Sustine ne-echivalarea asistentilor cu postliceala cu facultatea de asistenta medicala si moase

Quoted post


Musafir

#18 Re:

2015-08-04 10:10

#9: Anonim -  

 nu va dati seama ca nu au cum sa echivaleze doar 1 an pentru ca pierd miile de euro.Facultatea de asistente are taxa pe un an egala cu taxa de doctorat,e doar o afacere,mare lucru nu se invata,nu ai cum sa mergi zi de zi la cursuri si sa ai si servici!!

Raspunsuri


Musafir

#30 Re: Re:

2015-12-02 12:37:17

#18: - Re:  

 Imi permit sa contrazic....ani la rand...cot la cot cu noi..cei tineri au facut facultatea fetele din spital...asa imi place sa le spun...veneau destul de des...unii doctori le permiteau sa mai sara cursurile...dar recuperau...erau fete cu familie si kinim un copil...aveau deja un servici...cum ele au putut....trebuie sa poata toata lumea....eu fac parte din generatia tanara pe mine ma lasa rece oarecum de cum se va face aceasta echivalare...dar pt acele fete nu este corect...cum ele eu putut asa pot si restul...in ture se poate face o facultate...numai ca ajungi efectiv sa nu mai stii ce inseamna familie....unele din ele faceau si naveta.....SE POATE...!!!!

Fly

#84 Re: Re:

2016-05-22 11:00:01

#18: - Re:  

 La facultatea de asistente  nu se invata mare lucru? UMF-ul inseamna ca nu stiti cum functioneaza deci vorbiti din povestirile altora.Sotia a absolvit UMF Cluj,cu diploma de excelenta, bursiera 4 ani la rand si cea mai buna medie respectiv.Este drept nu a lucrat, nu am lasat-o tocmai pentru a face facultatea nu doar pentru o diploma.Domnisoara de mai sus ce se lauda cu 9 si 10 la postliceala nu trece limita de 6,50- 7 in UMF.Nu stiu de cele private dar nu exista termen de comparatie si nu exista recunoastere in strainatate.Sistemul german a functionat tot asa ,cu maxim scoala postliceala de 2 ani.Probabil de aceea asistente de 20 ani fac ochii mari ascultand explicatiile pe caz la pacienti facute de sotia mea. Echivalarea ar fi o ineptie fara alti doi ani de studiu,cu care as fi de acord in principiu dar cu necesitatea studiului intr-o institutie autorizata, recunoscuta.In UMF nu esti acceptat la examene daca depasesti un numar de absente .Prin lipsa institutia considera ca nu esti indeajuns de informat pentru a te prezenta la examene si au dreptate.Au cel mai inalt standard de invatamant si isi merita prestigiul.Celelalte facultati de asistente, cum le numiti, as spun apa de ploaie comparativ cu UMF , ,,,,aici v-as da dreptate ,nu se invata mare lucru dar nu puneti UMF cu celelalte in aceeasi oala.chiar sotia a avut colega, o asistenta foarte buna, cu experienta 13 ani cu postliceala, ce a inteles ca definitivarea cunostintelor doar cu UMF o poate face.a invatat bine si in postliceala dar a afirmat ca pe langa UMF, nu exista comparatie nici de intensitate a studiului nici de structura.Vedeti ca punctez pe informatie, studiu etc, cam asta este ideea ca lucrati cu oameni,iar diploma ce este in discutie(echivalarea) este inutila fara sudoare,munca si sacrificii. O zi buna.