MPFM - Reality-show : realitate sau regie?

Cuba_libre

/ #63 Mesaj pentru Mirela Vaida

2011-12-16 16:29

Daca cineva va sugereaza sa va luati "dopuri pentru urechi" pentru a participa la o emisiunie, inseamna (in limba romana, pe care ar trebui sa o stapaniti foarte bine) ca e mai bine pentru dumneavoastra sa nu auziti ceea ce se spune in acea emisiune (pentru ca dopurile de urechi au functia de a opri zgomotele, nu de a le amplifica).

Exista doua posibilitati in ceea ce va priveste: ori ati interpretat gresit in mod voit, tendentios recomandarea facuta de Adrian Alexandrei (ca sa tineti aprinsa flacara scandalului- denigrand implicit pe concurentul Adrian- , poate primiti o prima de sarbatori de la Antena 1& Sinevisyon), ori ati interpretat gresit in mod involuntar (pentru ca astea sunt limitele intelegerii limbii romane, in cazul dumneavoastra). Ambele ipostaze va descalifica.
Desigur, exista si o a treia varianta: ca vina sa fie a producatorului care sa redacteze si sa scrie pe prompter iar dumneavoastra sa fiti nevoita sa cititi aceste nonsensuri( caz in care, eu- in locul dumneavoastra- mi-as da demisia in secunda 2, demonstrand verticalitate si profesionalism).

In legatura cu moderarea emisiunii: daca ii lasati pe concurenti sa se certe, sa dea ce e mai rau din ei, le oferiti (cum bine spuneati) ocazia sa arate cum sunt ei de fapt. Pana aici, nimic de obiectat. Insa daca lasati conversatia sa alunece in zona exprimarilor tendetioase, atacului la persoana, jignirilor directe si indirecte, atunci nu va mai justificati prezenta in platou in calitate de moderator. In orice societate (mai mare, sau mai mica- chiar si in cazul microsocietatii "mireasa pentru fiul meu") trebuie sa existe niste reguli de baza, fundamental umane: respectul, toleranta.

Ma ingrijoreaza ca dumneavoastra si echipa producatoare a emisiunii ati abolit toate regulile, chiar si pe cele fundamentale. Nu promovati respectul interuman. Promovati in mod explicit si insistent: vulgaritatea, scandalul, carenta de respect interuman pe orice grupe de varste, limbajul licentios si, ce este mai grav, este ca va scuzati mereu spunand ca acestia sunt concurentii. Nu. Acestia sunt producatorii emisiunii, aceasta sunteti dumneavoastra. Va plac astfel de manifestari, nu le sanctionati, de aceea ne poluati cu ele de mai bine de trei luni.

De ce concurentii nu sunt sanctionati de comisia de decizie, de ce nu sunt eliminati? Apropos: mai exista comisia de decizie? Daca mai exista, este cumva in greva???

Si mai am o intrebare doamna moderatoare la care sper sa imi raspundeti sincer (daca nu va cer imposibilul): daca ati avea un copil (de varsta scolara- sa zicem.. de 12 ani) i-ati permite sa se uite la aceasta emisiune?? Presupunand ca ar face-o fara voia dumneavoastra, nu credeti ca vizionarea emisiunii ar avea efecte negative asupra lui?