S.O.S. familia!

Quoted post

Ovi

#2405 Re: Re: Re: Re: Re: Re:

2013-09-05 20:46

#2403: - Re: Re: Re: Re: Re:

Ai dreptate, cand vi se spune unora dintre voi ca nu stiti pe ce lume traiti, e atac la persoana, cand mi se spune mie sau unora de pe partea aceasta a baricadei, imediat este doar incercarea sa opresti o aiureala.Si nu, nu m-am jucat cu papuselele, aici incep sa-mi pun intrebarea cine s-a blocat pe la 13 ani in gandire. Spune-mi, ai cunoscut vreodata un gay? L-ai intrebat ce a simtit, cum a simtit, ce a facut?

Sexualitatea, nu iti este schimbata. Fie ca traiesti intr-un mediu hetero si ai inclinatii spre homo, tot homo vei ajunge; daca traiesti intr-un mediu homo dar tu simti atractii tot inspre celalalt sex, tot hetero vei ajunge. Pentru ca tu simti o atractie romantica sau fizica instinctuala, cand vezi pe cineva care iti place, nu ii faci o analiza rationala sa ii dai pro si contre, nu, pur si simplu iti place. Si fie ca traiesti intr-o familie conservatoare care nu vrea sa auda de acest subiect sau ai fost crescut de doua mame sau doi tati, biologicul tot te face sa te simti atras ce acelasi/celalalt sex, depinzand de orientarea ta.

Si legat de filme, fii sigur ca nu m-am uitat la ele pentru documentare obiectiva, ci m-am uitat de curiozitate sa vad cum este tratat subiectul. Si am zis de ele pentru a arata cati ani au trecut de cand am observat ce si cum in legatura cu mine si pana la intalnirea cu "propaganda". Si desi nu accepti, uneori si povestile unor oameni te ajuta sa iti formezi o imagine legata de ceva, asa ca eu in locul vostru as citi pe langa articolele din culturavietii, profamilia, homosexualitate.ro sau altele care sunt scrise clar impotriva a tot ce inseamna homo, in timp ce ACCEPT iti va oferi cealalta extrema. Si cred ca doar povestile de viata a cator mai multe persoane sunt cele care prezinta si calea de mijloc.

Asa ca, spun din nou, desi se va urla ca din gura de sarpe impotriva a ce v-oi zice: Toti care spuneti acum sus si tare, vai propaganda, vai pandemia, vai distrugerea familiei, vai racolarea samd, tot spuneti sus si tare despre cum copii si tineri sunt racolati sau manipulati prin propaganda sa devina gay. Dar toti care se considera si persoane spirituale, fac o mare greseala. Cand spui de manipulare si propaganda, inseamna ca acea persoana trece totul prin prisma ratiunii, chiar si ceea ce il atrage si mai tarziu ajunge sa iubeasca. Aceste lucruri vin din inima, nu din minte, si fie ca esti expus propagandei, daca ceea ce simti tu e altfel, nu te va schimba. Daca ceea ce simti tu e la fel cu ceea ce se spune, iti fa oferi incredere in sine. Dar probabil acest paragraf nu o sa fie analizat si mi se va raspunde cu ceva superficial sau total pe langa subiect...

Dar eu cred din ce in ce mai mult in ideea ca homosexualitatea, poate ca nu e genetica, dar sigur apare in pantecul mamei:

http://healthland.time.com/2012/12/13/new-insight-into-the-epigenetic-roots-of-homosexuality/

http://io9.com/5967426/scientists-confirm-that-homosexuality-is-not-genetic--but-it-arises-in-the-womb

Raspunsuri

Vlase.

#2406 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:

2013-09-05 21:21:31

#2405: Ovi - Re: Re: Re: Re: Re: Re:

Nu fii naiv, daca va auzi vreodata de cineva ca este gay, singurul lucru pe care il va face e sa il boscorodeasca. Tu nu trebuie sa ii demonstrezi cine esti, el are o imagine destul de bine intiparita in minte: ca esti o persoana sexuala si perversa care va ajunge in iad. Tu trebuie sa acorzi atentie realitatii. Acolo se intampla schimbarea, in mediul in care lucrezi, in familia in care traiesti. Trebuie sa fii om. Respectuos, atent, prietenos, sociabil, placut in general. Educat. Si te asigur ca daca iesi la inaintare cu aceste trasaturi, niciun coleg de munca nu va indrazni sa iti adreseze vreo jignire (cel putin in fata) pentru ca respectul atrage dupa sine respect si nici nu va trebui sa oferi informatii suplimentare despre homosexualitate. "Propaganda" reala sunt trasaturile de caracter pe care ti le-am enumerat.

Si fii bun in meseria pe care o faci. Nu ca te-ar da cineva afara pe motiv ca iti plac barbatii, cred ca in fiecare contract de munca este precizat faptul ca nu se fac discriminari, inclusiv pe baza orientarii sexuale- in cele trei contracte pe care le-am semnat din studentie si pana azi, erau specificate aceste detalii.




Publicitate plătită

Vom expune reclama pentru această petiție în atenția unui număr de 3000 de persoane.

Aflați mai multe informații...