Revizuire barem proba romana EN 2012, sesiunea 25 iunie 2012

Quoted post

Eu

#5453 Mda.

2012-06-27 07:31

Propozitia era subiectiva.Pentru toate lepadaturile care vor 10 si habar nu au o boaba la romana,uitati explicatia,daca stiti sa cititi:
Ceea ce mă jenează/ este dificultatea răsfoirii./P1=SB, iar P2=PP. Prin contragerea propoziției subiective(adică reducerea propoziției la partea de propozitie corespunzătoare, adică a o face din subiectivă, subiect) obținem enunțul următor:
Disconfortul(subiect) este(verb copulativ/impesonal) dificultatea(nume predicativ) răsfoirii(atribut substantival genitival).Subiectul sau subiectiva ocupă poziția 1, iar numele predicativ sau predicativa ocupă poziția a 3-a, de după verbul copulativ (2).A spune acum ca e predicativă, ca sunt unele nuante e ca si cum ai incerca sa faci interpretări pe teorema lui Pitagora, admițând unele fantezii matematice, in cazul nostru filologice.

Raspunsuri

O lepadatura

#5456 Re: Mda.

2012-06-27 07:44:58

#5453: Eu - Mda. 

 Doar putin sa te corectez.. Disconfortul = verb impersonal. Ti se pare ca ceea ce ma jeneaza este impersonal?? Care e lepadatura acum??


Musafir

#5502 Re: Mda.

2012-06-27 10:29:19

#5453: Eu - Mda. 

"Disconfortul este dificultatea rasfoirii"? Cum adica disconfortul este dificultatea? In ce limba este asta, pentru ca in romana nu are sens!   Propozitia "Jenanta este dificultatea rasfoirii" are sens.