Sustine ne-echivalarea asistentilor cu postliceala cu facultatea de asistenta medicala si moase

Quoted post


Musafir

#7 Re:

2015-01-23 02:46

#3: asistent medical -  

 Imi e greu sa cred ca sunt dispute intre  "colegi"...voi insultati fara sa stiti exact adevarul...eu de ex am fost la cursuri,la orele de practica,am dat examene....nu sunteti singurii....nu puteti jigni  aiurea...hellooo.....lucrez  la terapie intensiva de foarte multi ani...aveti idee cate vieti am salvat?

Aveti idee cate zile si cate nopti am balonat manual pentru ca toate ventilatoarele au fost ocupate? Aveti idee cum e sa lucrezi un singur asistent in terapie intensiva cu 10 pacienti dintre care 4 pe ventilator (adica intubati),3 pe CPAP, come,convulsii...etc.... 

am omis...pacientii fiind prematuri   600 g-2000g

De ce catalogati aiurea...de ce vb aiurea...munca  noastra nu conteaza?

Doar pt ca acum au aparut acele facultati care sunt exact ceea ce facem noi zilnic?

Doar pt ca atunci cand am absolvit eu nu existau si erau doar de 3 ani?

Aveti experienta noastra...

Sa fim seriosi si sa nu vb la general pentru ca nu e corect

Raspunsuri

Miranah

#35 Re: Re:

2016-01-01 18:03:10

#7: - Re:  

 Cum e posibil ca asistentii cu facultate de la Ambulanta sa aiba salariul mai mare decat un medic....in conditiile cand si pt.administrarea unui Algocalmin trebuie sa ceara derogare ? Cine a aprobat grila asta tampita de salarizare ? Se compara facultatea de Medicina cu Fac.de Asistenti si Moase? E strigator la cer ce se intampla in tara asta.... De ce nu avem medici la Ambulanta sau Upu ?..... 

Camelia

#44 Re: Re:

2016-01-23 18:42:06


Musafir

#105 Re: Re:

2016-10-27 07:11:58

#7: - Re:  

 Vai...4 ani de facultate (invatat....imi este scarba) toti cunoastem cum se invata....

Apoi sa termini facultatea si sa fi asistenta la ORL sau Interne unde o freci.

Asistent medical esti pe chirugie.bloc operator ..terapie intensiva .....de multe ori faci pe doctorul in aceste sectii,cele mai multe dintre noi cu postliceala.

Unde va este invatatul din facultate cand stati ascunse prin birouri.

Respect celor care muncesc fie ele cu sau fara facultate.

 

Da

#113 Re: Re:

2017-02-13 22:54:26

#7: - Re:  

 Nu stiu de ce spuneti asta de parca v-a taiat din salariu si l-a dat noilor absolventi. Daca exista un medic intr-un spital, si medicul ala face o supraspecializare in care investeste timp si bani, nu e normal sa ia mai multi bani decat un medic fara acea supraspecializare? Ganditi-va la facultate ca o supraspecializare, da, aveti experienta, dar cata informatie bruta, cultura medicala care sa nu tina de sectia pe care lucrati de atatia ani mai stiti?