Trenul care ucide

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Trenul care ucide

Natiunea Romana

#26 ?

2014-10-25 08:12

Cererea desfintarii unei cai ferate e o prostie. Se poate cere in schimb securizarea ei astfel incat sa devina un pericol ceva mai mic pentru cei ce au intentia de a trece pe lumea ailalta mai devreme decat natura a prevazut ...


Musafir

#27

2014-11-03 09:33

- Este o zona neamenajata in nici un fel (pe partea aia nu exista trotuar!!!).
- Nici nu stii ca e statie RATB... (vezi doar ca opreste masina acolo).
- Iarna e groaznic sa traversezi, ca e derdelus cu panta de 30%
- Ar putea sa renunte la ultima statie si sa faca trotuar si pista de biciclete!
fuck up

#28

2014-11-03 21:58

intr-un fel inteleg navetistii .. daca se renunta la el le va fi mai dificil sa ajunga la destinatie..ptr ca vor trebui sa schimbe un mijloc de transport... 

dar sunt pentru renuntarea lui , in primul rand pe traseul lui este o gradinita.. iar parintii care au copiii acolo nu au cum sa ii duca pentru ca este un obstacol inalt de un metru si ceva pe care trebuie sa-l sara..si nu toti parintii sunt tineri uneori bunicii isi duc copiii la gradinita si pentru asta trebuie sa ocoleasca 300 de metrii ...ca sa poata traversa...

accidente se intampla ptr ca acest tren nu circula cu 15 20 km pe ora cum spune cineva mai sus.. ( am impresia ca nu stie ce inseamna 20kmh ) mai ales seara are o viteza destul de mare si multi copii au murit... si da nu spui hocus pocus si apare dar extrem de multe ori te trezesti ca vine trenul pentru ca nu anunta ( fluiera ) .. 

 

si de ex o tanara a murit nu ptr ca nu a vazut trenul ci pentru ca atunci cand a traversat i-a fugit piciorul pe o piatra  ( pentru ca aceasta sina este inconjurata de pietre ca toate celelalte linii de tren ) si s-a lovit la cap ... persoana care a incercat sa o salveze nu a ajuns la timp .. 

 

si sa nu mai spunem mizeria care este in jurul la aceasta sina de tren 

animalele moarte care nu sunt una doua iar ..si multe altele

 

de ce tineti asa mult la aceasta sina nu inteleg..stiu ca la un moment era in discutie sa se scoata..dar au preferat sa o privatizeze...nu ai cum sa faci o pasarela...ptr ca nu-ti permite zona /spatiul etc..

si foarte bine ca au scos acele fire metalice care erau de-a lungul sinei ca multe persoane si-au spart capul in ele mai ales noaptea cand nu vedeai absolut nimic..

dar traim in romania... iar aici banul este mai important ca viata oameniilor.. 

si da locuiesc in acest cartier 

George

#29

2015-06-15 16:55

Nu trebuie neaparat sa ajunga la Republica, poate sa fie ultima gara la Catelu, iar in locul lui poate fi amenajat bine mersi un tramvai.


Musafir

#30 Re: Re: Re: nasu'

2015-06-16 14:50

#17: Mircea - Re: Re: nasu' 

 Tramvaiul opreste la pietoni neamule.


Musafir

#31 Re:

2015-06-16 14:53

#24: -  

 Fraiere ceapa si fasole mancam din Egipt, cartofi din Franta, dar daca esti taran ce sa zic. Cine vine cu trenul poate lua si autobuzul 3-4 statii pana la republica


Musafir

#32

2015-06-19 17:58

Este un lucru necesar. Fiind o zona in care locuiesc foarte multi copii(4 gradinite,4 scoli generale, 1liceu), o mare parte pentru a ajunge la scoala sunt nevoiti sa treaca calea ferata..

Musafir

#33

2015-07-06 11:12

Primaria sa amenajeze urgent pasarele si statii. Platim impozite si pentru asta! Sa ne respecte ca si contribuabili! Vad ca primaria sect. 3 a alocat 1,4 mil. euro pentru renovarea cinematogrtafului gloria!?!?! Deci: despre ce vorbim?!?!?! Aceasta linie de tren este foarte importanta pentru cei care fac naveta, si nu sunt putini. "Taranii" din anul 2014 nu pot trai doar din cultivarea pamantului si ajutoare sociale!!! Este foarte logic capatul de la metrou republica; de ce sa mai platesti calatorie si la ratb???? Mentionez ca locuiesc de 45 de ani in cartierul 23 august.

Pentru cunoscatori

#34 Re:

2015-07-20 04:46

#6: ivanescu mihai -  

 Dl. Ivanescu - mai usor cu minciunile sfruntate...

Daca ai vazut sute de tarani in acest tren fie erai beat, fie nu vezi deloc.

In ultimii ani acest tren circula gol.

Esti de la compania feroviara care fura subventiile de la stat, mintind despre sutele de "tarani" care se imbulzesc pe tren, nu?

