Votati pentru mentinerea religiei in scoli

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Votati pentru mentinerea religiei in scoli


Musafir

#551

2014-11-16 17:59

Dumnezeu sa ne apere!


Musafir

#552

2014-11-16 18:03

Religia trebuie sa ramana o disciplina obligatorie in invatamantul de stat, dat poate trebuie o mai mare atentie la calitatea profesionala a celoc care o predau. Si chiar daca in general se vorbeste despre crestinism din perspectiva ortodoxa, cred ca ar trebui completate informatiile cu date comparative din celelalte confesiuni, nu pentru a denigra vreo confesiune, ci doar pentru ca elevii sa stie ca exista si alte confesiuni, egal indreptatite sa fie cunoscute.

Musafir

#553

2014-11-16 18:07

Scoala romaneasca s-a nascut in biserica. Primii elevi au invatat la Cozia, Curtea de Arges, Bistrita,Putna....
Primele tiparituri au fost cele religioase. La ora actuala, cand societatea romanesca este in disolutie morala, singurele norme care mai pot aduce respectul, bunul simt, modestia, responsabilitatea, cinstea si adevarul, sunt cele ale moralei crestine ortodoxe.
Nu scoateti religia din scoala pentru ca va deveni o scoala "emo"
Legiunea şi Căpitanul Planet

#554

2014-11-16 18:12

Păcătoşilor, rugaţi-vă şi ascultaţi-l pe părintele Arsenie.


Musafir

#555

2014-11-16 18:20

Daca jumatate dinte elevii unei clase vor dori sa faca religia iar jumatate nu, cine îi va supraveghea pe copiii care nu vor dori sa studieze religia? Tot profesorul de religie va fi obligat sa-i suporte desi nu va fi platit pentru ei?

Musafir

#556

2014-11-16 18:20

Un batran spunea ca strabunii nostri mergeau la camp cu cartea de rugaciuni la brau!

Prin credinta a dainuit neamul romanesc!

Ateismul surpa, dezumanizeaza! Asta ne trebuie?


Musafir

#557 Re:

2014-11-16 18:23

#554: Legiunea şi Căpitanul Planet -  

 Boule esti bolnaav psihic,esti un frustrat cred ca ai fost abuzat de parinti sau de alticineva.ma refer la abuzuri sexuale.mergi la un control medical.vezi daca esti sanatos desi nu cred rusine sa-ti fie.mergi si masturbeazate incontinuare, porcule


Musafir

#558

2014-11-16 18:39

Asa sa ne ajute Dumnezeu!

Musafir

#559

2014-11-16 18:46

Rusine sa le fie!!!

Musafir

#560

2014-11-16 18:55

Ora de religie în școli este o condiție sine qua non într-o țară ortodoxă, dar cu oameni care ajung la bătrânețe fără acel gram de înțelepciune care se întregește prin cultura religioasă.
musafir

#561

2014-11-16 19:01

scoate_ti curvasaraia din educatie!

 


Musafir

#562

2014-11-16 19:11

Toate evenimentele istorice importante au avut la baza motive religioase, iar daca ignoram gandirea celor care au provocat evenimentele, intelegem istoria doar ca pe o insiruire de actiuni fara noima.
Daca nu intelegem istoria nu putem intelege niciunul din mecanismele sociale din prezent, deci ar trebui scoase si ele din invatamant.
Toata partea umanista are la baza simtirea. Fara o materie care sa explice simtirea nici stiintele umaniste nu isi au sensul in invatamant.
Toata partea logica este bazata pe cauzalitate (cauza care genereaza efectul). Dar prin ignorarea faptului ca prima cauza este generata obligatoriu de o necauzalitate (pentru ca nu exista o cauza pentru prima cauza produsa), ignoram jumatate din domeniul de investigatie al lumii, si anume necauzalitatea. Aceasta jumatate este studiata de singura disciplina, religia, care acum este scoasa din lista de materii obligatorii.
Parerea mea este ca raul care va decurge din aceasta decizie, aparent nesemnificativa, este unul general.


Musafir

#563

2014-11-16 19:24

Fara religie acest popor ar disparea. Nu e corect sa inlocuim religia cu "educatia sexuala", care ar duce la distrugerea societatii. Tinerii trebuie sa invete sa traiasca normal, dupa legile firii umane stabilite de Dumnzezeu, nu dupa legi stabilite de oameni.

Musafir

#564

2014-11-16 19:29

Înțelepciunea să învingă!!!!!!!!!!!!!!! Dumnezeu din ceruri să vă binecuvinteze!!!!!!!!!!!! ORTODOXIA=DREAPTA CREDINȚĂ....VIVAT!!!!!!!!!!!!!!!!!!
doinatimpau

#565 Re:

2014-11-16 19:38

#555: -  

 Elevii care nu frcventează ora de religie studiază individual în biblioteca școlii. Părinții care au semnat cererea pentru fiul lor să nu frecventeze ora își asumă răspunderea. Directorul îi pune la dispoziție alt spațiu, stimate coleg. Legea e clară. Succes. Cine deranjează ora ,sancțiune frate. Dar ce, ne jucăm ori învățăm?


