Sustine ne-echivalarea asistentilor cu postliceala cu facultatea de asistenta medicala si moase

Quoted post

biagiuli

#11

2015-04-05 17:36

Cine vrea sa invete meserie invata oricum, oriunde....ce atata superioritate pe voi astia de la facultate?.sunt sigura ca si la voi sunt specimene ce nu invata nimic sau nici macar nu trec  pe la facultate.eu sunt in anul 1 si recunosc ca din 22 de cursanti vin frecvent in jur de 10.sunt din tecuci si ls noi in oras nu este facultate  de asistenti medicali sunt doar 2 scoli posliceale....ca sa fac facultate ar fi trebuit sa fac naveta la Galati,asa ca am ales postliceala si sincer  chiar se invata ,daca vrei... eu pot sa ma laud numai cu note de 9 si 10 si asta pt k imi place,intradevar,nu avem materiale necesare cu care sa lucram si deasta atunci cand suntem in practica incercam sa ajutam si sa facem cat mai multe....ca pana la urma .... "practica e mama invataturii" Toti la un moment dat am ajuns la spital "pe mana"unei asistente care are doar sc postliceala de 3 ani si am fost multumiti si recunoscatori de ingrijirile acordate.... asa ca...important e sa stii meserie si sa fii dedicat ei!

Raspunsuri

asistenta

#14 Re:

2015-04-29 16:43:21

#11: biagiuli -  

 Aerele de superioritate se regasesc,de fapt,la asistentele  vechi, ce au absolvit liceul sanitar .Parca le-aud..."habar n-aveti cum e sa inveti disciplinele de specialitate,plus celelalte materii,ca la oricare liceu".Pur si simplu,au facut un liceu de profil si nu stiu cat accent se punea pe matematica,romana,geografie etc.Iar materiile de specialitate au fost predate la un nivel incomparabil cu cel de la facultate.In fond,erau niste copii,nu?Meseria se invata la locul de munca,teoria,oricare ar fi ea,se uita.

Ana

#60 Re:

2016-02-25 13:09:28

#11: biagiuli -  

E clar ca, la nivelul gramaticii pe care il detii, nu ai ce cauta in sistem, dar mai ales in facultate-nu ai fi facut fata! Parerea mea e ca, daca voiai facultate-puteai urma, chiar si la distanta de casa-nu spun neaparat la Galati-exista si in Iasi, si in Bucuresti. Sunt multi, studentii care fac asemenea sacrificii de a sta in camin, in chirie, etc; dar fiindca intr-adevar le place meseria, nu se plang ca urmeaza 4 ani :)