 


Musafir

#35

2015-07-21 15:24

Locuiesc in zona de 40 de ani si cunosc multiplele probleme generate de aceasta cale ferata, care deserveste un tren ce circula FARA CALATORI, de cele mai multe ori - singurul "beneficiu" este vizibil in incurcarea traficului.
Mutarea garii langa statia de metrou Republica, cu multi ani in urma, a fost o CALAMITATE pentru locuitorii din zona.
Este obligatoriu sa eliminam aceasta grava eroare.
Felicitari pentru initiativa! (chiar voiam si eu sa ma initiez o astfel de actiune, avand in vedere ca se poate dovedi foarte usor faptul ca trenul circula gol de cele mai multe ori).

Musafir

#36

2016-09-09 07:12

Nu trebuie sa mai existe acest tren în cartier sau întâmplat multe accidente p linia lui .

Musafir

#37

2016-09-09 13:54

Am semnat deoarece locuiesc pe sos. Industriilor si tot ceea ce este semnalat in petitie,este adevarat. Ca sa nu mai spun cat trebuie sa ocolesc cu masina pentru a putea ajunge in parc....

Musafir

#38

2016-09-09 14:28

Pt ca in acel cartier am crescut, am invatat in scoala generala nr 47 si tot ce ati zis este ADEVARAT nu sunt treceri peste calea ferata si nici refugii ratb nici acum si nici in trecut(nu in ultimii 20-25 ani).
nicoleta

#39 linia morti

2016-09-09 22:02

Buna ziua este un pericol pt oameni pt copi sunt gradinite scoli copi mult magazine .faceti ceva nu se poate asa ceva exista maxi taxi pe linia oltenitei dc mai circula ucigasul pe acolo pt 2 3 calatori am copilu care traverseaza de 2 ori pe zi la scoala dimineata si la pranz


Musafir

#40

2016-09-10 12:13

Pentru ca sunt foarte multe scoli pe parcusul statiei Republica - Catelu si nu este nici un loc special amenajat pentru trecerea in siguranta a pietonilor,

Musafir

#41

2016-09-10 16:11

Stau in cartier, exact langa aceasta linie de tren.Este ingrozitor de la 5 dimineata si pana la 23 seara sa auzi la fiecare trecere in cele doua sensuri de mers cum se trage semnalul, din jumatate in jumatate de ora, cu un zgomot asurzitor, care te sperie de fiecare data, desi ne-am mutat de 3 ani.Inca nu ne putem obisnui.

Musafir

#42

2016-09-10 20:17

Ptr.oameni am semnat

Musafir

#43 Re: nasu'

2017-02-28 18:43

#4: nasu - nasu' 

 nu avem nimic cu nimeni .Doar ca trebuie sa tinem cont ca in apropiere este o scoala !! iar acest tren poate lua  copii  prin surprindere si Doaamne fereste sa se intample vreo nenorocire!!asa cum sa mai intamplat.

# dana

#44 Dana

2017-10-03 11:20

Nici un primar din PMB, nu a avut curiozitatea de a vedea ce se intampla cu acest tren, cu siguranta cetatenilor din sectorul 3, dar nici primaria sectorului 3!!! Este adevarat, locuiesc in acest cartier de 44 de ani, dar nu se vede nimic schimbat, totul este la fel.... din pacate... . Cetatenii acestui cartier, daca se vrea o schimbare, aceasta se face doar luand atitudine! Acest tren care circula ca in camp, nu are niciun gard de protectie, in conditiile in care, copii merg la gradinita, la scoli, persoane in varsta care merg la farmacie, etc. , iar linia autobuzului 103, care nu are niciun refugiu de statie pe toata soseaua Industriilor, ma face sa cred ca, noi cetatenii acestui cartier si sector 3, suntem buni doar la pus stampila de vot, doar pentru a oferi bucurie celui ales, si dezamagire celor ce au votat!!! Deci, stimati cerateni ai acestui cartier, mai putina incredere acordata celui(ei), care minte cu nerusinare ca va face multe si marunte, dar nimic pentru tine!!! Dorim sa traim intr-o Capitala Europeana, asa cum acesti primari alesi, pretind ca asta fac, dar la fata locului este altceva ....


Musafir

#45 Inca o victima

2017-11-01 16:59

Astazi, trenul Bucuresti-Oltenita, a mai luat o viata!!! Voi cei de la putere, cand aveti de gand sa Luati o ATITUDINE???  

 


Musafir

#46

2017-11-16 23:25

Îmi duc în copilul la scoala pe acest drum,e strigator la cer sa vezi copii de gradinita si scolari cum escaladeaza borduri înalte si pietre care oricand le-ar putea cadea pe picioare si rani.e revoltator sa vezi cum în sectorul 3 al unei capitale Europene copiii nostri sunt pusi în pericol de moarte sau în cel mai fericit caz de accidentare.sunt o mama foarte revoltata ca nu am siguranta ca,copilul meu va ajunge cu bn acasa de la scoala. Aveam nevoie de o asemenea petitie si sper ca CIMEVA SA IA DE URGENTA MASURI!!!!!