Demisia premierului Victor Ponta cerută de mediul academic

Quoted post

Dr. Constantin Ţuţuianu
Musafir

#113 Retragerea titlului de doctor, dar şi retragerea gradului de profesor universitar membrilor comisiei

2012-06-21 01:09

Regretabil este faptul că acest fapt extrem de grav se dezbate doar de către jurnalişti, analişti ori politruci. Dincolo de furtul acesta grobian de titlu academic, devenit banal în sistemul nostru universitar, constat că nu se incriminează mai deloc însuşi conducătorul de doctorat şi nici prea onorabila comisie doctorală. Din simpla reacţie a impostorului Ponta, rămân la convingerea că acesta nici nu poate fi autorul plagiatului,ci doar beneficiarul, pentru care nici nu s-a obosit şi nici nu ar fi fost în stare să-l făptuiască. Şi-a însuşit plagiatul cu seninătate şi mândrie, iar conducătorul şi comisia de examinare a tezei de doctorat nu a fost mai presus de candidat ca pregătire. Propun să facem demersuri pentru retragerea titlului de doctor numitului infractor, dar şi pentru retragerea gradului de profesor universitar pentru examinatori.Ar fi un început de acţiune pentru spălarea timidă a ruşinii în care se află şcoala românească de toate gradele în vremea noastră.Demersul să fie academic şi de oameni care ştiu ce înseamnă doctoratul şi fără implicarea indignaţilor, care nu pot avea şi autoritatea unei pregătiri temeinice. Am şters eu însumi textul identic de mai sus, doar pentru că omisesem a-mi pune semnătura, fiindcă nu-mi place deloc a mă pronunţa ca anonim.Dr. Constantin Ţuţuianu, Piatra Neamţ

Raspunsuri

Marius
Musafir

#1492 Re: Retragerea titlului de doctor, dar şi retragerea gradului de profesor universitar membrilor comi

2012-06-30 13:24:13

#113: Dr. Constantin Ţuţuianu - Retragerea titlului de doctor, dar şi retragerea gradului de profesor universitar membrilor comisiei Tot respectul pentru dumneavoastra. Consider ca aveti dreptate in tot ce spune-ti dar inafara lui Adrian Nastase la care nu trebuie sa ne mai punem nici o intrebare cum ia aprobat doctoratul lui Ponta stau si ma intreb despre ceilalti  membri  din comisie daca i-au aprobat doctoral din solidaritate cu Adrian Nastase ,din proprie initiativa s-au la presiune politica a psd.Parerea mea este ca sint mult mai multe persoane implicate in acesta minarie si este greu de crezut ca pot cadea toate capetele celor implicati. Dupa cum se vede nu cade pentru moment capul lui Ponta care ne strirpeste foarte serios imaginea Tari si a invatamintului romanesc.I-mi este tare greu sa cred ca data au existat amenintari si presiuni politice din partea psd-lui cei din comisie o sa aibe curajul sa-i denunte. Marius Mitroi,Vancouver

mamica

#1748 Re: Retragerea titlului de doctor, dar şi retragerea gradului de profesor universitar membrilor comi

2012-07-02 13:16:58

#113: Dr. Constantin Ţuţuianu - Retragerea titlului de doctor, dar şi retragerea gradului de profesor universitar membrilor comisiei

sunt absolut de acord cu dumneavoastra!!! intr-adevar , se pierde, de fapt, esenta. cine i-a acordat acest titlu? cine i-a coordonat lucrarea? tin minte cat am muncit eu pentru lucrarea mea de licenta. m-am straduit din rasputeri sa fie 100% originala, am cautat chiar un subiect pe care nimeni, niciodata nu l-a mai atins. totusi, am vazut destui care ca si primul nostru ministru aproape ca nu dadeau pe la facultate , dar si-au luat licenta cu niste note aberante fata de pregatirea lor. ar trebui ca toti sa fie mai responsabili, mai corecti, mai implicati sufleteste in ceea ce fac, pentru ca , cred sincer ca s-a ajuns aici din cauza mercantilismului si a nesimtirii


Musafir

#2742 Re: Retragerea titlului de doctor, dar şi retragerea gradului de profesor universitar membrilor comi

2012-10-06 21:01:45

#113: Dr. Constantin Ţuţuianu - Retragerea titlului de doctor, dar şi retragerea gradului de profesor universitar membrilor comisiei 

 Sigur ca Dr. Teolog Constantin Tutuianu are dreptate.Multimea este de partea dumnealui.

Ionarii

#2743 Re: Retragerea titlului de doctor, dar şi retragerea gradului de profesor universitar membrilor comi

2012-10-06 21:05:50