SERVICIILE PSIHOLOGICE RECUNOSCUTE IN LEGEA SANATATII!

psih Gogorita Constantin.

/ #26 Solidaritatea in breasla, incotro ?

2012-11-15 11:12

Urmaresc cu real interes demersurile facute de colegii din breasla.Am semnat fara sa contenesc petitia online lansata de colega Ermina Soroceanu. Ma astepta ca atunci cand reprezentantii CPR au postat pe seit rugamintea ca membrii CPR sa participe activ la propuneri de modificare a Contractului cadru cu CAS sa vad peste 10.000 de semnaturi. Sunt socat de comentariile pe care le gasesc aici. Toti psihologii acceptam, pe la colturi, dezastruasa situatie socio-economica cu care ne confruntam. Adresabilitatea pacientilor este din ce in ce mai redusa prin modificarea legislatiei care inplica controlul psihologic, in timp ce actele de caritate cresc prin acordarea de servicii psihologice pacientilor defavorizati economic. O serie de umilinte care nu se mai sfarsesc si la care suntem supusi si noi si pacientii. Tot in acelasi timp noi ce facem ? Acuzam, defaiman intr-un mod grotesc. Ne intereseaza cine posteaza si ce posteaza, modul de exprinare si greselile gramaticale nu ideea si continutul. Suntem care mai de care mai buni in tot felul de tehnici psihoterapeutice, dar nu suntem in stare sa fimi SOLIDARI! Dragi colegi, daca noi nu suntem in stare sa ne mobilizam, sa ne aparam drepturile, sa revendicam situatia noastra cine credeti ca o va face ? Cei de la CPR sunt reprezentantii nostrii, buni sau rai noi i-am votat. Ei propun ceva dar cand se uita in spate cine-i sustine ? AM VAZUT CA NIMENI. Rugaminte- Credeti ca putem inceta cu rautatile si sa incepem in a fi solidari pentru a ne aseza in societatea romaneasca acolo unde meritam ? Multumesc.