Votati pentru mentinerea religiei in scoli

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Votati pentru mentinerea religiei in scoli


Musafir

#1676 Re:

2014-11-25 21:08

#1672: -  

 Nu observati ca BOR-ul va fura de sub nas banii? Bani cu care isi construiesc palate, isi cumpara lanturi de aur de zeci de kilograme, isi cumpara BMW-uri si poleiesc turlele bisericilor mult-prea-multe din tara in timp ce poporul moare de foame.

"Dusmanii bisericii bimilenare sunt dusmanii poporului roman"? Sunt cetatean roman si nu cred ca sunteti in pozitia corecta si necesara sa ma declarati dusman al poporului roman.


Musafir

#1677 Re:

2014-11-25 21:21

#1669: -  

 Mai bine de atat nu puteam puncta. In special punctul 2. Ca o persoana LGBT, sunt fericit sa vad ca exista persoane open-minded care inteleg cat e de greu sa traiesti intr-o astfel de lume in care esti judecat si jignit constant, in mare parte de asa-zisii crestini.

Si da, voi, crestinii, impingeti astfel oamenii spre ganduri/chiar sinucidere prin ideile fixe si tampite care au fost imprimate de catre alti oameni manipulatori.


Musafir

#1678

2014-11-25 21:45

Fie voia Domnului si Stapanului nostru!

Musafir

#1679

2014-11-25 21:56

 

Am intocmit o scurta lista pentru cei care zic de homosexuali ca sunt hiba societatii.

Persoane homosexuale/bisexuale cu importanta istorica:

 

Sir Francis Bacon (1561-1626)-filozof

S. Josephine Baker (1873-1945)-fizician (face sectii de igiena a copilului ce scade mortalitatea infantila in spitale)

Allan Cox (1926-1987) -geofizician (a facut studii despre placile tectonice)

Neil Divine (1939-1994)- astrofizician (studii despre meteoriti)

Sonja Kovalevsky (1850-1891) -matematician

Margaret Mead (1901-1978) -antropolog si psiholog

Florence Nightingale (1820-1910)- sora medicala (infiinteaza prima scoala de asistente)

Louise Pearce (1885-1959) -patolog ( tratamentul importriva bolii somnului)

Jim Pollack (d. 1994)- astrofizician la NASA

Leonardo da Vinci (1452-1519)-artist, inginer, cercetator

Bruce Voeller (1934- 1994) -biolog (cerceteaza virusul HIV)

Michelangelo-artist (picteaza capela sisxtina de la Vatican)

Lord Byron-poet

Oscar Wilde-scriitor

Hans Christian Andersen-scriitor ("Fetita cu chibrituri'', ''Mica sirena'')

Petyr Tchaikovsky-compozitor rus (audiat adesea in scoala la ora de Muzica)

Si lista poate continua.

Daca homosexualii sunt ciuma societatii atunci de ce se studiaza in scoala opere literare si compozitii ale unor persoane homosexuale?

 

Ciumele societatii sunt abandonul, divortul, violenta domestica, intoleranta etc. Invatati toleranta.

Religia  sa fie pentru cine o vrea.


Musafir

#1680

2014-11-25 22:09

Suntem un popor crestin nu pagan, trebuie sa renuntam la apucaturile nesanatoase din scoli, fumat, droguri si nu la religie, mosii si stramosii nostri se vor rasuci in morminte pentru pacatele noastre!

Musafir

#1681

2014-11-25 22:19

numele meu e iuliana,am mers la scoala in timpul comunismului si imi pare ata de rau ca nu am studiat religia in scoala si doresc ca copii si nepotii mei sa studieze religia in scoli ca e singurul lucru important in viata si care intradevar ajuta copii sa creasca frumos,cinstiti cu iubire de Dumnezeu si iubire de oameni.

