MPFM - Reality-show : realitate sau regie?

Cuba_libre

/ #26 Bocitoare (victimizata) pentru fiul meu..(25 noiembrie 2011)

2011-11-25 17:22

Daca luam iarasi pulsul emisiunii, nu putem sa nu observam o alta involutie: de la "Menajera pentru fiul meu" s-a ajuns fara prea mare efort la "Bocitoare pentru fiul meu".

Fenomenul straniu (in randul mamelor) este ca bocitoarea sefa, Gabriela, cea care a pregatit drumul bocitoarelor mai tinere, a ajuns in faza in care: fetele plang, iar ea zambeste larg sau chiar rade cu gura pana la urechi. Dubios.., daca avem in vedere ca plangea de sarea camasa pe ea la cea mai mica tristete care aparea pe fata cuiva.. Sa intelegem ca sensibilitatea Gabrielei s-a dus pe apa sambetii, s-a vindecat miraculos, sau ca ea vede mai bine din interior care e starea de spirit a micilor bocitoare? As merge pe varianta trei: le vede ca bocesc in direct sau in fata camerelor si intelege (chiar si ea intelege!)ca fetele simuleaza durerea, tristetea, pozeaza in victime, isi plang de mila... etc. Asa se explica faptul ca prea-sensibila Gabriela nu pune umarul la bocit alaturi de domnioarele potentiale mirese.. si, mai mult, pare sa nu mai dea doi bani pe suferinta din jurul ei, tocmai pentru ca s-a prins ca  nimeni nu sufera cu adevarat!

Se pare ca bocitul in grup este foarte in voga. Asta da bine la public. Bocim, deci impresionam! Suntem votate din mila. N-avem cuplu  si nici nu intentionam sa facem.. Deci ne luam de manute si bocim. Ce altceva putem face ca sa ramanem in casa??

Daca producatorii fac scenarii peste scenarii si mint de ingheata apele in calorifere, de ce n-ar face scenarii si concurentele. Deci apar peste noapte scenarii, care mai de care mai elucubrante.

Sanda plange de zile in sir de mila prietenei mintite, de mila parintilor ei care plang de mila ei si de mila parintilor prietenelor ei care plang si ei de mila nu mai stiu cui... Efectiv ni se jigneste inteligenta.

Alexandra plange ca a fost mintita  inainte ca ea sa minta ca il iubeste la nemurire pe Victoras. Adica ea nu il iubea, dar el era dator sa o iubeasca  si dupa momentul despartirii... Ii mai era dator si sa ramana cast(pe cat posibil) si  celibatar convins. Ea e cea care a initiat despartirea si tot ea e cea cu pretentii. ... Ciudat rationament

Daniela plange ca n-au pus fetele nici de soclu pentru statuia dedicata capacitatii ei de a-si imbratisa dusmanul.

Edina plange in tacere (intre doua dansuri sexy) pentru ca isi aminteste (inevitabil) ca suntem muritori. (Edina gandeste deseori si mai si zice ce gandeste- fenomen rar si laudabil).

La Andreea nici bocitul nu este firesc (adica lacrimi si tot tacamul), ca intervin pauzele de exuberanta si zambete ironice.

Diana are insomnii si lacrimeaza si ea pentru ca nu stie cum sa-si tina gura (asa cum a promis) si sa nu divulge litera numelui celui de care a fost ultra-indragostita Andreea. Dar Diana nu ar recunoaste adevarul, deci scorneste povestea ca ea e cea care trebuie sa raspunda in locul Andreei. Cred ca problema ei este ca de fapt nu ii mai cere nimeni sa raspunda la nici o intrebare (nu de alta, dar toti stiu ca ea detine toate raspunsurile). Diana devine extrem de obositoare, solicita imperios sa nu fie intrerupta iar moderatoarea ii face jocul. Desi spune de trei ori acelasi enunt, Diana nu este intrerupta de moderatoare. Moderatoarea nu ii atrage atentia ca spune efectiv acelasi lucru, cuvant cu cuvant. O lasa sa faca asta 15 minute.Ce se intampla????? E o forma de protest a moderatoarei fata de cine stie ce probleme din platou sau e incapacitatea de a modera?? Dna moderatoare, nu Marioara e concurenta care trebuie pusa la colt. Nu Marioara are un comportament lipsit de respect fata de public, fata de dumneavoastra si fata de concurenti. Diana e concurenta pe care trebuie sa invatati sa o opriti. E ca un robinet defect. E ca si cum ar avea hemoragie verbala si dumneavoastra sunteti un doctor care sta si priveste in loc sa intervina. Sunt de acord ca trebuie lasati sa vorbeasca , sa se exprime cat mai liber, dar nu trebuie lasati sa zica la infinit acelasi lucru. In ultima vreme, poate si din lipsa de inspiratie, Diana a inceput sa repete obsesiv fraze. Sesizati-va la momentul la care vorbeste si luati atitudine. Nu va complaceti in situatia asta, pentru ca azi, de exemplu, am avut impresia ca ati inregistrat emisiunea, ca nu ati difuzat in direct, tocmai pentru ca Diana a repetat un enunt cuvant cu, cuvant. Ati lasat sa se intample asta si a treia oara si nu ati intervenit. Asta e un aspect.

Promovati minciuna: desi s-a spus si s-a repetat in casa ca Adrian a jignit toate fetele, nu v-ati obosit sa corectati si sa spuneti ca a jignit doar doua fete. Doua. Cat de prost trebuie sa stea cineva cu matematica pentru ca avea probleme in a numara pana la doi? Ce interes aveti sa se promoveze o astfel de minciuna? Aveti un plan secret de denigrare a concurentilor?

Alt punct nevralgic al emisiunii este faptul ca difuzati la infinit aceleasi materiale, mai precis, difuzati colaje din franturi de materiale. Ne faceti sa credem ca de fapt filmati cam o ora pe saptamana (maxim doua ore). E vreo problema cu bugetul alocat emisiunii? Nu primiti destule sms-uri? Concurentii sunt atat de inactivi incat nu merita filmati? Care e misterul? Poate il elucidati.

Am spus si repet: promovati violenta verbala. Difuzati materiale cu violenta verbala si factica, le redifuzati. Faza cu Adrian nas in nas cu Catalin. O stim pe dinafara. Stim toate cele 20 de materiale difuzate si rasdifuzate. Le-am memorat. Le visam si noaptea. Ne-au iesit efectiv pe nas.
Schimbati ceva la emisiunea asta daca mai vreti bani de la public.. si daca mai vreti vreo urma de audienta.