Revizuire barem proba romana EN 2012, sesiunea 25 iunie 2012

Quoted post

dracu

#731 wtf?

2012-06-25 21:41

"Dificultatea răsfoirii este ceea ce mă jenează ..." din propozitia asta intr'adevar....iese ca este corect "b", dar in subiecte propozitia nu este scrisa asa!
"Ceea ce ma jeneaza este dificultatea rasfoirii" scrie in subiecte
daca stam sa contragem iese
"Asta este dificultatea rasfoirii" cum e si normal sa o contragi
asta-subiect
este dificultatea-predicat
dificultatea-nume predicativ
daca intorci propozitia cum ati facut toti care ati ales predicativa e corect, dar de ce dracu sa intorci propozitia daca in subiect e scriasa intr'un fel?! ati fumat ceva dracu?

Raspunsuri

Tacsu lu dracu

#744 Re: wtf?

2012-06-25 21:44:10

#731: dracu - wtf?

Ma bucur ca ne sustii, dar de ce nu ne-a dat ceva care era clar si nu puteau fi 2 variante de raspuns oricum ai intoarce propozitia..... Oricum, ori cu votul tau ori fara nu ari fi mare paguba, deja avem 6.802

555

#766 Re: wtf?

2012-06-25 21:47:11

#731: dracu - wtf?

Propozitia nu are o logica clara asa cum zici tu  , totul e interpretabil si , imi sustin parerea alaturi de mii de oameni ca raspunsul corect este B. , si raspunsul C. este corect , deci normal ar fi ca ambele variante sa se puncteze in egala masura asa cum zice si in Gramatica Academiei!

Sweetie

#776 Re: wtf?

2012-06-25 21:48:56

#731: dracu - wtf?

pai .. sa-mi fie cu iertare .. dar se pare ca elevii care gandesc prea mult au gresit intrebarea. Profesoara mea de romana a zis ca este corect in ambele feluri. Depinde din ce punct este vazuta propozitia. Si sa-ti raspund la intrebare:nu, nu am fumat nimic .. cred ca ar trebui sa mai inveti desper felul in care poate fi shimbata topica propozitiei.


Musafir

#784 Re: wtf?

2012-06-25 21:52:54

#731: dracu - wtf?

Te contrazic.. contragerea corecta este: "Jenanta este dificultatea rasfoirii."