Musafir

#1682

2014-11-26 07:25

Conform învățăturii de credință a Bisericii noastre, „religia este raportul liber și conștient al omului cu Dumnezeu, care se traduce în suflet prin sentiment religios, iar în afară, prin morală și cult”. Legătura liberă și conștientă a omului cu Dumnezeu, îmbracă două aspecte: cunoașterea și adorarea lui Dumnezeu.
Lucrarea lui Dumnezeu în Hristos de îndreptare a omului, este aceea de mișcare a inimii prin căldura harului dumnezeiesc: „El sapă la rădăcina pomului acolo unde se strecurase moartea, îl udă, îi pune îngrășăminte și așteaptă roade”( Luca 13,8-9 ), adică faptele cele bune, care prin har vor izvorâ din inimă ca dintr-o fântână cu apă vie a recunoștinței.
Educația religioasă este una din problemele de substanță ale societății și ale politicii educaționale.Tineretul este deosebit de sensibil față de lucruri care sunt impuse din afară și tot așa de sensibili la lucrurile care vin din interior, din inimă.Educația religioasă trebuie să înceapă încă din copilărie deoarece copilul poate fi mai influențat religios-moral când este mic decât mai târziu. Deprinderile bune, formate în copilărie, rămân uneori valabile pentru întraga viață.Actiunea de inițiere în taina vieții creștine, de formare a personalității religioase „după chipul lui Hristos” se face și în cadrul învățământului religios, urmărindu-se informarea și formarea elevilor în vederea atingerii idealului vieții de creștin. Dar personalitatea creștină a elevilor trebuie să îmbrace câteva trăsături ca: libertatea, voința (ce se manifesta în chemările, exigențele și încercările vieții ) și sentimental ca element social-divin.Iată de ce predarea religiei în școli, nu este doar o dorință ce se vrea impusă de Biserică, ea este o necesitate pentru a crește o generație de oameni sănătoasă moral. Trupul trăiește cu hrană trupească, pe când sufletul „cu orice cuvânt ce iese din gura lui Dumnezeu” (Deut. 8,3; Lc.4,4; Mt. 4,4). Iată de ce oferindu-i copilului cunoștințe din alte domenii precum matematica, informatica etc. prin introducerea religiei în școală, i-am oferi și baza pe care se va forma înțelegerea celorlalte discipline.

Musafir

#1683

2014-11-26 07:40

Ora de religie este o ora de informare, de indrumare.Este inca un pas spre Dumnezeu.

Musafir

#1684

2014-11-26 08:48

DOAMNE AJUTA!

Musafir

#1685

2014-11-26 09:45

Este normal ca elevii sa fie invatati de mici cu credinta in Dumnezeu.Scoala sa faca asa ceva,parintii nu au timp si nici disponibilitate de cele mai multe ori,sau avand parinti tineri,normal, nu sunt preocupati si de credinta.Hai sa faca tot scoala si acest lucru,poate ca atunci cand vor fi mari si avand frica de Dumnezeu si-or sa ajunga in functii cheie sa nu mai faca numai rau acestui popor,sa-l fure la infinit, sa se mai gandeasca si la strabunii nostri care si-au dat viata pentru o palma de pamant libera si neatarnata.

Musafir

#1686 Re: Re:

2014-11-26 09:58

#1676: - Re:  

 REligia in scoli este predata de profesori nu de preoti.Preoti nu au legatura cu scoala!


Musafir

#1687 Re: Re: Re:

2014-11-26 10:32

#1665: - Re: Re:  

 Eu nu sarbatoresc pe nimeni. Nu cred ca exista viata dupa moarte; acesta e doar un lucru creat de rasa umana, pentru ca nu ne place sa stim ca trecem doar prin viata asta si apoi nu se afla nimic. Faptul ca ganditi si scrieti se datoreaza conexiunilor existente in creierul dvs si nu lui Dumnezeu.


