Spune NU construirii de biserici in Parcul Natural Bucegi

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Spune NU construirii de biserici in Parcul Natural Bucegi


Musafir

#101

2014-09-17 14:14

Dupa ce a preluat Daniel Ciobotea conducerea BOR in calitate de patriarh, se pare ca a inebunit tot clerul, in goana desfranata sa construiasca biserica langa biserica.Si credeti ca Daniel si episcopii lui dau vreun ban din propriul buzunar?
Nu, pentru ca astia sunt rapace si carpanosi, mai avari decat Hagi Tudose.

Musafir

#102

2014-09-17 14:14

Peste tot sunt biserici, ma duc la munte ca sa ma scap de ele, nu sa le vad si acolo. Plus ca natura e mult, mult mai frumoasa asa fara interventia omului, de ce sa ma contruim si acolo biserica?

Acest articol a fost șters de către autorul petiției (Arata detaliile)

2014-09-17 14:18



Musafir

#104

2014-09-17 14:18

Nu e normal din toate punctele de vedere sa permiti intr-o rezervatie naturala, intr-u ecosistem sensibil, deja maltratat de un turism needucat, constructia unei cladiri care sa atraga mai mult trafic de popor necopt la cap.
Izolarea este ultima aparare a monumentelor naturale in tara aceasta. Daca termenul de "prezervare" nu e respectat, trebuie implementat direct ceea ce se numeste "conservare". Am crescut in muntii acestia si am vazut cum incet-incet, ceea ce era odata un sanctuar de liniste a devenit, gratie coruptiei si trandaviei celor care trebuiau sa vegheze, un motiv nou de a compara vestimentatii intre ovinele si bovinele ce lasa in urma lor doar gunoaie si eroziune antropica. Nu vreau sa pierd cititorul printr-un vocabular prea greoi sau tehnic, dar sunt de meserie.
NIMIC din tot ce s-a intamplat in ultimii 10 ani, de la arhitectura implementata, preturile si serviciile oferite de cabanieri si alti mercenari din zona turismului local nu au avut niciodata ingrijorarea ca ceea ce intreprind ei e distructiv si nu nicidecum in interesul lor sau al copiilor lor.
Si mai sunt si eu, un om care in majoritatea timpului este captiv in capitala, e nevoit sa imi pun diapozitivul mental cu linistea si curatenia copilariei mele in timp ce ocolesc oameni care distrug (in mod foarte activ) potecile, Babele, Sfinxul si epuizeaza muntele de flori de colt.
Incepe sa imi para rau ca nu m-am facut jandarm montan. Eu imi faceam treaba. A trebuit sa le atrag eu atentia (de fiecare data) sa ia masuri cand gloatele se urcau care mai de care c@c#t cu mot pe Sfinx si Babe.
Intercalatiile de gresie si conglomerate din care sunt formate aceste monumente nu isi vor pastra forma.
Din fotografii deja este clar impactul pe care il au talpile, tocurile si monezile cu care in mod teimeinic este roasa si scrijelita gresia.
Revenind la subiectul preotilor alpini, NU.
Si nu voi singur niciodata zicand asta.
Potecaru Valentin

#105

2014-09-17 14:27

Sa le fie rusine membrilor sinodului BOR, in frunte cu patriarhul Daniel, catastrofa ortodoxismului romanesc. Voi nu credeti nici in Dumnezeu, nici in Iisus Cristos, pentru ca nu nu respectati nici una din poruncile Evangheliei.

Voi furati, preacurviti, mintiti, nu iubiti decat banul si beneficiile sale, voi nu iubiti aproapele. Va plimbati in masini de lux si sunteti plini de aur si bogatii furate de la credinciosii care va mai asculta minciunile sfruntate.

Sa va fie rusine, sleahta de hoti si depravati!

 


Musafir

#106

2014-09-17 14:32

Sincer,nici nu cred ca mai e rost de comentarii.

