Demisia premierului Victor Ponta cerută de mediul academic


Musafir

/ #65

2012-06-20 23:18

Este ipardonabil ce se intampla. era si cazul sa urmeze acest lucru. Candva se copia la treapta a2a, apoi la bac, apoi la facultate, am ajuns si la masterat (de ceva nou ce trebuia compromis) si uite am ajuns la doctorat (de avem cei mai multi masteranzi si doctoranzi plagiatori din....). Daca nu se face ceva cred ca in viitor putem sa ne aruncam diplomele precum tinerii din anii 90 care au aruncat carnetele de UTC-isti. Miza scandalului este recunoasterea internationala a invatamantului romanesc...ceea este foarte grav. Acum sa va spun cum stau lucrurile prin strainatate...o stirae ca asta poate face mult rau oamenilor care vor sa plece afara si sa isi continue studiile sau sa profeseze in adevaratul sens al cuvantului ceea ce si-au dorit sa faca.O astfel de stire face ca anumiti angajatori/universitati sa blocheze accesul acelor persoane care vor sa faca ceea ce am zis mai sus. De ce? Raspunsul este simplu si de bun gust. Cine in lumea asta ar angaja o gramada de oameni sa verifice daca este adevarat ceea ce zice respectiva persoana despre el (pragmatismul economic:cum sa angazez o armata de oameni pe care trebuie sa ii platesc ca sa angajez un om ...este ridicol).Deci o stire ca asta va face mult rau. Miza acestui scandal nu este "cel mai inganfat prim ministru" ci evaluarea invatamantului romanesc in totalitate.mai fac o remarca. Oamenii care au bani isi dau copii de ceva vreme la scoli/licee/facultati straine incercand astfel sa evite probabil in scurt timp ceea ce am enuntat mai sus.o alta problema este si ignoranta cetatenilor care evident nu taxeaza astfel de derapaje. Intr-un fel toti suntem vinovati, dar ce ne facem ca au trecut 22 de ani, si inainte inca 50 si ne revoltam, comentam, injuram dar tot prost alegem viitorul in care sprem ca ne va fi bine...intrebare: oare o fi bun viitorul pe care multi l-au ales si poate il vor alege in toamna???