Revizuire barem proba romana EN 2012, sesiunea 25 iunie 2012

Quoted post


Musafir

#5528 Re: PUBLICARE DOCUMENET DE MOTIVARE

2012-06-27 11:55

#5504: Un parinte AMBIGUU - PUBLICARE DOCUMENET DE MOTIVARE

“Gramatica de la A la Z”/coordonator Mircea Mot. Cornelia Chirita, Steluta Pestrea Suciu, pag. 256, pct.TOPICA: propozitia subordonata predicativa sta de obicei dupa propozitia regenta;

Asezarea inaintea regentei se justifica afectiv, astfel: Ce nu-mi doream in asemenea clipe este necazul acesta.

CLAR, NU?

 

Raspunsuri


Musafir

#5533 Re: Re: PUBLICARE DOCUMENET DE MOTIVARE

2012-06-27 12:04:21

#5528: - Re: PUBLICARE DOCUMENET DE MOTIVARE 

 Nu e clar! Eu am solicitat o copie scanata , doar a acelor carti, manuale, studii, recenzii, etc. ce ar putea SUSTINE ambiguitatea! Din textul dumneavoastra NU REZULTA care solutie o sustineti! Faptul ce propozitia subordonata din acel text este SUBIECTIVA e incontestabil! Ceea ce este in discutie e AMBIGUITATEA interpretarii, care AR PUTEA conduce, in anumite cazuri si la SOLUTIA PREDICATIVA!

Deci: 1. Daca manualul sustine argumentul ambiguitatii, va rog scanati pagina si publicati-o undeva

         2. Daca manualul sustine ca e SUBOECTIVA, atunci va rog nu mai insistati, pentru ca NU ASTA E DISPUTA!

 


Musafir

#5537 Re: Re: PUBLICARE DOCUMENET DE MOTIVARE

2012-06-27 12:14:00

#5528: - Re: PUBLICARE DOCUMENET DE MOTIVARE 

 Desigur, propoziţia pincipală are un predicat nominal incomplet! Vezi manualul "Corint", pag. 149, termenii regenţi ai SB.