Demiterea directorului juridic CPR pt. deservicii aduse profesiei


Musafir

/ #266 ILS: ,,Nu cred ca este doar dezinformare.Eu sunt director general al CPR.,,

2017-07-25 07:14

18.07.2017 14.59

,,UNIVERSITARII ȘI JOCUL MONOPOLY CU PSIHOLOGIA!

Mai știți jocul acela cu zaruri, în care jucătorii își măresc averile prin achizitionare de bunuri și servicii, dar mai ales prin încasarea de taxe/chirii de la adversari, cu scopul de a-i impinge în faliment? Acesta-i jocul Consorțiului universitar al testelor și formărilor din psihologie! Da, într-adevăr, nu sunt doar ei, însă ei sunt cei mai duri comercianți ai destinelor noastre profesionale. După apariția Colegiului, cadrele didactice care au monopolizat psihologia s-au simțit s-atrase de crearea unui monopol în domeniu, adică de dominația în orice domeniu aplicativ al psihologiei (cursuri, teste, servicii, etc.). Astfel au ajuns și la Colegiu, unde se tocmai se imagina și se consolida un sistem care începea să-i elimine, riscând ca deciziile, dar mai ales interesele lor, sa fie ignorate. Cum să-i determini pe psihologi să accepte dominația aceluiași grup de persoane, denumit "Consorțiul", în realitate o mafie, asupra întregii piețe a serviciilor psihologice? La facultate erau ei, la master și doctorat tot ei, la formări și conferințe profesioniștii nu mai ai loc de ei, în servicii... până-n gât, la minister sunt toți băgați în toate comisiile, testele le produc pe banda rulantă tot ei, însă la Colegiu? Mai greu... Cei care dețin monopolul psihologiei au înțeles în sfârșit că la Colegiu nu sunt niște copii pe care îi poți manipula ca la facultate, aici nu e o joacă de-a "Monopoly"! Înlăturarea acestor hulpavi jucători de Monopoly este posibilă prin încredere și solidaritate! În conducerea profesiei de psiholog nu trebuie să mai existe asemenea oameni, aceștia sunt un atentat asupra siguranței publice, sunt în stare să cumpere tot, inclusiv viitorul psihologilor... DESCHIDE-ȚI MINTEA!,,

,,Iulian-Laurentiu Stefan: Arti Roman, nu știu cine nu mai este? Nu cred ca este doar dezinformare, dar pentru lămurirea lucrurilor aduc câteva precizări. Eu sunt director general al Colegiului Psihologilor din România. In aceasta calitate, ca participant fără drept de vot in Consiliu, m-au deranjat mereu impostorii care au făcut afaceri cu teste și am spus-o mereu, fiind cunoscut ca un opozant dur al comerțului cu teste. Am ridicat de fiecare data problema comercializării testelor psihologice, fără ca membrii cu drept de vot sa adopte hotărâri soluțiile propuse de mine. Am ridicat și problema promovării testelor in comisia de psihologia muncii și s-a adoptat o hotărâre prin care s-a interzis acest lucru, însă fără sancțiuni pentru autori. Avizele juridice împotriva comercializării testelor prin SRL-uri din 2007, 2012 și 2016 ai iscat discuții aprinse, eu fiind acuzat ca pun piedici dezvoltării psihologiei. Pe scurt, soluția mea este un centru pentru adaptarea, validarea și etalonarea testelor psihologice de către psihologii practicieni, pe cazuri reale din cabinete, fără studenți și cadre didactice, care sa aibă in structura un departament de analiza informatica a datelor statistice. Centrul ar asigura in mod gratuit pentru psihologi și fără costuri mari pentru Colegiu, o paleta completa de instrumente valide pentru psihologi, nu produse comerciale. Acest centru a fost pe ordinea de zi in 2016, iar reacția susținătorilor comercianților de teste a fost violenta, lucrurile degenerând in conflictul de astăzi. Practic, toți testele se comercializează fără ca acestea sa fie produse de psihologi, ci de către SRL-urile unor cadre didactice, fiind promovate studentilor prin universități, prin ordine de ministru și prin comisii. Nu știu dacă pe dvs. va interesează adevarul, însă pentru informarea colegilor și a opiniei publice merita! "