Revizuire barem proba romana EN 2012, sesiunea 25 iunie 2012

Quoted post


Musafir

#1671

2012-06-26 00:38

vad ca va tot contraziceti aici pe tema schimbarii ordinii in fraza. in caz ca nu stiati, in limba romana exista si termenul de INVERSIUNE, care permite aceasta schimbare.. nu imi amintesc sa ne fi spus cineva cand ne-au fost predate aceste propozitii subordonate ca nu avem voie sa facem inversiuni.. sa fim seriosi.. sensul conteaza, si in acest caz ambele variante sunt acceptate. in plus, si in manual scrie ca propozitia predicativa nu trebuie sa stea neaparat DUPA regenta, mai ales cand este scoasa in evidenta.
eu am pus predicativa pentru ca am stat sa ma gandesc mai mult decat au facut-o altii si constat acum ca si prea multa gandire strica uneori in ziua de azi.. daca am ajuns din olimpica la limba romana, cu media generala 10 pe 8 ani, sa nu intru la liceul dorit din cauza unui subiect atat de interpretabil si al unui barem nedrept, atunci imi pare foarte rau ca ma straduiesc atat!
puteti sari acum cei care ati pus subiectiva, ca vai doamne, nu este corect, dar dupa cum se vede nu sunt singura care e de parere ca si cei care au ales predicativa au dreptate.

Raspunsuri


Musafir

#1684 Re:

2012-06-26 00:42:05

#1671: -

ma bucur ca mai exista cineva care intr-adevar are ceva in creier .bravo ,te sustin si exact asta am punctat si eu.


Musafir

#1990 Re:

2012-06-26 08:57:08

#1671: -

Vezi ca nu ti-a zis nimeni ca nu poti adauga si cuvinte, prin urmare, era corecta si atributiva, daca inlocuiai un pic elementul relativ, obtineai atributiva.