Revizuire barem proba romana EN 2012, sesiunea 25 iunie 2012

Quoted post

eu

#68 subiectiva

2012-06-25 19:09

bai! cei care au scris subiectiva, ce fac? sa li se dea 10, iar celor cu predicativa sa li se dea jumatate de punct. asa-i corect. adica prostii fac contestatii? daca a gresit el, este de vina ministerul? nu-i asa, nu trebuie schimbat nimic, deoarece poate ca ala cu subiectiva n-a facut compunerile si ala cu predicativa le-a facut, deci se ajunge la egalitate:d multumiti. apropo, eu am scris subiectiva, este ceva logic, dar de cand profesoarele au aflat ca toti copiii lor au gresit, trebuia sa se faca ceva , ca de pierd prostii!!!!

Raspunsuri

iulllllllllliiiiiiiii

#264 Re: subiectiva

2012-06-25 20:06:13

#68: eu - subiectiva

Pai de ce sa le se dea jumate? amandoua variantele sunt bune. adica nici profesorii nu stiu exact,majoritatea zic de amandoua. ar fi bine sa puncteze ambele.  nu e nimeni prost daca face contestatie ca a scris b). si normal,tu ai scris subiectiva si te oftici daca le-ar puncta si celorlalti. asa sunte-m noi romanii:-j nu te ajuta pe tine cu nimic daca le puncteaza sau nu cu 6 puncte sau 3.

Miru

#522 Re: subiectiva

2012-06-25 21:03:18

#68: eu - subiectiva

si tu probabil ca esti vreun destept care a scris subiectiva. Si esti si frustrat pe deasupra, pentru ca nu te-ai gandit indeajuns sa observi ca ambele variante sunt corecte. Si da, eu am pus predicativa. Pups.


Musafir

#2596 Re: subiectiva

2012-06-26 11:38:57

#68: eu - subiectiva

Nu crezi ca te dai cam mare/:).. logic, daca o contragi n-are sens mai omule!  Tu ai pus-o ori la buleala ori la alabala portocala.. nu ai dreptul sa jigneshti pe altii.. vezi-ti de lucrarea ta. Si daca nu ai personalitate si nu vrei sa schimbi ceva este strict treaba ta, asa o sa traieshti in romania.. Ne mai miram de ce se fac nedreptati..


Musafir

#2694 Re: subiectiva

2012-06-26 12:01:29

#68: eu - subiectiva

Ai putea sa imi dai un argument pentru afirmatia pe care ai facut-o , ca propozitia este subiectiva?:) ca sa stim si noi de ce, sa nu murim prosti...

Alexa

#2760 Re: subiectiva

2012-06-26 12:19:53

#68: eu - subiectiva

Daca acest subiect este atat de controversat inseamna ca trebuie luat in calcul;) Daca si subiectiva si predicativa sunt considerate bune, nu mi se pare corect ca doar subiectiva sa fie punctata, ok?:) Degeaba zici tu ca profesorii ai caror elevi au zis predicativa se revolta pentru ca, din cate am vazut, si profesorii de liceu, lingvistii si profesorii doctori de la Facultatea de Litere au INTERPRETAT subiectul;) Si important este ca l-au interpretat in AMBELE FELURI!;) Si inca ceva, cei care au ales predicativa nu ar trebui sa fie influentati de cei care au ales subiectiva si au gresit la compuneri deoarece este problema lor si NUMAI a lor!;)

P.S.: invata sa scrii corect si apoi sa comentezi ce este corect si ce nu si ce ti se pare logic sau nu!;)

PREDICATIVA

#2808 Re: subiectiva

2012-06-26 12:37:52

#68: eu - subiectiva

Tu vezi cum vorbesti ca un cap sec ca tine nu poate sa decida asemenea chestiuni...tu du-te la sapa ca akolo iti e locul si lasa-i pe cei cu putina logica sa decida

me

#3145 Re: subiectiva

2012-06-26 13:51:44

Musafir

#3629 Re: subiectiva

2012-06-26 15:32:25

#68: eu - subiecti

Eu cred ca tu esti prostul aici dupa cum vorbesti. Chiar crezi ca profesori cu prestanta s-ar face de ras si ar declara in massmedia ca acea propozitie este predicativa cand ea este defapt subiectiva? Multi de aici au citat surse de incredere unde se spune clar ca ambele variante sunt corecte, pe de-o parte, iar pe de alta parte nimeni nu a zis ca cei care au scris subiectiva sa nu primeasca puncte, pentru ca aici toti au afirmat ca AMBELE sunt corect, prin urmareambele sa primeasca punctaj. Normal ar fi sa primeasca un punctaj egal amandoua, avand in vedere ca ambele sunt bune, dar cred ca cei NEDREPTATITI care au scris predicativa le-ar conveni si jumatate din punctajul normal, pe cand cei cu subiectiva ar avea punctaj intreg. Asta cred ca vor toti cei ce s-au inscris in petitie: dreptate, pentru ca pana si o sutime poate face diferenta. Daca cei care au pus subiectiva nu au facut compunerile, asta e treaba lor, or sa ia punctele cuvenite. In rest, succes la examenul de maine tuturor- sa vedem ce problema ciudata o aparea si aici!