Demiterea directorului juridic CPR pt. deservicii aduse profesiei


Musafir

/ #273

2017-09-18 07:14

,,S.O.S. REBELIUNEA "RESTARTCPR", REVOLUȚIE FASCISTĂ ÎN PSIHOLOGIE

Când anul trecut atrăgeam atenția asupra pericolului reprezentat de un grup elitist și discriminatoriu, radical, reunit inițial sub marca "Universitaria", iar apoi sub "RestartCPR", foarte puțini credeau că se va ajunge la dezastrul imaginii profesionale de astăzi. Ca și fasciștii de ieri, psihopații de astăzi se cred "revoluționari", iar propria rebeliune o numesc "revoluție". Când explicam cum un grup de comercianți ai testelor psihologice și oameni din sistemul de stat, corupți și oportuniști, fără grijă pentru profesie, vor preluarea unei organizații profesionale pentru afacerile și interesele lor personale, probabil mulți mă considerau cel puțin exagerat. De aproape un an însă, același grup continuă să bombardeze psihologii cu mesaje agresive, vulgare și calomniatorii, pentru a obține susținerea psihologilor manipulați sau oportuniști și controlul organizației profesionale. De la începutul anului 2017 până în prezent am asistat la o adevărată rebeliune a unor grupuri de infractori, foști membri ai conducerii, oportuniști, oameni de afaceri și lucrători în servicii, împotriva ordinii de drept, împotriva profesiei, împotriva psihologiei și a bunului simț.  Este de nedescris lipsa de reacție și de solidaritate a psihologilor în fața comportamentului distructiv, nedeontologic, extrem de agresiv, vulgar și denigrator al psihopaților, care au transformat visele unor oameni într-un spectacol absurd pe Facebook, în care câte un psiholog își face cunoscută drama inutilității. Scenariul haosului a fost scris și pus în scenă de oameni pregătiți în domeniul regiei sociale, iar apariția unor personaje imorale și incompetente profesional în rol de "revoluționari" sau reprezentanți ai psihologilor nu mai surprinde pe nimeni. Practic, echipa rudimentară a impostorilor din psihologie, cu câteva noi apariții, deloc de neglijat, a demonstrat că dezlănțuitea psihopaților din psihologia românească era programată de mult timp.  Ilegalitățile comise de grupul fascist, emanație a "Universitaria", demonstrează atât caracterul psihopat al comportamentului lor, cât și tupeul fantastic în promovarea unui discurs radical, ignorarea totală a legislației în vigoare și a ordinii de drept, care trădează acoperirea din spate, sistemul. Q.E.D.  Sunt sigur că la finalul acestei perioade critice vor exista mulți care își vor declara consternarea și disprețul pentru psihopații care au înscenat tot acest haos, cam tot atâția cât astăzi adoptă poziția călduță a oportunismului și a lașității. Să fii împotriva curentului agresiv psihopat nu este o nebunie, ci reprezintă întotdeauna o datorie a fiecărui om cu conștiință, care cuteză să trăiască și nu mimează existența! Psihopați, imaturi, îndeobște indivizi care nu practică în mod curent psihologia, oameni de afaceri, cadre didactice și ofițeri din servicii, aceștia demolează prin discursurile lor tot ceea ce s-a construit în acești ani de câțiva oameni responsabili și uneori prea idealiști: un sistem pentru toți psihologii și imaginea unui psiholog profesionist matur, util oamenilor! Dragi psihologi, până când veți accepta distrugerea de către un grup de psihopați a unei profesii construite pentru recunoașterea utilității psihologilor în societate?

DESCHIDE-ȚI MINTEA!

Comentarii

ILS Ceea ce este trist și rușinos pentru psihologi este tocmai manipularea prin vulgaritate și agresivitate, mai ales ca profesionistii ar trebui să posede mecanismele necesare înțelegerii și respingerii manipulării la care sunt supuși.

LP Înțeleg foarte bine ce spuneți. Tocmai acest aspect l-am remarcat și eu, dar în mediul academic. Agresivitatea, vulgaritatea, cât despre răstălmăcirea faptelor, manipulare... nu mai este nimic de spus. Deja s-au spus toate cele..

ILS Nu văd nimic rău în a-i demasca pe psihopații care uzurpează calități oficiale și vor să confiște o profesie, nu acesta este rolul oricărui om care respectă legea?! Dvs. puteți tolera impostura și puteți ceda agresivității acestora?  

GS Cum sa fie psihopati.. sunt oameni care au dorit sa schimbe ceva in Colegiu. Timpul o sa ne arate daca a fost buna schimbarea..sau nu.  