Musafir

#107

2014-09-17 14:35

amin , amin, amin


Musafir

#108

2014-09-17 14:41

Am crescut si trait acolo aproape 50 de ani si ma doare sufletul de ce vad si citesc.I-mi amintesc ce insemna padurea pentru noi cand eram copii si mai apoi,cum pe Valea Cerbului nu era plin de gratare cu mici si masini din ale caror difuzoare la maxim urla manelele burtosilor unsurosi care ne reprezinta ca natie,de cele mai multe ori,..offf.Cum preotul acela facuse o bisericuta in jurul unui trunchi de copac,care era atat de originala si chiar parca raspandea pace spirituala,ceeace cred ca nu mai  e cazul la vasta manastire introdusa in circuitul turistic.Chiar daca aici vegetatia mediteraneeana este complet diferita de a noastra,este totul mai uscat,nu atat verde frumos ca la noi,insa cu plante si flori mult mai luxuriante,oamenii au un adevarat cult pentru natura,dus chiar la extrema,in sensul ca intr-un parc natural nu ai voie sa rupi nici macar o floricica,de facut gratare, hoteluri sau manastiri,nici nu mai vorbesc.Oare,daca tot am intrat in Europa civilizata,nu ar trebui sa le urmam exemplul?


Musafir

#109

2014-09-17 14:51

Opriţi întoarcerea evului mediu!
Opriţi popii idioţi!

Musafir

#110

2014-09-17 14:57

In loc sa extindem ariile naturale protejate din Carpati, intrucat foarte multe zone montane sunt supuse unei degradari accentuate (defrisari, pastorit excesiv, constructii, offroadisti etc), noi ("majoritatea democratica")... vrem sa construim biserici fix in locurile in care acestea NU au ce cauta. Asta in anul 2014, ca sa aratam cat suntem de "evoluati".


Musafir

#111

2014-09-17 15:12

Intentia BOR de a construi o biserica pe platoul muntilor Bucegi este deja o culme a nesimtirii.

Musafir

#112

2014-09-17 15:19

Exista deja manastirea Pestera Ialomitei in apropiere!!!...Ce sa zic...inca o AFACERE marca Biserica Romana :(

A.

#113 e o lume nebuna, nebuna de tot!

2014-09-17 15:23

si asa sunt prea multe! nu vreau sa fiu rea.. nu fac parte din categoria care "a uitat" cum se spune o rugaciune, etc., daar! sunt o iubitoare de munte. mi se pare prea mult si faptul ca se fac drumuri pana in pupu' targului.. unde pana acum ajungeau oameni echipati corespunzator si care faceau trasee de placere, pt relaxare.. iar acum ajunge si cocalarul care lasa in urma lui o sumedenie de pet-uri de bere! poate li se pare ca zona nu e destul de poluata.. sigur nu se vor opri turistii ca sa aprinda o lumanare in drum spre vf. Omu :))


Musafir

#114

2014-09-17 15:24

Pentru mai mult verde si natura

Musafir

#115

2014-09-17 15:29

Nu mai vreau santieree .... Vreau mai multa padure .

Musafir

#116

2014-09-17 15:41

Este un vis urat ceea ce vad. Sper ca oamenii întregi la minte vor opri acest proiect tembel. BOR a întrecut orice limita si cred ca va culege fix ceea ce seamănă...
Marcel

#117 NU!

2014-09-17 15:42

NU!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


Musafir

#118

2014-09-17 16:12

NUUUUUUUUUU!!!!!!!!

Remus

#119

2014-09-17 16:14

NUUU !!!!!!!!!!!!!


Musafir

#120

2014-09-17 16:14

Trist!!!!!


Musafir

#121

2014-09-17 16:14

Nu aveti constiinta, construiti mai bine o biserica in sufletul vostru ca lipseste cu desavarsire si lasati prostiile!!!

Musafir

#122

2014-09-17 16:14

Construiti scoli nu biserici ca sunt destule

Musafir

#123

2014-09-17 16:15

Daca are atatia bani sa faca ceva util cu ei si desigur ar putea sa plateasca si taxele

Musafir

#124

2014-09-17 16:15

O ideie prosteasca!!

Musafir

#125

2014-09-17 16:15

Nu le ajung aproape 16.000 de biserici ?! Cand scoli sunt 4000 de scoli, cum primarul din bucegi sa doneze atata pamant bisericii cand ei au avere de  peste 3 .5 miliarde de euro in afara de afacerile nedeclarate, chiar asa pe fata se da mita electorala?!?