Musafir

#16

2014-11-18 21:53

Cred cu tarie ca:"Dumnezeu ridica si coboara imparati"

Musafir

#17

2014-11-18 22:25

Libertatea o avem si fata de credinta!
Trebuie sa ne respectam. Fiecare crede in ce vrea si ce ii place!

Musafir

#18

2014-11-18 22:31

Slava domnului pentru-ca Romania are un presedinte protestant.in loc sa ne bucuram,am mai gasit o chestie de care sa ne inpiedicam


Musafir

#19

2014-11-19 00:35

De drept și de fapt, nimeni nu poate obliga pe cineva să-și schimbe apartenența religioasă. Orice om poate și trebuie să fie informat despre realitatea lucrurilor din punct de vedere religios și e la latitudinea lui să aleagă calea spirituală pe care vrea să o urmeze. Dacă face pasul de ochii lumii ori pentru un oarecare interes asta înseamnă că este fals și este un pericol pentru societatea în care trăiește: este un mincinos prin comportamentul lui.

Musafir

#20

2014-11-19 07:56

Era de mult timpul sa invatam sa ne respectam aproapele, sa fim toleranti, sa lasam ura si resentimentele in urma, sa apreciem si respectam diversitatea. Daca vom reusi, vom fi si noi respectati, la randul nostru. In plus, ne stim legile? Daca nu, de ce nu le stim? Daca da, de ce nu le respectam? Astept o petitie in care sa li se ceara comunistilor sa aiba, si ei, un Dumnezeu adevarat.

Musafir

#21

2014-11-19 08:16

Domnul Iohanis este presedintele tuturor romanilor si asa trebuie sa ramana!
Felicitari pentru victorie si succes deplin!

Musafir

#22

2014-11-19 08:47

Nu-i mai bagati in seama pe dementii aia cu petitia de botezare! Ignorarea e cea mai buna cale. Dreptul la credinta proprie e constitutional.


Musafir

#23

2014-11-19 08:48

Ce naiba, suntem in Afghanistan???? Ce vor talibanii astia ultrareligiosi? Eu propun ca toti ultrareligiosii (indiferent de religie sau confesiune), sa plece in tarile arabe sa se lupte cu jihadistii. Numai asa se mai poate face o selectie intre noi.

alex

#24

2014-11-19 08:52

Numai niste barbari ar putea initia asemenea petitie de convertire la ortodoxie. Rusine sa le fie. Oamenii aia chiar merita sa traiasca intr-o tara condusa de Ponta...

Acest articol a fost șters de către autorul petiției (Arata detaliile)

2014-11-19 08:56