Musafir

#1688 Re: Re: Re:

2014-11-26 10:35

#1686: - Re: Re:  

 Inca o dovada ca lumea nu stie despre ce e vorba la ora de religie din scoala. Profesorul de religie din scoala mea este preot. Da, preot activ si preda la clase.


Musafir

#1689 Re:

2014-11-26 10:40

#1679: -  

 Sa nu uitam de Alan Turing fara de care nu am fi azi aici, cu tehnologia.

de sir Ian McKellen (actor) si de Tim Cook (CEO Apple)


Musafir

#1690

2014-11-26 10:42

Cultura românească este amprentată de religios. Haideți să nu ne distrugem cultura!

Musafir

#1691 Re: Re: Re: Re:

2014-11-26 11:03

#1688: - Re: Re: Re:  

 Acestea sunt cazuri rare!

 


Musafir

#1692 Re: Re: Re:

2014-11-26 11:09

#1686: - Re: Re:  

 Pe la sate religia e predata in scoli de preoti ;).


Musafir

#1693 Re:

2014-11-26 11:24

#1685: -  

 Si ce propui? Indoctrinarea copiilor altora (a celor tineri, nepreocupati de dumnezeu, adica si a copiilor mei? Nu vi se pare ca va permiteti prea multe?

Pentru cei care nu vad legatura dintre preoti, biserica si religie:

1. Religia e predata in scoli. Copii sunt invatati de mici si li se baga in cap ca daca nu fac ce zice dumnezeu ajung in iad. Sunt indemnati sa mearga la biserica.

2. Copii merg la biserica. Acestia devin apoi adolescenti, iar mai tarziu adulti. Continua sa mearga la biserica si isi educa progeniturile in acelasi spirit.

3. La biserica toate ritualurile importante sunt facute de popi. Vrei sa te casatoresti? Dai bani la popa! Vrei sa iti botezi copilul? Dai bani la popa.

 

Daca nu ar exista aceasta legatura, popii nu ar mai duce-o asa de bine. Prin indoctrinarea generatiilor viitoare (datorita religiei din scoli) se asigura de faptul ca biserica mereu v-a avea clienti. 

Si in caz de nu stiu multi, in sate si comune preotul preda religia!


Musafir

#1694 Re: Re:

2014-11-26 12:26

#1693: - Re:  

 Subscriu tot ce s-a spus in acest post.

Si nu doar in sate si comune preotul preda religia. Locuiesc intr-un oras resedinta de judet si studiez la unul dintre cel mai bun liceu din tara (dupa rezultatele din anii trecuti). Unul din profesorii de religie este preot.


Musafir

#1695 Re: Re: Re: Re:

2014-11-26 13:10

#1688: - Re: Re: Re:  

 Ba da lumea stie despre ce vorbeste nu in fiecare scoala preda preot.La ortodoxi se poate dar catolici,reformati au profesori si nu trebuie vornit in general.Stim despre ce vorbeste la ora de religie de aia suntem la ora.Si avem respect fata de profesori.


Musafir

#1696

2014-11-26 13:28

Fara Dumnezeu santem NIMIC.
x

#1697

2014-11-26 13:34

Ca disciplină de învățământ, religia are rolul unui liant între disciplinele care l-au pierdut sau nu l-au avut pe Dumnzeu. Prin educația religioasă se urmărește formarea caracterului religios-moral, dar aceasta nu se poate realiza fără un volum de cunoștințe religioase. Religia trebuie să fie predată în școli.

 


Musafir

#1698

2014-11-26 13:43

Imi place foarte mult religia !:)

Musafir

#1699

2014-11-26 13:46

Deschideti-va sufletul catre Dumnezeu si lasati copiii sa mearga la El.

Musafir

#1700

2014-11-26 15:51

Creinta e singurul lucru ,frati romani care a tinut si inca mai tine poporul acesata in viata,sa nu deraiem de la adevar si asa avem multe uscaturi macar ce este verde sa pastram cat mai multa vreme .Doamne Ajuta.