Petiție în atenția lui Crin Antonescu


Musafir

/ #105

2012-08-01 16:08

Profesorul, absolventul de studii superioare (universitare, intelectualul și, nu în cele din urmă, omul Crin Antonescu ar trebui să știe că, în democrație există dreptul de a alege. Dreptul de a alege să alegi și dreptul de a alege să nu alegi. Cum pentru un intelectual despre care nu sunt sigur că a abținut măcar gradul definitiv, este mai greu de înțeles ultima parte a afirmației precedente, voi încerca să o explic, la nivelul unui intelectual care a promovat examenul de definitivat în învățământ, ratându-l, ce-i drept, pe cel pentru gradul al doilea. Nu sunt,deci, un înger, dar nici nu-mi fac un complex de inferioritate din aceasta. Revin la ideea comentariului meu. Există, spuneam, dreptul democratic de a alege să nu alegi. Acest drept poate fi exercitat de către acei cetățeni responsabili ale căror speranțe nu se regăsesc în niciuna dintre variantele propuse pentru vot. Particularizând, oamenii aceștia nu cred nici în Băsescu, nici în adversarii săi de acum. Ei nu vor să gireze nici pe unul, nici pe celălalt. Cunoscând apetența actualilor guvernanți USL pentru fraudă, indiferent de natura ei, 54% din electoratul viu și conștient al României de aici și de oriunde, a hotărât să uzeze de dreptul democratic de a nu vota. Poate încălca Crin Antonescu acest drept? În mod normal, nu. Crin Antonescu și USL dau însă semnale că nu sunt normali.