Salvati Muzeul National Cotroceni

Quoted post

Justitiarul

#23 Re: Re:

2015-03-06 05:19

#22: Musafir 2 - Re:  

 Am vazut si am inteles graba cu petitia. Dar "lucrul bine facut" presupune o documentare serioasa, o munca intensa si apoi prezentarea propriu-zisa. Discutiile interminabile, nu-si mai au astazi rostul doar "vorba lunga, saracia omului". Asta trebuie sa inteleaga tineretul inclusiv cei care au promovat petitia. Noi credem ca cine a luat la evaluarea proiectului note de 6 si 7 nu se poate descurca nici la oral intrucat nu poseda cunostintele necesare. Totodata, credem ca anul acesta Muzeul Cotroceni "va Invia" si va avea un nou suflu care sa-l (re)puna pe harta muzeelor Romaniei. Ce nu intelege nimeni este ca roata istoriei nu se poate opri, ci merge inainte ! De fapt la ora actuala muzeul acesta nu (prea) se viziteaza. Acolo ai nevoie de "programare" nu mergi cand  vrei tu, lucru care trebuie rezolvat dupa modelul altor muzee europene care sunt in imediata vecinatate cu presedintele. Apoi, oamenii din muzeu (angajatii) trebuie sa fie pusi fiecare dupa competente, calificari si atestari la locul unde merita. Un muzeu nu se poate conduce si administra cu "descurcareala" si "smotruiala" in stil pompieristic, nu poti transforma muzeul vesnic in alte ipostaze care de care mai nastrusnice, patrimoniul este cel care trebuie sa primeze intotdeauna.

Raspunsuri

musafir

#25 Re: Re: Re:

2015-03-11 10:23:14

#23: Justitiarul - Re: Re:  

 E un vacarm general: cand am vizitat muzeul aia spalau covoarele iarna, dadeau cu lavabil pe peretii palatului, vopseau peretii prin sali cum le venea, era de vis ! Ce patrimoniu, ce restaurare-conservare ziceti voi !