Sustin Platforma Romania100


Musafir

/ #2182

2016-10-20 17:14

Pentru ca, desi toti politicienii spun "Si eu cred cu tarie in lupta impotriva coruptiei", o fac tinandu-si pe furis mana cu degetele incrucisate.
Si, mai ales, pentru ca eu chiar imi doresc o tara condusa de oameni cu spirit de sacrificiu care sa isi traga conationalii in sus, nu sa le serveasca drept scuza pentru propriile infractiuni ("Daca ei fura / mint / inseala, eu de ce sa nu o fac?").
Eu inca mai sper sa traiesc intr-o tara in care conducatorii seriosi, sobri, tenaci, de tip Ciolos sa fie atat de multi incat sa trebuiasca sa alegem din 4 in 4 ani pe cel mai merituos "Ciolos" si nu, mereu si mereu, raul cel mai mic (Iliescu ca sa nu iasa Vadim, Iohannis ca sa nu iasa Ponta...).
O tara in care copiii si tinerii sa isi aleaga modelele din randul elitelor intelectuale nu din randul cocalarilor si pitipoancelor cu averi nerusinate etalate grotesc.
O tara in care sa iti inveti copiii sa fie cinstiti fara sa te temi ca faci o greseala si ca ar trebui, mai degraba, sa ii inveti sa fie "adaptabili".
Mie, Romania100 imi pare ca deschide, in mod onest si simplu, o usa / fereastra catre o Romanie care seamana cu ce imi doresc si eu.
Celor care spun ca e "prea subtire" ii invit sa se gandeasca la o schema ORTID (Obiective, Resurse, Transformare, Integrare, Dezvoltare). In Romania100 Dacian Ciolos a scris Obiectivele. Depinde de fiecare dintre noi sa ii oferim pozitia ca sa parcurga pasii urmatori.
Evident ca voi vota cu partidul care isi ASUMA programul Romania100 si pe autorul acestuia.