Revizuire barem proba romana EN 2012, sesiunea 25 iunie 2012

Quoted post

Flower

#53 Corectitudine?

2012-06-25 19:03

Nu este corect? Nu este corect?! Dar la voi ce e corect,ma rog? In loc sa va ganditi ca pot fi ambele alternative,sau poate fi doar predicativa,voi va plangeti de corectitudine. In Romania poate domni prostia in frunte cu multi care nu se gandesc. Subiectul a fost facut sa poata fi rezolvat. Dar cand vad ca se evalueaza raspunsurile posibile in comisii,si se ajunge la doua rezultate diferite imi ridic multe semne de intrebare. Ei bine,eu nu cred ca e corect sa se dea punctaj numai pentru subiectiva, pentru ca este interpretabil. Daca nu era acolo un verb copulativ mai spuneam ca nu e predicativa,dar in acest caz spun ca este predicativa.

Raspunsuri

:D

#80 Re: Corectitudine?

2012-06-25 19:16:09

#53: Flower - Corectitudine?

Atata timp cat verbul copulativ avea un nume predicativ, era logic ca nu este o propozitie predicativa. Nu e vina nimanui ca voi va decideti sa inversati cuvintele din propozitie. Propozitia trebuia impartita asa cum era data acolo, fara modificari. SI, propozitia este SUBIECTIVA. Nu are cum sa fie predicativa, ganditi inainte sa incepeti sa faceti petitii si sa comentati.