Musafir

#566 Re: Re: Re: Re:

2014-11-16 19:40

#536: - Re: Re: Re:  

 :)))))))))))))))))))))))

jumate din lista sunt imorali adepti ai pedofiliei si ai incestului gen Dawkins, Nietzsche sau Woody Alen....iar Einstein NU A FOST ATEU...mincinosule.

Ori esti troll esti un prost.


Musafir

#567

2014-11-16 19:44

"Comunismul a lucrat cu înverșunare drăcească și violentă să izgonească pe Hristos din viața noastră și să crească atei liber-cugetători și indiferenți. Și au rămas încă urme, răni încă nevindecate de credința noastră."

Acum vin drogatii, anarhistii, homosexualii, Macovei, ASUR, Cernea sa ne distruga tara


Musafir

#568

2014-11-16 19:45

"Eu când discut cu un ateu, e ca şi când aş discuta cu uşa. Între un credincios şi un necredincios nu există nici o legătură. Ăla e mort, sufleteşte mort, iar celălalt e viu şi între un viu şi un mort nu există nici o legătură. Credinciosul creştin e viu"

 

"Eu când discut cu un ateu, e ca şi când aş discuta cu uşa. Între un credincios şi un necredincios nu există nici o legătură. Ăla e mort, sufleteşte mort, iar celălalt e viu şi între un viu şi un mort nu există nici o legătură. Credinciosul creştin e viu"


Musafir

#569

2014-11-16 19:46

Nu va bateti joc de copii si tineri !Lasati religia in scoli ca disciplina obligatorie!

Musafir

#570

2014-11-16 19:59

Fară Dumnezeu nu suntem nimeni și nimic.
Doar cu AJUTORUL lui putem să respirăm și să facem ceea ce ne-am propus.
De la școala prin intermediul orei de religie și cei mai mici Ii cunosc iubirea și puterea.
Nu-i vădiți pe copii să nu cunoască iubirea desăvărșită,milă nemăsurată, și puterea absoluta a Lui Dumnezeu prezentate la orele de religie.

Musafir

#571 Re:

2014-11-16 20:00

#1: -  

 


Musafir

#572

2014-11-16 20:04

Nihil Sine Deo! Dumnezeu este insasi viata, iubirea, armonia, iar religia dezvaluie calea prin nadevarul revelat spre sacralitate! Civilizatia mortii incearca sa ne indeparteze de spiritualitate, de Dumnezeu cel viu si necreat! Precum creierula are doua emisfere cu functii total diferite, asa si religia, alaturi de stiinta conduc la o cunoastere completa, sferica, intreaga! Doamne ajuta sa gasim calea spre tine, adevarul tau si viata vesnica! Amin!

Musafir

#573

2014-11-16 20:14

De ce nu se vede ca prin ora de religie au fost salvati multi elevi de la diverse pericole, a fost redusa infractionalitatea, sunt indrumati spre o viata normala, o viata frumoasa pe care o dorim toti. Ce doriti domnilor care vreti sa scoateti religia din scoli sa ajunga cu toti niste infractori ca nu mai au nici un reper in viata. Ar fi bine ca agentia nationala antidrog sa sustina cel mai mult ora de religie deoarece ei stiu mai bine de ce.

Angela

#574

2014-11-16 20:28

In 2010 am fost in Polonia, la un Liceu dintr-un orasel de langa Varsovia; exista ora de Religie in orar, la toate clasele si nu era nicio problema; elevii invatau constiincios despre valorile morale ale poporului lor.

Daca ii intrebi pe multi tineri, din tara noastra - ce/ care sunt valorile crestine, nu stiu sa le defineasca, nici macar nu inteleg termenii. Si atunci ma intreb, de ce oare au luptat atat stramosii nostri ierarhi: Varlaam, Dosoftei, Antim, Saguna si altii, pentru educarea si formarea acestui popor? Pacat!

Eu i-as conditiona cu Taina Sfantului Botez! De ce s-au botezat daca nu vor sa-L cunoasca pe Dumnezeu????  Pentru ce???


Musafir

#575 Din pacate cei care au de pierdut sunt minunatii elevi

2014-11-16 20:29

Incotro indreptam tara, pentru ce au mai murit la revolutie atatia, sa vina un ateu sa ne ia dreptul care l-am castigat, credinta libera, avem atatia oameni de cultura crestini care au suferit in inchisorile comuniste ca sa ajungem sa ne rugam in scolile noastre. Daca celelalte materii au rolul in viata tanarului de ale forma o meserie, religia are rolul de a forma oameni de valoare, oameni cu principii, oameni care lupta impotriva degradarii demnitatii umane.