Lipsa crasa de profesionalism a Ambasadei Romaniei in Japonia


Musafir

/ #17

2016-10-20 09:11

De ce am semnat? Simplu. Nu sunt multumita de serviciile oferite de Ambasada Romaniei si Consulat. Pana acum o luna de zile am locuit in prefectura Okayama. Nu am avut acces la internet si am sunat 3 zile la rand . Ba suna ocupat , ba nu raspundea nimeni. Si nu a fost prima oara in cei 15 ani de cand sunt stabilita aici.
O alta problema este faptul ca noi, cei care locuim la o distanta mare de Tokyo , pe langa suma destul de piperata pentru un pasaport trebuie sa platim si in jur de 250 euro pentru o persoana pana in Tokyo. Cand trebuie facut pasaportul pentru copii , alti bani ... Dupa ce platim sume exorbitante pentru noi, oamenii de rand, suntem primiti cu raceala si dispret de lucratorii din Ambasada. Bun, asta e ... Dar cand dupa toate acestea trebuie sa mai astepti si intre 3-6 luni pentru pasaport, nesimtire curata. Am mai facut o plangere acum 4-5 ani la Ministerul de Externe si era vorba sa trimita aparatura necesara pentru facerea pasapoartelor la Ambasada . Binenteles ca doar cu promisiunea am ramas.
Domnilor, nu toata lumea in Japonia are internet acasa. Eu una am doar pe telefon dar cum nu am Wi-fi de cele mai multe ori raman fara giga la jumatatea lunii. Deci sun la Ambasada , pentru asta aveti telefon. Dar probabil ca nu mai stiti cum se ridica un receptor. RUSINE