Revizuire barem proba romana EN 2012, sesiunea 25 iunie 2012

Nicu

/ #2023

2012-06-26 09:10

Per-total as vrea sa spun ca elevii romani sunt extrem de inventivi (deja au gasit N moduri prin care poti sa schimbi ceva in fraza sa-ti dea predicativa, dar am un sfat: asteptati pana intr-a X-a, la combinatorica, atunci cand veti putea afla toate combinatiile posibile).

Pe de alta parte, in teorie poti sa spui si ca "mere are Ana" e ok ca propozitie, chiar daca suna ca dracu', asta ca o concluzie la toti semi-analfabetii care zic ca "Dificultatea este jena" e corect, si ca suna chiar bine(!!!).

In scris, topica numelui predicativ (si implicit a predicativei) este intotdeauna dupa regenta, tocmai pentru ca nu s-ar putea si nici n-ar fi logic sa construiesti propozitii de tipul "Aceasta este prietena", unde "Aceasta este" e numele predicativ. Bagati la cap, semi-retarzilor, ca numele predicativ, daca nu e reprezentat de un adjectiv, NU ARE NICIUN SENS in a-l pune in fata predicatului, pentru ca va avea rol de subiect.

Si nu mai veniti cu argumente de tipul "Dar era articulat, intonatia se schimba!!!", ati auzit si voi, tot de pe net, despre intonatie si acum o tineti pe asta sus si tare.

In contextul dat NU avea cum sa fie predicativa, tocmai datorita topicii mult invocate de plozi care cred ca propozitia predicativa poate sa stea in fata predicatului si chiar are sens! Multumita lor, Romania va fi prospera...

 

P.S.:(mai exista si asa ceva!) Am observat ca majoritatea sustin petitia, nu pentru ca li s-ar parea lor predicativa corecta, ci pentru ca au pus la examen ca prostii, dupa niste criterii gen "dar am schimbat 5 cuvinte, am inversat fraza si asa dadea :(", ceea ce denota idiotenia inca dintr-un stadiu notoriu (clasa a VIII-a), iar scandalizarea aici a unora care spun ca "Dar si academia a zis ca e corect", denota caracterul romanesc autentic, de a fi scandalagiu, cersetor si de a nu se multumi cu ce a facut, el vrea mai mult, chiar daca stie ca nu poate.

Succes in viata, pentru cei care vor lua (si) acest examen.