Petiţie pentru legalitatea înscrierii elevilor la ora de religie

Quoted post

Iulian
Musafir

#12

2015-10-28 06:21

Pledez pentru scoaterea acestei "discipline" definitiv din scoli.
Sustin inlocuirea ei cu o disciplina bazata pe libertatea de alegere si decizie, pe comparatie, etc.
Gen folosofie, educatie civica, istoria religiilor si rolul acestora in societate, filosofie, comparare, etc.

Popii din scoli (pentru ca invatatori/dascali/profesori nu pot fi numiti) ar trebui actionati in penal de dvs. ca si asociatie.
Si in scoala 84, Bucuresti se intampla acest lucru, din ceea ce imi povestesc fiecare din cei 2 copiii ai mei.
Baiatului meu de clasa a 4 a, care anul trecut a optat pentru nefrecventarea orei de religie (fata, cu un an mai mare, a optat sa o frecventeze, iar noi paritntii, eu le-am respectat optiunile), pe langa presiunile suportate anul trecut ca urmare a acestei alegeri (am primit, pentru prima data in cei 4 ani, un telefon de la scoala sa o sun pe directoare - cu care nu avusesem placerea sa stau niciodata de vorba pana atunci -, imediat ce copilul a dus cererea, cerere pe care scoala mi-a impus sa o completez si semnez, si sa ii dau explicatii), anul acesta i s-a cerut sa ramana la ora de catre popa pe motiv ca are nevoie de o cerere noua daca vrea sa nu o frecventeze.
Ca, vezi doamne, cea de anul trecut nu mai este valabila.

Ei cum sa-i spun eu copilului ca "profesorul" nu are dreptate ? Ca popa incalca legea ?

Puneti-va putin in locul copilului. Cum s-a dus el la urmatoarea ora de religie fara respectiva cerere, incercand sa foloseasca argumentele mele in fata unui/unor adult/i (popa pe de o parte si invatoarea pe aceeasi parte )?

 

Raspunsuri


Musafir

#18 Re:

2015-10-28 13:55:16

#12: Iulian -  

 doar cine vrea să facă religie face cerere