Lipsa crasa de profesionalism a Ambasadei Romaniei in Japonia


Musafir

/ #18

2016-10-20 09:15

Lipsa de informații , comoditatea , la telefoane nu se răspunde , nu cunosc nici ei legile exacte .. ex : înainte să expire pașaportul fiicei mele am mers cu copilul la ambasadă cu toate actele necesare pentru obținerea unui nou pașaport , mi-au trimis actele în România după 2luni mă sună de la ambasadă să-mi comunice că cererea pentru un nou pașaport mi-a fost respinsă de direcția de pașapoarte din România deoarece în hotărîrea mea de divorț nu este specificat clar că copilul rămîne în custodia mea . Cînd m-au sunat să-mi spună refuzul mi sa spus că banii îmi vor fi restituiți am sunat după o lună sa-mi restiue banii și deja era un nou ambasador care mi-a spus clar că ambasada și -a făcut treaba și banii nu-mi pot fi restituiți , deoarece ei mi-au verificat actele și nu mi-au spus că hotărîrea mea de divorț nu poate fi acceptată mi-au luat și banii pentru neatenția lor am pierdut o jumatate de zi ca să merg la ambasadă am mai învoit și copilul de la școală ... Costurile sînt exagerate și ei sînt nepregătiți să ne răspundă nevoilor noastre ... Ei sînt plătiți aici să ne ajute .. Trebuie făcut ceva !!! bataie de joc pe banii și de timpul nostru pentru cei care nu locuim în Tokyo ...