ILS Oamenii despre care vorbiți au făcut din Colegiu propriul lor privilegiu, au condus mereu Colegiul după propriile priorități, la fel și facultățile, firmele de comercializare a testelor și asociațiile profesionale. Ce schimbare pot aduce oamenii care s-au opus mereu progresului profesiei, pentru a-și salva privilegiile? Ce schimbare pot aduce oamenii care au câștigat mulți bani de pe urma psihologilor din teste, formări, supervizari și cursuri? Ce schimbare pot aduce oamenii sistemului? "La vremuri noi, tot noi!"

GS Oamenii care conduc acum colegiul sunt fosti membri sau oameni care au legatura cu aceasta profesie. Sunt probleme? Sunt.. au la dispozitie timp sa le rezolve. Daca nu o sa se intample nimic o sa fie si ei schimbati la randul lor.    

ILS In primul rând, acești oameni nu conduc nici un Colegiu, iar in al doilea rând, orice om matur nu poate accepta experimente de dragul curiozităților infantile, pe spinarea lui și a copiilor lui. Am crescut și știm cine este mafia din psihologie!

GS Nu cunosc aceste experimente..nu ma pot pronunta. Eu unul simt nevoia de o curatare a birocratiei din colegiu. Sunt prea multe hartii care doar ingreuneaza procesul psihologic.  

ILS Va cred! Atunci, renunțați sa aruncați cu banii pe teste neetalonate și nevalidate pe populația specifica, la chestionare și fise redundante, renunțați la cursurile și cărțile depășite, care reiau teorii false sau ipoteze vechi neconfirmate, renunțați la paginile din formarile sterile și fără perspectiva utilității practice, renunțați la mapele conferințelor scumpe din care ați rămas doar cu câteva fotografii, renunțați la tot ceea ce nu va este util. Însă nu renunțați la rigoare și mai ales, nu renunțați la dreptate și lege in profesie, nu renunțați la evidentă profesională, nu lăsați ca orice escroc sa va confiște profesia sub iluzia unei competente absurde științific și nedovedite practic!  

ILS Nu-i lăsați pe "Guru Dafi", pe "Nelu Mânuțe Scurte", pe "Dima Păturică", pe "Psycho Ilici Test Rectal", "Bogdan Imaturul", "Don' Grădi", "Șefa de la Ialomița", "Dona Tela" și alte specimene de infractori, să vă conducă profesia!  

ILS Un grup agresiv, format din psihopați și câțiva clovni imaturi, va putea mereu sa încerce sa obțină controlul asupra unei mulțimi abuzate, nesigure și temătoare. Problema este ca psihopații construiesc mereu sisteme tiranice, de tip fascist, în care același grup se perpetuează la putere, uneori transgenerațional.

BG Cred că tocmai o astfel de atitudine și astfel de limbaj este de fapt sursa neînțelegerilor eterne din lumea psihologiei. Grav este că cei implicați au luat ostatici pe cei ce au un singur interes: să-si exercite meseria... Trist.....  

ILS Într-adevăr, BG, în sfârșit, ai pus "punctul" pe "i", de la ipocrizie! Mulți nu doresc decât să facă mastere, formări, supervizări, să cumpere teste și să poată face când și când puțină psihologie, chiar dacă masterele și formările costă și durează mult, supervizarile sunt formale, testele nu sunt etalonate și validate, iar firmele domnilor și doamnelor privilegiați au acaparat în mod ilegal piața serviciilor psihologice... Trist, foarte trist... că oamenii tineri gândesc așa!  

EP Ma bucur ca am anticipat totul...Avantajul meu ca am stat printre ei;i-amcunoscut, am luat opinii dar am cam singura...  

ILS Mă bucură reacția dvs., doamna EP, dar mai ales reacția domnului profesor Butoi Tudorel, care i-a "diagnosticat" încă de acum câțiva ani, bișnițari de teste și indivizi suficienți cu aere savante, lumea escrocului "Nelu Mânuțe Scurte", a hipnotizatorului "Guru Dafi", a ciocoiului "Dima Păturică" și a escrocului psihopat "Ilici Test Rectal". Acești oameni au obsesia distrugerii, alimentată de lipsa oricărei cenzuri morale, dizolvarea supraeului, dar și o trufie proprie imaturilor, care dezvăluie însă nevoia de control a unor oameni fără competență profesională și lipsa de empatie pentru viața și nevoile reale ale psihologilor, de pe urma cărora trăiesc.  "